Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:48
Reklama
Reklama

Jego badania ocaliły wiele Polek

Znany w całej Polsce szczeciński genetyk prof. Jan Lubiński przyjedzie do Gryfina. Mówić będzie o wpływie mutacji genów na powstawanie nowotworów. Badania, które pozwalają wykryć te mutacje, są przydatne w profilaktyce i leczeniu raka. Spotkanie odbędzie się, jak już wcześniej wspominaliśmy,w Domu Nauczyciela 19 września o godz. 16.
Profesor kieruje Za­kła­dem Ge­ne­ty­ki i Pa­to­mor­fo­lo­gii Po­mor­skiego Uniwersytetu  Me­dycz­nego w Szczecinie. Wykonuje badania genetyczne, które pozwalają wykryć mutacje genów odpowiedzialnych za nowotwory.
 
Pełnoletnie ko­biety, u któ­rych w ro­dzi­nie wy­stą­pił rak pier­si i rak jaj­ni­ka, mogą za darmo poddać się badaniom, które wykrywają mutację w genie BRCA1. Badanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Trzeba mieć na nie tylko skierowanie od le­ka­rza pierw­sze­go kon­tak­tu lub spe­cja­li­sty.
 
O mutacji BRCA1 zrobiło się ostatnio głośno za sprawą An­ge­li­ny Jolie. Aktorka pod­da­ła się podwójnej ma­stek­to­mii. Zrobiła  to prewencyjnie. Jej matka zmarła z powodu raka jajnika. Jolie odziedziczyła mutację wadliwego genu. Ten zwiększa ryzyko raka jajnika a także nowotworu piersi.
 
Pacjentki z nowotworem piersi także powinny wiedzieć, czy mają mutację BRCA1. W ich leczeniu bardzo skuteczne okazuje się bowiem stosowanie cis-platyny. To lek dosyć stary (znany w naszym kraju od lat 60.,używany przy innych nowotworach m.in. jajnika, jądra, pęcherza moczowego). Badania prowadzone w ośrodku kierowanym przez profesora Lubińskiego wykazały, że cis-platyna jest skuteczna także w leczeniu kobiet z rakiem piersi.
 
Prof. Jan Lubiński jest krajowym konsultantem w dziedzinie genetyki klinicznej, a  prywatnie mężem byłej minister finansów Teresy Lubińskiej. Ann

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama