Warsztaty w Chojnie rozpoczną się w piątek, 25 października i potrwają do niedzieli, 27 października. Udział (w tym noclegi i wyżywienie) jest bezpłatny. Uczestnicy sami pokrywają koszty dojazdu.
Dominik Smulski – nauczyciel z Zespołu Szkół w Widuchowej, od kilku lat prowadzi Szkolny Klub Odkrywców Tajemnic „Szperacze”. Grupa gimnazjalistów uczestniczy pod opieką nauczycieli w wyprawach w teren rożnymi środkami lokomocji (od wycieczek pieszych i rowerowych poprzez eskapady żaglówką) do miejsc dawno zapomnianych, a kiedyś – tętniących życiem. Podstawą poszukiwań śladów historii są stare mapy, widokówki i zdjęcia. Przy poszukiwaniach dokumentów „Szperacze” współpracują z muzeum w Bersenbrück i z dawnymi niemieckimi mieszkańcami Widuchowej.
Od trzech lat uczniowie powiatu gryfińskiego uczestniczą w kilkumiesięcznych międzyszkolnych projektach prowadzonych przez Stowarzyszenie Historyczno- Kulturalne Terra Incognita przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Gryfinie. Co roku od 50 do 60 uczniów z sześciu szkól powiatu gryfińskiego bierze udział w warsztatach dziennikarskich, multimedialnych, archiwistycznych czy wystawienniczych, a następnie przez kilka miesięcy pod opieką swoich nauczycieli historii i języka polskiego zbiera materiały historyczne na zadany temat. Przed dwoma laty młodzież zajmowała się poszukiwaniem śladów powojennego osadnictwa na ziemiach zachodnich, a w ubiegłym roku szkolnym – historią swoich szkół.
Do zadań uczestników projektu należy odnajdowanie i odwiedzanie miejsc i osób związanych z wydarzeniami historycznymi, prowadzenie wywiadów ze świadkami czasu, gromadzenie zdjęć i innych dokumentów oraz przedmiotów związanych z życiem codziennym, sporządzanie dokumentacji fotograficznej i filmowej. Efektami pracy młodzieży są wywiady i reportaże, wystawy, albumy, prezentacje multimedialne, a nawet inscenizacje teatralne, które prezentowane są podczas dorocznych spotkań podsumowującym projekt. Co roku też Stowarzyszenie Terra Incognita wydaje broszurę zawierającą najbardziej interesujące prace dziennikarskie młodzieży.
Koordynatorka projektu, Magda Ziętkiewicz oraz jej koledzy ze stowarzyszenia, historyk dr Radosław Skrycki i archeolog Michał Gierke zaprezentują uczestnikom warsztatów metody pracy z młodzieżą wypracowane w trakcie realizacji projektów. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wykorzystywać w nauce historii regionalnej stare mapy, zdjęcia i pocztówki, a także, w jaki sposób uatrakcyjnić poznawanie własnego miejsca zamieszkania i regionu. Będą też sami fotografowali zabytki architektury i uczestniczyli w grze miejskiej, poznając ją „od kuchni”.
Szczegółowy program oraz informacje i zgłoszenia: Magda Ziętkiewicz: [email protected]
http://www.nowa-amerika.net, www.facebook.com/nowaamerika
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz z budżetu państwa. Projekt Nowa Amerika jest wspierany finansowo przez Federalną Fundację Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze