Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:58
Reklama
Reklama

Pamiętajmy o rocznicy 17 września

Uroczystości związane z 74. rocznicą sowieckiej napaści na Polskę i upamiętnieniem poległych odbędą się 17 września 2013 r. o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie przy Golgocie Wschodu.

 Uroczystości patriotyczne odbędą się z udziałem instytucji i organizacji społecznych, związków sybirackich oraz przedstawicieli związków kombatanckich, władz samorządowych oraz uczniów. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gryfina do udziału w uroczystościach.

 
74 lata temu Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny – łamiąc prawo międzynarodowe i polsko-radziecki pakt o nieagresji z 1932 r. (który miał obowiązywać do 31 grudnia 1945 r.) oraz protokół „o dobrosąsiedzkich stosunkach” z 1938 r. – wkroczyła na tereny II Rzeczypospolitej, walczącej już od 1 września z III Rzeszą.
W ten sposób ZSRR wypełniał sojusznicze zobowiązania wobec Niemiec zawarte w Pakcie Ribbentrop - Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku. Agresja ta zmusiła Polskę do walki na dwa fronty, z dwiema potęgami militarnymi. Napad ZSRR przyspieszył załamanie polskiego oporu, zniweczył próbę podjęcia walki na przedmościu rumuńskim i odciął drogi ewakuacji do Rumunii.
 
Rezultatem tej inwazji był upadek Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, a tym samym całkowita geopolityczna przebudowa Europy Środkowo-Wschodniej. Traktat o granicach i przyjaźni między III Rzeszą a ZSRR, tzw. II traktat Ribbentrop - Mołotow, podpisany 28 września 1939 r., ustalił czwarty rozbiór Polski. W dołączonym do niego tajnym protokole ZSRR przekazał III Rzeszy „prowincję Lublina” i część „prowincji Warszawy”, a Niemcy zrewanżowali się, wyrażając zgodę na włączenie w strefę wpływów ZSRR niepodległej jeszcze Litwy. Podział ten wpłynął na kształt dzisiejszych granic Polski.
 
Na zajętych przez ZSRR Kresach Armia Czerwona dopuściła się wielu zbrodni wojennych i mordów na ludności cywilnej. W latach 1940–1941 na Syberię, daleką Północ i Azję Środkową wywieziono setki tysięcy osób, a drugie tyle poddano nieludzkim represjom. Około 25 500 jeńców wojennych rozstrzelano w Katyniu, Charkowie, Twerze.
 
Tekst źródło: Centralne Archiwum Wojskowe

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama