Przed komisją oceniającą niełatwe zadanie, bo już na etapie eliminacji wpłynęło więcej zgłoszeń niż pozwala na to regulamin. Uczestnicy zgłosili łącznie 97 produktów i dań – 93 w kategorii na najlepszy produkt regionalny (regulaminowy limit to 80 zgłoszeń) oraz 4 cztery dania w kategorii na najlepszą potrawę regionalną.
W poszukiwaniu smaku regionu
„Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” to konkurs o kilkuletniej tradycji, organizowany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP. Jego celem jest gromadzenie wiedzy o oryginalnych i charakterystycznych produktach żywnościowych regionów. Na szczeblu wojewódzkim za przebieg kulinarnych zmagań odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.
Twardy orzech do zgryzienia
Do konkursu przyjmowane były propozycje produktów związanych z określonym obszarem geograficznym, charakteryzujące się szczególnymi cechami, często wynikającymi ze specyficznych warunków klimatycznych i glebowych regionu, z którego pochodzą. Zgłaszane produkty powinny być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami i wywodzić się z tradycji kultywowanych w danym regionie. Zgłoszenia zostaną oceniane w czterech podkategoriach: Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego, Produkty regionalne pochodzenia roślinnego, Napoje regionalne, Inne produkty regionalne (w szczególności łączące produkty roślinne ze zwierzęcymi, np. farsze). Wśród zgłoszonych produktów znajdują się m.in. konfitura z orzechów włoskich, wykwintny pasztet Damazego i Onufrego, Zachodniopomorski Smak Natury – kiełbasa z dzika, smalczyk z Gudzisza, syrop z młodych pędów sosny czy miód pitny „Zielono mi” 2014.
Finał z czterema zespołami
W kategorii na najlepsze danie mogły wystartować dwuosobowe ekipy, reprezentujące firmy gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne lub koła gospodyń wiejskich. Ich zadaniem podczas finału w Książnicy Pomorskiej będzie przygotowanie z produktów regionalnych menu składającego się z dwóch dań: zupy lub przystawki oraz dania głównego. O zwycięstwo walczą cztery zespoły: Park Hotel, Gospodarstwo Ekologiczne „Folwark Biernów-Park”, Wyszak Browar Rodzinny oraz Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.
Komisja konkursowa ogłosi wyniki konkursu w sobotę, 23 lipca 2016 r. o godzinie 15 na scenie Jarmarku Jakubowego 2016 (Plac Orła Białego, przy fontannie). Nagrody uczestnikom oraz nominację do prestiżowej nagrody „Perła 2016” wręczy wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.
Gryfy za promowanie dziedzictwa kulinarnego
Ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” będzie też okazją do nadania srebrnych Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego. Odznaczona zostanie Bożena Jaszczowska - autorka wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych konfitury szczecińskiej z owocu róży oraz z zielonych pomidorów. Srebrny Gryf trafi także do Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie.
Kto ocenia i co dalej?
Komisja konkursowa w kategorii na Najlepszy regionalny produkt będzie obradować pod przewodnictwem Izabelli Byszewskiej, Prezesa Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie. Najlepszą regionalną potrawę wybierze komisja pod przewodnictwem Bolesława Sobolewskiego, współwłaściciela Restauracji Na Kuncu Korytarza.
W kolejnym etapie konkursu, osoby które otrzymają nominację do „Perły 2016” o zwycięstwo będą walczyć podczas poznańskich targów Smaki Regionów. W ubiegłym roku ze stolicy Wielkopolski wróciliśmy z trzema „Perłami 2015”. Wyróżniono nimi: serek kozi Lidii Ordysińskiej, pierniki szczecińskie Jana Tabińskiego oraz paprykarz szczeciński z sielawy przygotowany przez restaurację Park Hotel ze Szczecina. Emilia Wolf
Napisz komentarz
Komentarze