Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 14:02
Reklama

Planują gazociąg kilometr od naszej granicy. Jak wpłynie on na środowisko?

EUGAL to kontynuacja planowanego poszerzenia gazociągu Nord Stream (Nord Stream 2), która ma przebiegać od Bałtyku aż do niemiecko-czeskiej granicy w Saksonii. Gazociąg na krótkim odcinku zbliża się na odległość 1 km od granicy z Polską w pobliżu Cedyni. Nie można wykluczyć, że przedsięwzięcie będzie oddziaływało na środowisko na terenie Polski.
Planują gazociąg kilometr od naszej granicy. Jak wpłynie on na środowisko?

Autor: UMWZ

Marszałek Olgierd Geblewicz zdecydował się zwrócić do wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz do ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego o koordynację współpracy transgranicznej ze stroną niemiecką w zakresie planowania przestrzennego zgodnego z polską racją stanu (pismo tutaj)

11 stycznia 2017 r. Ministerstwo Infrastruktury i Planowania Kraju Związkowego Brandenburgii rozpoczęło procedury planowania przestrzennego dla „Europejskiej Linii Połączenia Gazowego EUGAL”. Projekt to kontynuacja Nord Stream 2, który ma przebiegać w sąsiedztwie trzech polskich regionów, w tym Pomorza Zachodniego. W ramach prowadzonej procedury powstanie ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Uczestnictwo w tej procedurze wykracza poza zakres kompetencji samorządu województwa w zakresie współpracy zagranicznej. Z tego też powodu marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zdecydował się na przekazanie Ministerstwu Rozwoju a także Ministerstwu Spraw Zagranicznych dokumentacji otrzymanej od strony niemieckiej i zwraca się z prośbą „o koordynację dalszej współpracy transgranicznej w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego zgodnie z polską racją stanu”.

Planowany gazociąg EUGAL ma liczyć ok 275 km długości oraz charakteryzować się średnicą 1.400 mm. Zgodnie z polskim prawem, instalacje do przesyłu gazu o średnicy nie mniej niż 800mm i długości nie mniejszej niż 40 km, wraz z towarzyszącymi im tłoczniami lub stacjami redukcyjnymi stanowią przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama