Wszystko zaczęło się od Komisji Heraldycznej - organu opiniodawczo-doradczego ministra do spraw administracji publicznej – która zgłosiła swoje uwagi. I tak na sesji radni podjęli uchwałę dotyczącą zmian w symbolach gminnych – herbu i pieczęci. Jednocześnie Rada ustanowiła nowe insygnia tj. flagę, flagę stolikową oraz baner.
Rada Gminy w Baniach ustaliła, że flaga gminna składać się będzie z trzech trójkątów: białego, błękitnego i czerwonego. Na białym znajduje się herb gminy. Podobnie zaprojektowano flagę stolikową i baner.
Pierwsze wyobrażenia herbu mamy już w średniowieczu (pieczęć miasta). Nie ma tam jednak kolorów. Herb składa się z trzech elementów: wizerunków św. Marii Magdaleny, gryfa oraz krzyża maltańskiego.
Sprawa poszła o najważniejszą kobietę z otoczenia Jezusa – Marię Magdalenę. Teraz cała suknia świętej powinna być czerwona, a jedynie płaszcz – niebieski.
Herb gminy Banie przedstawia teraz w złotym polu po prawej stronie (heraldycznej czyli od strony tarczy) postać świętej Marii Magdaleny w błękitnym płaszczu i czerwonej sukni. Nad głową ma znajdować się nimb zaznaczony kolistym otokiem z czarnej kreski. Maria Magdalena trzyma w rękach złote naczynie na oleje. Po heraldycznie lewej stronie u góry znajduje się tarcza herbowa o białym polu z przedstawieniem czerwonego gryfa pomorskiego. Natomiast na dole tej strony znajduje się srebrny (może być biały) krzyż maltański. Postać świętej Marii Magdaleny wiązać można z dawnym patronem miejscowego kościoła albo bezpośrednio z joannitami, którzy w XIV w. przejęli Ziemię Bańską po templariuszach.
Napisz komentarz
Komentarze