Akcja miała na celu nagłośnienie problemu wiosennego wypalania roślinności i poprzez działania informacyjne oraz edukacyjne miała podnieść poziom świadomości ekologicznej młodzieży.
Celem głównym było uświadomienie bezcelowości wypalania traw i poznanie skutków takich czynów.
Zajęcia profilaktyczne przeprowadzono w podstawówkach w Radziszewie i Żabnicy. W szkoleniu uczestniczyło 29 uczniów klas czwartych i 2 nauczycieli.
Skuteczne efekty w walce z pożarami traw daje edukacja realizowana głównie w szkołach, ponieważ za pośrednictwem uczniów trafi do rodziców, znajomych rolników i innych osób. Poprzez edukację dzieci i dorosłych pragniemy zmniejszyć wiosenne zagrożenie pożarowe - rozmiar klęski powodowany bezmyślnością ludzi wypalających trawy.
Na spotkaniu podjęto szereg działań aby uświadomić wszystkim, że proceder wypalania traw jest wysoce szkodliwy dla biocenozy łąkowej, stwarza zagrożenie pożarowe i jest zabroniony szeregiem aktów prawnych. Każdy uczestnik spotkania otrzymał broszurkę opracowaną przez OSP Radziszewoprzy współudziale Rady Koordynacyjnej ds. Programu Bezpieczna Gmina, informującą o zagrożeniach dla przyrody, skutkach gospodarczych, karach za łamanie przepisów oraz zakładkę „Stop wypalaniu traw”. Na spotkaniu omówiono również, jak powinno zachować się dziecko w razie pożaru. Przypomniano wszystkim ważne numery telefonów alarmowych oraz jak w prawidłowy sposób powiadomić straż pożarną o zagrożeniu, którego jesteśmy świadkami.
Na zajęciach wykorzystano film nakręcony przez strażaka Jana Wiśniewskiego z OSP Radziszewo o tematyce wypalania traw i nieużytków.
Dzięki przeprowadzonym zajęciom dzieci będą zwracały większą uwagę na palące się trawy i będą miały świadomość, że zjawisko to nie jest pożyteczne, tym bardziej legalne.
Podczas spotkania korzystano również z prezentacji multimedialnej poświęconej statystyce udostępnione przez KGPSP.
Na zakończenie spotkania po zaprezentowaniu tematu uczniowie otrzymali: 30 szt. zakładek do książek, 30 szt. broszur informacyjnych o tematyce wypalania traw i nieużytków oraz 4 plakaty „Stop wypalaniu traw” udostępnione przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.
Zajęcia tego typu w placówkach oświatowych teren miasta i gminy Gryfino prowadzone są od 5 kwietnia 2017 r. W akcji brały już udział SP 2 Gryfino, ZS Chwastnica, ZS Gardno.
W spotkaniach uczestniczą: inspektor Piotr Kawka, specjalistka Alicja Kubiak, aspirant Adam Tomczyk, kapitan Mirosław Podolak.
Strona poświęcona kampanii: http://www.stoppozaromtraw.
specjalistka Alicja Kubiak
Napisz komentarz
Komentarze