Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 22:50
Reklama
Reklama

Czy Gryfino jest miastem przedsiębiorczym?

Dwa zachodniopomorskie miasta Kołobrzeg i Karlino zostały laureatami wyróżnień w konkursie na najbardziej przedsiębiorcze miasta. Zwycięzcą plebiscytu został Cieszyn – informuje nas Maria Markiewicz z Biura Informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. A jak wypadłoby Gryfino, gdy w takim konkursie wystartowało?
Co prawda konkurs obejmował miasta do 50. tys. mieszkańców, więc Gryfino jest co najmniej o połowę za małe. Ale gdyby przyłożyć podobne standardy?
 
Klucz w partnerstwie
Konkurs został zorganizowany w ramach Narodowego Programu Przedsiębiorczości. Organizowała go Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Eksperci są zdania, iż dynamika, działanie małych i średnich firm mają wpływ na gospodarkę województwa oraz ogólnopolską i dlatego przychylność władz samorządowych odgrywa istotną rolę w rozwoju przedsiębiorczości. Dlatego ważne jest partnerstwo pomiędzy władzami samorządowymi a przedsiębiorcami. 
 
Nie wieś, a miasto
- Pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorczości mają skupiska miejskie o dużej gęstości zaludnienia.  Miasta zapewniają zdecydowanie lepszy dostęp do infrastruktury, w tym infrastruktury edukacyjnej. Większa gęstość zaludnienia ma również wpływ na rynek zbytu i bliskość potencjalnych klientów. Drugi etap Narodowego Programu Przedsiębiorczości został skierowany do przedsiębiorców z mniejszych miejscowości, którym trudniej jest pozyskać wiedzę oraz nawiązać kontakt z osobami wspierającymi przedsiębiorców tj. aniołami biznesu, mentorami, inwestorami – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
 
Cieszą się w Cieszynie
A to dlatego, że zwycięzcą plebiscytu został Cieszyn - lider wśród miast ze swojego województwa jeśli chodzi o liczbę instytucji kulturalno-społecznych, organizator wielu konkursów, spotkań świata biznesu i władz miejskich.
-Cieszyn jest miastem przyjaznym dla przedsiębiorców. Jako rada miejska robimy wszystko, żeby klimat dla przedsiębiorców do prowadzenia własnej działalności gospodarczej był jak najlepszy. Rozmawiamy z przedsiębiorcami i staramy się rozwiązywać ich problemy – podkreśla Bolesław Zemła, przewodniczący Rady Miejskiej w Cieszynie.
 
Liczy się kompetencja władz
Eksperci uważają, iż funkcjonowanie gospodarki i jej efektywność zależą m.in. od kompetencji i uprawnień władz regionalnych i lokalnych. 
 -Przez ostatnie lata żaden sejmik czy gmina nie przeprowadzili sesji na temat przedsiębiorczości regionalnej. Wyjątkiem jest Cieszyn. Myślę tutaj o takich sesjach, które raz w roku organizują samorządy i dyskutują o przedsiębiorczości w regionie. Kolejną kwestią jest współpraca międzynarodowa. Gminy nigdy w takich relacjach nie podejmują tematu przedsiębiorczości. Nie podzielam poglądu, że przedsiębiorcy nie są aktywni. Z natury to osoby kreatywne, ciężko pracujące, dlatego  uważam, że są bardziej przedsiębiorczy niż inne grupy – mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, ekspert Narodowego Programu Przedsiębiorczości.
 
Ważny wizerunek urzędu
- Ciężko jest namówić, zaktywizować przedsiębiorców do współpracy z samorządami. Jednak trzeba tworzyć w urzędzie odpowiedni wizerunek takiej placówki – urzędnik pomaga rozwiązać problemy przedsiębiorcy, a nie komplikuje załatwienie spraw. Staramy się budować właśnie taki wizerunek. Organizujemy również szkolenia dla przedsiębiorców, poświęcone dofinansowaniom unijnym, organizujemy Międzynarodowe Targi Pogranicza – wymienia Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz.
 
Służebna rola samorządu
- Wszystko zaczyna się od marzeń. Jeżeli są dobre pomysły, to one mają szanse sięgnąć po pieniądze. Gdzie jest bariera? Taki hamulec jeśli jest, to w samorządzie. Oczywiście są pozytywne przykłady, poznaliśmy je w konkursie Miasto Ludzi Przedsiębiorczych. A więc można również powiedzieć, że wszystko zaczyna się od współpracy z samorządem. Musimy pamiętać, że samorząd ma służebną rolę wobec społeczeństwa. Budowanie samorządności w Polsce, gospodarki rynkowej to długi proces, ale z drugiej strony na niektórych płaszczyznach, jako ludzie uczestniczący w tym procesie, możemy pewne procedury przyspieszyć – podkreśla Józef Mokrzycki, prezes, Mo-Bruk.
 

 

Wyróżnienia otrzymały miasta - jak wspomnieliśmy na początku - Kołobrzeg, Karlino oraz Sierpc. Do konkursu zostało zaproszonych blisko 400 miast. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama