GRUPA „SZPERACZE”, grupa gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Widuchowej zafascynowanych historią i terenami gminy Widuchowa, prowadzona przez nauczycieli Dominika Smulskiego i Andrzeja Mikulskiego. Ich celem są wyprawy piesze i rowerowe w calu poszukiwania miejsc, które niegdyś tętniły życiem, takich które dziś znane są tylko ze starych pocztówek i obrazów lub uważane są za nieistniejące.
Szperacze są inicjatorami nowych form życia społeczno-kulturalnego. Poprzez swoją działalność podkreślają jak ważna jest pamięć o posiadanym dziedzictwie kulturowym, zaszczepiają u młodzieży zainteresowanie i chęć do poznawania historii regionu. Dzięki nim młodzi ludzie zaczynają dostrzegać skarby i walory, jakie posiada ich mała ojczyzna.
W okresie 1 września 2011 – 31 sierpnia 2012 szperacze uczestniczyli w następujących przedsięwzięciach:
kilkanaście wycieczek pieszych i rowerowych (oraz jedna wycieczka żaglówką do Doliny Miłości), podczas których Szperacze za pomocą starych map poszukiwali miejsc związanych z historią okolicy, poznając jednocześnie jej walory przyrodnicze;
Ogólnopolskie Jesienne Marsze na Orientację w Gogolicach – I miejsce w rajdzie dziennym;
Ogólnopolskie Jesienne Marsze na Orientację w Gogolicach – II miejsce w rajdzie nocnym;
Uprzątnięcie starego cmentarza w Widuchowej i utworzenie na jego miejscu lapidarium (w ramach projektu gimnazjalnego).
ARTUR CZYŻYŃSKI, gryfinianin z rocznika '87. Absolwent etnologii i filologii angielskiej. Od ośmiu lat zajmuje się graniem muzyki jako DJ oraz tzw. skreczowaniem, modułowaniem dźwięku z płyty winylowej poprzez poruszanie nią w odpowiedni sposób. W ciągu swojej ośmioletniej kariery zagrał niezliczoną ilość koncertów i imprez. Zdobył również wyróżnienie starosty Tczewa za interpretację na żywo utworów zespołu Republika podczas IX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego. Współtworzył ponad 250 utworów hip-hopowych. Jego gościnne nagrania znajdują się na kilkunastu płytach będących w oficjalnej sprzedaży w sklepach muzycznych w całej Polsce.
Artur od 1 września 2011 r. zagrał ponad 30 koncertów w Polsce oraz za granicą (Berlin, Londyn, Bristol, Manchester, Slough). W lutym 2012 r. został jednym z laureatów konkursu „Aptaun Support”, wydawnictwa Aptaun Records, co zapewniło mu wsparcie promocyjne oraz udział w projektach podlegających mu artystów. Jednym z nich była płyta pt. „Pasja”, która przez kilka tygodni zajmowała wysokie pozycje na oficjalnej liście sprzedaży OLiS.
Teledysk do utworu „Od zera”, który promuje tę produkcję, do dziś doczekał się ponad 380 tys. wyświetleń.
14 sierpnia 2012 r. Artur zapoczątkował w Gryfinie prężnie rozwijającą się inicjatywę „RapGryfino” mającą na celu wsparcie młodych muzyków i stworzenie im warunków do rozwoju poprzez spotkania z artystami, serię warsztatów, wykładów i koncertów.
REMIGIUSZ RZEPCZAK, autor kilku książek o tematyce historycznej. W swoich książkach opisuje między innymi losy osób i całych rodzin przesiedlanych z kresów wschodnich na tereny Pomorza Zachodniego. W 2011 r. została wydana kolejna publikacja pana Remigiusza pt. „Złodzieje wiary i nadziei”. Jest to zbiór kilkunastu historii przedstawiających tragiczne losy osób więzionych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i obozach pracy w czasie drugiej wojny światowej. Historie te spisane zostały na podstawie osobistych relacji samych bohaterów tych wydarzeń, jak również w oparciu o wywiady z rodzinami byłych więźniów.
Książka pana Rzepczaka została przyjęta z dużym zainteresowaniem na Pomorzu Zachodnim, a także w Warszawie oraz w środowiskach niemieckich historyków. Świadczy o tym duża liczba zaproszeń na spotkania promocyjne książki oraz na konferencje naukowe o tematyce związanej z publikacją.
MACIEJ CZACZYK, osiemnastoletni licealista z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie, utalentowany, pełen pasji gitarzysta, który przygodę z gitarą rozpoczął pięć lat temu, ucząc się pierwszych chwytów od dziadka. Dziś można powiedzieć, że uczeń przerósł mistrza.
Maciek w listopadzie 2011 r. wygrał II edycję popularnego muzycznego show „Must be the music. Tylko muzyka”. W finałowym odcinku fenomenalnie zagrał na gitarze i zaśpiewał piosenkę „I co” Tadeusza Nalepy, pokonując 9 pozostałych uczestników programu. Występ Maćka w ogólnopolskiej telewizji oraz jego triumf śledziło blisko 4 miliony widzów.
W grudniu br. Maciek rozpoczął swoje pierwsze koncerty na żywo. Wspólnie ze szczecińskim zespołem After Blues zagrał dla mieszkańców Gryfina, Szczecina oraz Katowic. Rok 2011 zakończył w Warszawie, gdzie wystąpił dla wielotysięcznej publiczności i widzów Polsatu w programie „Sylwestrowa Moc Przebojów”.
Dzięki swojemu muzycznemu talentowi i charyzmie Maciek jest osobą rozpoznawalną i popularną w całym kraju. W 2012 r. piosenki w jego wykonaniu prezentowane były w radiu i telewizji. Jego autorskie kompozycje oraz utwory będące owocami współpracy z Robertem Jansonem można było także usłyszeć podczas koncertów m.in. w Szczecinie, Katowicach, Krakowie i Warszawie, Międzyrzeczu, Pyrzycach, Nowogardzie, Łobzie i Chojnie.
Obecnie Maciek, wspólnie z Robertem Jansonem, pracuje nad swoją debiutancką płytą, która ukaże się jeszcze w tym roku.
GRYFIŃSKI FESTIWAL MIEJSC I PODRÓŻY "WŁÓCZYKIJ" organizowany przez Stowarzyszenie „Republika Międzyodrza” to impreza odbywająca się od 6 lat na pograniczu polsko-niemieckim, w szczególności w Gryfinie, w miejscowościach na terenie powiatu gryfińskiego oraz w miastach niemieckich. Festiwal poświęcony jest szeroko pojętej tematyce podróżniczej, a także kulturze mało rozpoznanych regionów, w tym również Pomorza Zachodniego i Brandenburgii. Festiwal trwa 11 dni. W jego trakcie w kilku miejscach odbywa się ponad sto wydarzeń. W 2012 r., w szóstej edycji imprezy, wzięło udział ok. 100 gości i prelegentów. W pokazach i wydarzeniach towarzyszących uczestniczyło ponad 8 tysięcy widzów.
Festiwal jest przedsięwzięciem oryginalnym, o niepowtarzalnym programie. Z każdym rokiem nabiera coraz większego rozmachu. W trakcie festiwalu w okolice Gryfina przyjeżdżają tysiące ludzi z zewnątrz, co przyczynia się do ożywienia regionu. „Włóczykij” to impreza o ogromnym potencjale integracyjnym, uczestnikami są przedstawiciele wszystkich grup wiekowych. Impreza ma charakter interaktywny, widzowie uczestniczą czynnie w wydarzeniach, startują w rajdach, biorą udział w dyskusjach i spotkaniach. W tym roku pokazy w niemieckim Criewen przyciągnęły nadkomplet publiczności.
Głównymi punktami programu są spotkania z podróżnikami i regionalistami połączone z pokazami filmów, slajdów oraz fotografii, a także przegląd profesjonalnych długometrażowych filmów z odległych i egzotycznych zakątków świata. W programie nie brakuje licznych wydarzeń towarzyszących m.in.: degustacje potraw "kuchni świata", koncerty muzyki alternatywnej, wystawy, wycieczki po regionie (w tym roku do Cedyni i Bielinka), Bal Włóczykija oraz rajdy na orientację - zimowy ekstremalny pieszy rajd "Włóczykij Trip Extreme" zaliczany do Pucharu Polski MnO oraz Rajd Miejski "Zakrzywienie Czasoprzestrzeni". Festiwal jest miejscem, gdzie przecinają się szlaki alpinistów, nurków, autostopowiczów, ale i etnologów, reportażystów, regionalistów czy historyków.
GMINA CEDYNIA, wraz ze Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym „Terra Incognita” w czerwcu 2012 r. zorganizowała polsko-niemiecką konferencję popularno-naukową pt. „Cedynia i okolice na przestrzeni wieków”. Konferencja odbyła się w ramach Dni Cedyni z okazji obchodów 1040. rocznicy bitwy cedyńskiej. Wzięło w niej udział wielu naukowców z Polski i Niemiec. W ramach konferencji w cedyńskim kościele odbył się koncert pt. „Między niebem a ziemią” w wykonaniu zespołu Consortium Sedinum (ze szczecińskiej Fundacji Akademia Muzyki Dawnej).
Napisz komentarz
Komentarze