Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne regularnie włącza się akcje dedykowane swoim pacjentom. Podejmowane działania to efekt realizacji różnego rodzaju programów zapobiegania i leczenia chorób nowotworowych. Tegoroczne święto upłynie w lecznicy pod znakiem badań profilaktycznych. W sobotę, 4 lutego br., od godziny 9 do 13, pacjentki pomiędzy 50, a 69 rokiem życia, które dodatkowo w ostatnich 12 miesiącach nie przeszły badania mammograficznego, bądź nie są lub nie były objęte specjalistycznym leczeniem, będą mogły je bezpłatnie wykonać.
- Onkologia jest jedną z najtrudniejszych lekarskich specjalizacji. Nowotwory nadal dotykają sporej części osób, dla których przyjęcie informacji o chorobie jest bardzo bolesne. Aby pacjenci mieli godne warunki do leczenia, aby mieli nadzieję na szybki, a przede wszystkim skuteczny powrót do pełni sił, nasza marszałkowska placówka przeszła gigantyczne zmiany inwestycyjne i medyczne. Od lat plasuje się w czołówkach rankingów szpitali w Polsce, zdobywa wyróżnienia i aktywnie włącza się do organizacji akcji promujących zdrowie - mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Placówka przy ul. Strzałowskiej jest przykładem, jak korzyści inwestycyjne połączyć ze skutecznym leczeniem. Tylko w 2016 roku z hospitalizacji w Centrum skorzystało ponad 13 tys. chorych. Do ich badania wykorzystano nowoczesne pomieszczenia lecznicy, które zostały przebudowane m.in. z pomocą RPO WZ 2007-2013 oraz dzięki nowemu sprzętowi zakupionemu m.in. ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Do jednostki trafiły w ostatnich kilku latach: tomograf komputerowy, aparaty USG i EKG, defibrylatory, skanery naczyń krwionośnych, specjalistyczne urządzenia do wykonywania preparatów histopatologicznych i niedawno rezonans magnetyczny o mocy 3T. Szpital świadczy liczne usługi medyczne od profilaktyki i diagnostyki nowotworowej po leczenie chirurgiczne, chemioterapeutyczne czy rehabilitację onkologiczną i opiekę paliatywną. Wykonuje także zabiegi plastyki piersi czy operacje w obrębie piersi, wątroby i jelita grubego. Z kolei napromieniowanie śródoperacyjne, napromieniowanie na głębokim oddechu czy teleradioterapia bramkowana oddechowo czy stereotaktycznie przeprowadzona jest na Pomorzu Zachodnim tylko w Centrum. Za swoją działalność jednostka jest wysoko oceniana przez pacjentów, organizacje medyczne i media. W roku 2016 portal medyczny TERMEDIA.PL przyznał jej Złotego Lidera Zdrowia 2016 w kategorii innowacyjne pomysły, od portalu ONKOMAPA.PL otrzymała zaś tytuł ośrodka przyjaznego pacjentom onkologicznym, a w rankingu najlepszych stu wielospecjalistycznych polskich szpitali przygotowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” uplasował się na 22 miejscu, najwyżej ze wszystkich zachodniopomorskich lecznic.
Ponadto ZCO pomaga pacjentom w różny sposób. Jednym z nich jest współpraca z założoną przez pracowników Centrum, Regionalną Fundacją Walki z Rakiem, na rzecz której można również przekazywać 1% podatku dochodowego. Pozyskane fundusze przeznaczane są na doposażenie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi, głównie na zakup sprzętu do terapii i diagnostyki np. na karetki, wózki do przewozu żywności, infuzory czy wytwornice tlenu.
Światowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem, zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO, w Paryżu. To tam w lutym 2000 roku przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. W Polsce święto obchodzone jest inicjatywy Polskiej Unii Onkologii od 2008 roku.
Napisz komentarz
Komentarze