Rajd św. Wojciecha wprowadza uczestników w czasy kształtującej się chrześcijańskiej Europy i niepodzielonego Kościoła. Żywot świętego oraz działalność i śmierć męczeńska 23 kwietnia 997 r. podczas misji ewangelizacyjnej w kraju Prusów, umiejscawiają naszą myśl w X wieku, gdy liczne ludy europejskie, przyjmując chrzest św., stały się narodami i państwami chrześcijańskimi.
Bł. papież Jan Paweł II powiedział w Gnieźnie 2 czerwca 1997 r.: „Przybycie Wojciecha do Polski dało jakby drugi początek Kościołowi na ziemiach piastowskich. Chrzest został więc potwierdzony krwią męczeństwa. Polska weszła do rodziny krajów europejskich. Weszliśmy do Europy jako naród ochrzczony, ubogacony światłem Ewangelii, żyjący łaską nowego, nadprzyrodzonego życia, jako uczniowie i bracia samego Jezusa Chrystusa. Zewnętrznym znakiem tej nowości było nowe życie wzorowane na Chrystusie, życie, które było nowym ewangelicznym zaczynem, który miał przemieniać, udoskonalać i uświęcać życie Polan od wewnątrz, od serca”.
Osoba św. Wojciecha zawsze będzie łączyła i przywoływała króla Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III.
Papież przypomniał nam także, „że duchowość Wojciechowa, której zręby w wielkiej syntezie wyryte są na Drzwiach Gnieźnieńskich, stanowić może i dla nas drogowskaz wzrastania ku tym wartościom, które są nieodzowne dla Europy poszukującej trwałej jedności. W istocie opierają się one na Ewangelii, na jej duchu i mocy”.
Tradycja przypisuje św. Wojciechowi autorstwo pieśni Bogurodzica.
„Wspólnie poznajemy Mazurka Dąbrowskiego” jest wieloletnim projektem realizowanym od 2008 r., który obejmuje swoim zakresem poznanie dziejów różnych pieśni pełniących rolę polskiego hymnu państwowego poprzez wieki. W 2013 r. Mazurek Dąbrowskiego i pieśń „Bogurodzica” są pobudką wzywającą Polaków poprzez historię i teraźniejszość do budowania i zachowania swojej tożsamości narodowej. Rajd motocyklowy realizowany w tym programie odwiedza każdego roku różne państwa, które są związane z losami Polaków oraz historią Rzeczypospolitej.
Napisz komentarz
Komentarze