Zgodnie z założeniami reformy wdrażanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej polska szkoła to ośmioletnia podstawówka i czteroletnie liceum. Likwidacji ulegną gimnazja. Po zmianach dostosowujących sieć szkół do nowego edukacyjnego ustroju, na którą zgodę wyrazili w marcu br. radni, w gminie będzie jedna placówka, czyli Szkoła Podstawowa im. Wojsk Obrony Powietrznej Kraju w Kołbaczu. Do niej uczęszczać będą uczniowie z obwodów: Stare Czarnowo, Glinna, Dobropole Gryfińskie, Kartno, Żelisławiec, Binowo, Kołowo, Kołbacz, Komorówko, Dębina, Żelewo i Nieznań. Ponadto klasy drugie i trzecie dotychczasowego gimnazjum w Kołbaczu prowadzone będą w Szkole Podstawowej.
- Nie czekaliśmy z tworzeniem tzw. sieci szkół w naszej gminie. Staraliśmy się o to, aby uczniowie i nauczyciele nie odczuli jakichkolwiek zmian związanych z reformą oświaty - zaznacza Marzena Grzywińska. - Co ważne, nikt z grona pedagogicznego nie straci pracy - dodaje wójt.
Obecnie do szkoły w Kołbaczu uczęszcza prawie 300 uczniów.
- Do pierwszego dzwonka w nowym roku szkolnym jeszcze co prawda pięć miesięcy, ale placówka pod względem organizacyjnym gotowa jest już na te zmiany. Dodatkowo otrzymaliśmy podstawy programowe zatwierdzone w lutym przez resort edukacji. Jakie efekty przyniesie reforma, będzie można ocenić jednak za półtora roku - podkreśla dyrektor ZS w Kołbaczu Artur Cembik.
Przypomnijmy, że zmiany w systemie kształcenia w Polsce wejdą w życie z początkiem roku szkolnego 2017/2018.
Napisz komentarz
Komentarze