Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 21:24
Reklama dotacje rpo
Reklama

Wydały płytę i pochwaliły się burmistrzowi, który sfinansował CD

Dziś, 2 sierpnia 2016 r. przedstawiciele dwóch kapel ludowych Borzymianka, Wełtynianka oraz zespół śpiewaczy Gardnianki zameldowali się u Mieczysława Sawaryna, burmistrza miasta i gminy Gryfino. Zespoły przyszły podziękować burmistrzowi za umożliwienie wydania płyty biesiadnej „Na ludową nutkę”. Płyta powstała z inicjatywy burmistrza i została sfinansowana częściowo przez gminę.
Wydały płytę i pochwaliły się burmistrzowi, który sfinansował CD
Wełtynianki mają 40 lat
Kapela ludowa Wełtynianka powstała w 1976 r. Dokładnie wtedy to z inicjatywy Bogumiły Chmiel, nauczycielki języka polskiego w Szkole Podstawowej w Gardnie, powstał Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Wełtyniu. Wełtynianka jest jedną z najdłużej działających kapel ludowych w regionie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień zdobytych podczas przeglądów zespołów ludowych czy konkursów instrumentalistów. W Wełtyniance, obok doświadczonych śpiewaków i muzyków, występują także bardzo młodzi, uzdolnieni muzycy ludowi. Wełtynianka do lat działa pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury, instruktorem kapeli jest Katarzyna Papiernik.
 
Borzymianki dzięki Mojsakowi
Borzymianki  to rozśpiewana grupa, która występowała podczas dożynek w latach 90. Podczas jednej z takich imprez grupą zainteresował się Edward Mojsak, gryfiński nauczyciel muzyki. To właśnie z jego inicjatywy zespół przyjął nazwę "Borzymianki". Zespół ma na swoim koncie dziesiątki koncertów w kraju i poza jego granicami. Wielokrotnie zdobywał najwyższe laury podczas przeglądów folklorystycznych na szczeblu rejonowym i wojewódzkim w Pyrzycach, Kamieniu Pomorskim i Lipianach. W 1996 r. cymbalistki z grupy instrumentalnej Mała Borzymianka prezentowały się w programie "Swojskie klimaty", którego gospodarzem był Jan Pospieszalski.
 
Gardnianka dzięki KGW
Przy Kole Gospodyń Wiejskich w Gardnie powstał zespół śpiewaczy Gardnianka. Obecnie w jego skład wchodzi 10 osób: Zofia Jakubowska, Janina Mrówka, Danuta Kamińska, Grażyna Łokińska, Elżbieta Drabik, Elżbieta Białek, Elzbieta Baranowska, Ola Drabik i Kazimierz Kołodziejczyk oraz instruktor Zygmunt Rosiński. Grupa często uświetnia imprezy gminne, a od roku 2010 prezentuje się podczas Festiwalu Twórczości Ludowej w Bartkowie. Brała udział w dożynkach prezydenckich. Co roku prezentuje się podczas dożynek gminnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama