Pierwszego dnia, w piątek po południu w Pałacyku pod Lwami uczestników powitali: zastępca dyrektora Gryfińskiego Domu Kultury Krzysztof Rudnicki, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie Tadeusz Samoń oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino Robert Wójcik, który opowiedział uczestnikom zlotu o walorach turystycznych Nadleśnictwa. Po kolacji odbyło się ognisko na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Sobotę turyści spędzili na całodniowej wycieczce autokarowej po powiecie gryfińskim. Odwiedzili Krzywy Las, Dolinę Miłości w Zatoni Dolnej, rezerwat Bielinek z roślinnością kserotermiczną i stanowiskiem dębu omszonego. Następnie udali się przez Cedynię do Morynia, gdzie zwiedzili kościół pw. Ducha Świętego oraz Promenadę Wielkiego Raka nad jeziorem Morzycko. Dużym zainteresowaniem cieszyła się umiejscowiona w środkowej części promenady ścieżka dydaktyczna "Promenada Gwiazd Plejstocenu", na której ustawionych jest 10 tablic z rysunkami i opisami zwierząt żyjących w epoce lodowcowej oraz kilka postaci zwierząt w skali 1:1. Przy każdej tablicy wmontowana jest płyta z odlewem, naturalnej wielkości tropu zwierzęcia pokazanego na tablicy.
Ostatnim punktem wycieczki była Chojna, gdzie grupa weszła na wieżę widokową w kościele Mariackim oraz zobaczła największy platan w Polsce.
W niedzielę, ostatni dzień zlotu, gryfiński regionalista Marian Ankiewicz opowiedział o historii Gryfina i pokazał najciekawsze zakątki naszego miasta.
dos
Organizatorzy Zlotu: Rada Opiekunów Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych Województwa Zachodniopomorskiego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Zachodniopomorski oraz Gryfiński Dom Kultury dziękują za wsparcie imprezy: Urzędowi Miasta i Gminy Gryfino, Starostwu Powiatowemu w Gryfinie, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Gryfinie oraz Nadleśnictwu Gryfino.
Napisz komentarz
Komentarze