Komisja była jeszcze raz na nabrzeżu i już uwag do wykonania nie ma. W ciągu zaledwie kilku dni inwestor dostosował się do zaleceń. Przypomnijmy, że pierwotny termin odbioru tej części nabrzeża miał nastąpić w sierpniu ubiegłego roku.
Wykonawcą jest Konsorcjum: Energopol Szczecin i Hydrobudowa Gdańsk.
Co planowano?
Nabrzeże część środkowa – rejon nabrzeża turystyki żeglarskiej (port żeglarski)
-Wykonanie nabrzeża dla potrzeb turystyki jachtowej na południe od mostu na Odrze.
-Stanowiska postojowe dla jachtów zaprojektowano przy pontonach pływających dostosowujących się do zmiennego poziomu wody w rzece.
-Zabudowa niezbędna do obsługi żeglarzy korzystających z nabrzeża. Długość nabrzeża tj. części użytkowej wraz z nabrzeżem technicznym: 206,5 m, głębokość techniczna 4m.
Całkowity koszt projektu: 2 990 372,87 euro, tj. 12 988 684,56 zł.
Projekt finansowany (plan):
-poprzez dotację w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia – Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolita Polska (województwo zachodniopomorskie) 2007 – 2013 – 85% kosztów projektu, tj. 2 541 816,94 euro, tj. 11 040 381,88 zł
-ze środków własnych gminy Gryfino – 15% kosztów projektu, tj. 448 555,93 euro, tj. 1 948 302,68 zł
Realizacja wspólnych projektów miasta Schwedt (budowa i rozbudowa Głównego Centrum Turystyki Wodnej i bazy wodniackiej w Schwedt nad Odrą) oraz gminy Gryfino (budowa śródmiejskiej części nabrzeża w Gryfinie) ma poprawić stan infrastruktury turystyki wodnej na obszarze pogranicza. Docelowo ma to być miejsce dla aktywnych, rekreacyjnych i kulturowych działań polskich oraz niemieckich turystów w zakresie turystyki wodnej.
Projekt „Budowa śródmiejskiej części nabrzeża w Gryfinie” obejmuje włączenie Gryfina do osi wodnej Berlin- Szczecin- Bałtyk. Wybudowane nabrzeże będzie stanowić powiązanie sieciowe z portami i przystaniami jachtowymi Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, łączącego porty turystyczne Pomorza Zachodniego położone wzdłuż Odry, Zalewu Szczecińskiego i wybrzeża Bałtyku z akwenami niemieckimi.
Napisz komentarz
Komentarze