Badania mammograficzne w Gryfinie przeprowadzone zostaną w przyszły wtorek i środę, w specjalnie podstawionym mammobusie, który stanie na parkingu supermarketu Intermarché, przy ul. Flisaczej 63.
Mieszkanki Gryfina mogą zapisać się na mammografię telefonicznie pod numerami: (68) 452 77 96, (68) 452 77 17, 605 596 655, 605 598 077.
-Wiele Polek nie zdaje sobie wciąż sprawy ze znaczenia profilaktyki nowotworu piersi i zgłasza się do specjalistów zbyt późno. Poprzez naszą akcję chcielibyśmy zwrócić ich uwagę na to, że wczesne wykrycie choroby daje szansę wyleczenia, a w wielu wypadkach ratuje także życie. Z naszą akcją docieramy przede wszystkim do niewielkich miejscowości, w których często brakuje profesjonalnego sprzętu medycznego. Chcielibyśmy zatem zachęcić mieszkanki Gryfina do zrobienia mammografii w ramach naszej akcji – podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura, kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.
Z bezpłatnych badań będą mogły skorzystać mieszkanki Gryfina w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii. Kobiety w tej grupie wiekowej są bowiem najbardziej narażone na chorobę i najczęściej zapadają na nowotwór piersi.
Pozostałe mieszkanki Gryfina będą mogły przebadać się za opłatą wynoszącą 80 zł.
-Badanie wykonywane jest przez technika elektroradiologii przy użyciu aparatu mammograficznego, który nie różni się od tego wykonującego badania w stacjonarnych pracowniach mammograficznych. Kobiety nie powinny obawiać się także bólu podczas zabiegu, gdyż dyskomfort spowodowany badaniem jest chwilowy, a znaczenie regularnej mammografii jest nie do przecenienia – dodaje Jadwiga Skiruk z Ośrodka „Diagnostyk” z Zielonej Góry, który współpracuje z Grupą Muszkieterów przy realizacji kampanii „Muszkieterowie dla Polek”.
Prozdrowotna kampania Muszkieterów, która odbywa się w tym roku po raz szósty, rozpoczęła się 1 marca i potrwa do 29 listopada. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości zdrowotnej kobiet, zachęcenie mieszkanek małych i średniej wielkości miejscowości do regularnych konsultacji specjalistycznych oraz samobadania piersi, a także ułatwienie Polkom dostępu do bezpłatnych badań mammograficznych. Kampania powstała w odpowiedzi na to, że rak piersi pozostaje jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u Polek, a liczba kobiet zapadających i umierających na nowotwór sutka w naszym kraju wciąż rośnie.
Od 2008 r. w ramach kampanii przebadało się łącznie 26 tys. Polek. W 2012 r. z badań mammograficznych skorzystało także ponad tysiąc mieszkanek województwa zachodniopomorskiego.
Napisz komentarz
Komentarze