Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 06:42
Reklama dotacje rpo
Reklama

Literackie zabawy z Brykczyńskim

„Alfabestia w gronie czarno-białych zwierząt” to jedna z książek czytanych podczas spotkania autorskiego w Czytelni dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Gryfinie. W słoneczny poranek, we wtorek 5 marca odbyło się spotkanie z Marcinem Brykczyńskim – pisarzem i tłumaczem książek dla dzieci, ale przede wszystkim mistrzem słowa, który zawsze potrafi znaleźć wspólny język z każdym.
Marcin Brykczyński napisał wiele wierszy i opowiadań dla najmłodszych m.in.: „Różowy Prosiaczek”, „Skąd się biorą dzieci”, „Jak się nie bać ortografii?”, „W każdym z nas są drzwi do nieba”, gdzie  autor w czterowersowych wierszach, ujmuje kluczowe myśli poszczególnych encyklik Jana Pawła II. Laureat wielu nagród: Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiej Sekcji IBBY czy Fundacji Świat Dziecka. Książka jego autorstwa „Biały niedźwiedź. Czarna krowa” została wpisana na Honorową Listę IBBY – międzynarodowej  organizacji non-profit zajmującej się literaturą dziecięcą.
 
Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas: „0” i IIa z SP Nr 4, IIb z SP Nr 3 z nauczycielami. Na początku pan Marcin pokazał dzieciom swoje zdjęcie zrobione wiele lat temu, a mianowicie gdy miał 5 lat i przedstawił się bardzo zabawnie. Potem przeczytał wiele śmiesznych wierszyków ze swoich  książek mistrzowsko zilustrowanych: „Czarno na białym”, „Alfabestia”, „Biały niedźwiedź. Czarna krowa”, „Ni pies, ni wydra”, „Z deszczu pod rynnę”. Był także krótki wierszyk w języku angielskim pt. „The Mouse” oraz wierszowana opowieść pt. „Olaboga, lewa noga!”, o królu Lewaryście Trzecim, w którego królestwie wszystko działo się... na lewą stronę. Na zakończenie spotkania pisarz zadawał uczestnikom uczuciowe zagadki z książki: „Co się kryje w sercu na dnie? Kto przeczyta, ten odgadnie”, dzięki którym dzieci rozpoznawały emocje i uczucia oraz same wymyślały nowe przykłady na „odczytywanie” uczuć.
 
Spotkanie z Marcinem Brykczyńskim miało charakter pełnych humoru zabaw literackich z idiomami, ortografią czy alfabetem. Dzięki nim mali czytelnicy poznali bogactwo i piękno języka ojczystego. Mogli też zobaczyć, jak ważne jest, aby „odpowiednie dać rzeczy słowo”. Dodatkową, cenną pamiątką ze spotkania (dla niektórych pierwszą w życiu) była książka z autografem pisarza  pod postacią kota Marcina.
Tekst i fot. Mariusz Kiełtyka

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama