Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 11:39
Reklama
Reklama

Procesja z palmami w Gryfinie

W nietypowej scenerii odbywała się dzisiejsza procesja - na ulicach trochę biało, trochę brudno i szaro , ale w tłumie wiernych uczestniczących w procesji śpiewnie i kolorowo. Palmy, palmy, palmy.... Prawie każdy dzierżył w ręku gałązki palmowe. Były przeróżne. Skromne jak bukieciki, papierowe, ogromne, jakby prosto z Łowicza lub Wilna przywiezione. Wszystko pięknie, tradycyjnie. Nawet słońce zaświeciło, jakby za wiosnę spóźnioną przepraszało.
Podobnie jak w Gryfinie, było w niemal we wszystkich kościołach katolickich. Bo to już dziś, w niedzielę, rozpoczynają się obchody Wielkiego Tygodnia. Dzień ten zgodnie z tradycją nazywamy Niedzielą Palmową.
 
Tradycja od wieków każe tego dnia przyjść palemki do kościoła. Dawniej były to wierzbowe gałązki. Dziś, jak pokazują zdjęcia, mamy prawdziwy palmowy jarmark. Skąd ten zwyczaj? Otóż wziął się z ewangelicznego przekazu, według którego Chrystusowi wjeżdżającemu do Jerozolimy, tamtejsi mieszkańcy rzucali pod nogi palmowe gałązki. Stąd też kościelny zwyczaj święcenia w dniu dzisiejszym gałązek przyniesionych przez wiernych. Palmy mają przypominać moment, który stanowił wstęp do zbawczych wydarzeń – triduum paschalnego.
 
Jaka jest symbolika? Palmy niosą w sobie mieszankę bólu i radości. Sam udział w liturgii Niedzieli Palmowej oznacza zgodę na krzyż, cierpienie z Chrystusem oraz na taką, a nie inną drogę życia. W wielu parafiach asysta liturgiczna wychodzi na zewnątrz kościoła. W pewnym momencie procesja procesjonalnie podchodzi do zamkniętych drzwi świątyni, w które następnie kapłan trzykrotnie uderza krzyżem, ukazując w symboliczny sposób, że krzyż otwiera drogę do nieba.
TWS

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama