Profesor kieruje Zakładem Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Wykonuje badania genetyczne, które pozwalają wykryć mutacje genów odpowiedzialnych za nowotwory.
Pełnoletnie kobiety, u których w rodzinie wystąpił rak piersi i rak jajnika, mogą za darmo poddać się badaniom, które wykrywają mutację w genie BRCA1. Badanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Trzeba mieć na nie tylko skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty.
O mutacji BRCA1 zrobiło się ostatnio głośno za sprawą Angeliny Jolie. Aktorka poddała się podwójnej mastektomii. Zrobiła to prewencyjnie. Jej matka zmarła z powodu raka jajnika. Jolie odziedziczyła mutację wadliwego genu. Ten zwiększa ryzyko raka jajnika a także nowotworu piersi.
Pacjentki z nowotworem piersi także powinny wiedzieć, czy mają mutację BRCA1. W ich leczeniu bardzo skuteczne okazuje się bowiem stosowanie cis-platyny. To lek dosyć stary (znany w naszym kraju od lat 60.,używany przy innych nowotworach m.in. jajnika, jądra, pęcherza moczowego). Badania prowadzone w ośrodku kierowanym przez profesora Lubińskiego wykazały, że cis-platyna jest skuteczna także w leczeniu kobiet z rakiem piersi.
Prof. Jan Lubiński jest krajowym konsultantem w dziedzinie genetyki klinicznej, a prywatnie mężem byłej minister finansów Teresy Lubińskiej. Ann
Napisz komentarz
Komentarze