Sporo atrakcji jak na jeden powiat, ale widocznie mieszkamy w cudnym miejscu…
1.Międzyodrze
Międzyodrze reklamowane jest jako „podróż w świat nieokiełzanej przyrody”. Nic tylko w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gryfinie wypożyczyć kajak i podziwiać „namacalną wręcz bliskość przyrody i fascynujące niedostępne zabytki techniki” – czyli system śluz.
2. Krzywy Las
Ten pomnik przyrody, to setki osobliwie wygiętych sosen tuż koło elektrowni Dolna Odra. Jak pisze Kinga Konieczny, drzewa posadzono prawdopodobnie w 1934 r.
3. Dolina Miłości
O swoim odkrywaniu Doliny Miłości pisze Ryszard Kotla. Przypomina romantyczną historię z połowy XIX w., która rozegrała się między Krajnikiem Górnym a Zatonią Dolną (gm. Chojna).
4. Rezerwat Bielinek
Aby zobaczyć roślinność śródziemnomorską nie trzeba jechać na południe Europy. Wystarczy wybrać się do rezerwatu „Bielinek”, rozciągającego się między Lubiechowem Dolnym a Bielinkiem w gminie Cedynia. Na zboczach rosną tam słynne dęby omszone.
5. Platan Olbrzym
Największy platan klonolistny w Polsce rośnie właśnie w Chojnie nad rzeką Rurzycą. Rośnie on (jadąc od strony Gryfina) po lewej stronie, przed murami miasta.
6. Puszcza Bukowa
W naszym powiecie leży też spory obszar Puszczy Bukowej. Co prawda „to nie dziewiczy las, ale kopalnia pamiątek po tych, którzy zamieszkiwali ten teren przed nami. Fascynujące miejsce spacerów, wędrówek i wypraw rowerowych.”
7. Ogród Dendrologiczny w Glinnej
„W cieniu sekwoi” - taki tytuł nosi rozdział o Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej, bo jego symbolem jest mamutowiec olbrzymi. Od ponad 20 lat jest suchy, a największy okaz rośnie teraz w Brwicach (gm. Chojna).
8. Potężny zakon na skraju Puszczy Bukowej
Mowa tu oczywiście o dawnym zakonie cysterskim w Kołbaczu. Pozostały po nim imponujące zabytki: kościół, Dom Opata, skrzydło konwersów z legendarną „płaczącą ścianą” oraz gotycka stodoła. Jest co oglądać.
Napisz komentarz
Komentarze