Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:26
Reklama dotacje rpo
Reklama

Koncerty na Włóczykiju

Ważnym elementem Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij” są koncerty. W trakcie całej imprezy zagra 8 zespołów szeroko pojętej muzyki alternatywnej i niezależnej. Gryfiński festiwal potrwa tradycyjnie 11 dni. Odbędzie się w terminie 21 lutego – 3 marca 2013. Poniżej charakterystyka zespołów, które wystąpią na włóczykijowej scenie.
KONCERTY NA WŁÓCZYKIJU 2013
DEZERTER I ARCY MŁYN
22 LUTEGO, GODZ. 21.15 (GRYFIŃSKI DOM KULTURY)
DEZERTER to legenda polskiej muzyki punkowej. Zespół powstał w maju 1981 r. w Warszawie. Grupa przyjęła prowokacyjną wtedy nazwę SS-20 (były to radzieckie rakiety z głowicami nuklearnymi), a swój debiut koncertowy miała na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w listopadzie 1981 r. W stanie wojennym SS-20 został zmuszony zmienić nazwę i już jako DEZERTER udał się w trasę koncertową z zespołami: TZN Xenna i Deuter (słynna Rock Galicja\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'82). Pod koniec 1983 roku Dezerter nagrał singla dla Tonpressu: "Ku przyszłości" (4 utwory: "Ku przyszłości", "Spytaj milicjanta", "Szara rzeczywistość", "Wojna głupców"). Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'n\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera - "Underground Out Of Poland". W 1987 r. został nagrany pierwszy (ocenzurowany) LP "Kolaboracja".
Rok 1989 to kolejna płyta "Kolaboracja II", a 1990 - "Wszyscy przeciwko wszystkim" (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Szwajcarii, Niemczech, Francji, Holandii, Japonii. Przez lata zespół prowadził intensywną działalność koncertową m.in. trasa Holiday in the Snow Tour wraz z Apatią i Post Regimentem, koncerty z zespołami Conflict i Subhumans podczas trasy w Anglii (2002), występ z Dead Kennedys i Chumbawambą (2002, Kraków), festiwal PRL (punk rock later) (2003) - częsta współpraca z Kasią Nosowską. W 2010 r. wydana została ostatnia jak dotychczas płyta zespołu "Prawo do bycia idiotą". Obecnie zespół występuje w składzie: Robert Matera, Krzysztof Grabowski, Jacek Chrzanowski.
ARCY MŁYN to nowy zespół, powstały w pierwszej połowie 2012, w skład którego wchodzą muzycy z Gryfina i Szczecina z pewnym bagażem doświadczeń scenicznych (m.in. Kolaboranci, Silo). Pierwotna koncepcja side-projektu, przerodziła się w regularny zespół wraz ze stworzeniem obiecującej ilości materiału demo i konsolidacją składu. Po raz pierwszy w pełnym składzie zespół spotyka się 1 maja 2012, a debiut sceniczny ma miejsce 21 czerwca 2012. Pierwsze półrocze działalności Arcy Młyn uwiecznia epką "To nie my", dostępną w sieci od 12.12.12.
Stylistycznie jest to wycieczka w rejony rockowej alternatywy podlanej postpunkowym sosem.
Skład:
Przemysław Thiele - wokal
Michał Zmaczyński - gitara
Rafał Doszyń - bębny
Krzysztof Bidziński - bas
 
 
 
 
UL/KR
24 LUTEGO, GODZ. 21.30 (PUB U SUSZKA)
UL/KR to projekt Błażeja Króla, lidera gorzowskiego składu Kawałku Kulki. UL/KR łączy w sobie mrok niemieckich romantyków, sakralną mistykę Dead Can Dance, z dopalaczową ekstazą i wpływami elektroniki z najdziwniejszych zakamarków blogosfery. Niezmienne w przypadku piosenek Króla pozostają oblizujące ucho melodie, zlepione z gorzko romantycznymi tekstami balansującymi gdzieś na granicy gzymsu i wymiętej pościeli. Skład grupy uzupełnia Maurycy Kiebzak-Górski, jeden z najzdolniejszych gorzowskich instrumentalistów.
Błażej Król o muzyce UL/KR mówi tak:
To już nawet nie o te opary i kamieniczny pył chodzi, nie o ten niż z Niemiec Wschodnich i aurę małomiasteczkowości. Nie chodzi też o gonienie za Zachodem i pichcenie przy użyciu przepisów z anglojęzycznych wydawnictw. A o co? Sami nie wiemy, bo i tacy zdołowani nie jesteśmy, a i powodów do depresji samo jestestwo nie dostarcza nam zbyt wielu. Tylko ten dziwny ból czasem w nocy przychodzi i siada na piersi albo w dzień tempo zakłuje, i trzeba go wylać na kartki, komórki, taśmy, samplery, komputery, struny...
Debiutancki album UL/KR ukazał się 9 marca 2012 nakładem Thin Man Records i jest jednogłośnie wymieniany przez krytyków jako jedna z najlepszych polskich płyt roku. Krążek został m.in. Płytą Tygodnia w Trójce i Płytą Miesiąca w Esce Rock. Zespół został zaproszony na najważniejsze letnie festiwale, a jesienią pojawi się na koncertach u boku m.in. Lao Che i Hey.
 
PRZYTUŁA I KRUK
28 LUTEGO, GODZ. 21.00 (PUB U SUSZKA)
Przytuła & Kruk to dwóch młodych ludzi, których łączy miłość do żywej muzyki i pasja tradycyjnego, akustycznego bluesa. Od sierpnia 2008 roku z niepohamowanym impetem przebijają się przez kolejne przeglądy i konkursy na wyżyny popularności. Duet zdobywa serca fanów nie tylko muzyką, ale też abstrakcyjnym poczuciem humoru i rozbrajającą bezpośredniością. W trakcie koncertów łączą tradycję z młodzieńczą energią, nadając starej muzyce nową jakość. W ich repertuarze standardy przeplatają się z utworami autorskimi, które często nawiązują do bluesowych korzeni.
Głos i harmonijka Bartka Przytuła przenosi słuchacza prosto do Delty Missisipi, przywodząc na myśl głosy mistrzów czarnego bluesa. Oryginalny zaś akompaniament gitary Dobro Tomka Kruka, na zmianę z gitarą akustyczną i banjo dopełnia obrazu, który jest godną kontynuacją bluesowej tradycji takich muzyków jak Sonny Terry & Brownie Mcghee, Robert Johnson, Big Bill Broonzy czy Sonny Boy Williamson II.
 
 
 
HANIMAL
1 MARCA, GODZ. 21.30 (PUB U SUSZKA)
Hanimal został założony zaledwie na początku 2011 roku, z inicjatywy Hani Malarowskiej. Teksty, a w zasadzie wiersze, powstawały przez jakieś 5 lat wstecz, pisane przez siostrę założycielki zespołu, Magdę Malarowską. Pierwszy koncert odbył się w klubie UrsynOff na warszawskim Ursynowie. Zespół został ciepło przyjęty przez publiczność i przez kolejne miesiące intensywnie grał w warszawskich klubach. W grudniu 2011 po raz pierwszy można było usłyszeć Hanimal w radiowej Trójce. W 2012 roku Hanimal dał koncerty na kilku polskich festiwalach: Warsaw Music Week, Męskie Granie oraz Off Festival, a już wkrótce ukaże się debiutancki album zespołu. Muzyka Hanimal jest nostalgiczna, ale to także swobodne poruszanie się pomiędzy rytmicznym, napędzającym graniem, a operowaniem plamami barwnymi. Hanimal to bez wątpienia zespół tworzący we własnej estetyce. Z pozornie dość standardowo jak na nowoczesne akustyczne granie dobranych instrumentów (choć instrumenty perkusyjne standardowo dobrane na pewno nie są) zespół potrafi wykreować charakterystyczne brzmienie, oszczędne, a jednocześnie kompletne. Wpływa na to szeroki zakres indywidualnych inspiracji i duża świadomość aranżacyjna muzyków zespołu, która pozwala każdemu z nich znaleźć miejsce dla swojego instrumentu.
 
BIFF, DREKOTY, L.A.S.
2 MARCA, GODZ. 19.00 (PUB U SUSZKA)
L.A.S  - Jacek Lachowicz - kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, muzyk takich formacji jak "Ścianka" oraz "Lenny Valentino" tak oto mówi o swoim najnowszym projekcie:
„Od długiego czasu zastanawiałem się nad zmianą dotychczasowej formuły koncertowej. Zbyt dużo dźwięków - zbyt głośno - za mało miejsca na rzeczywiste wejście w strukturę koncertową - przechodziło mi przez głowę. Dlatego też zdecydowałem się na odejście od zespołowego grania koncertów i stworzenie L.A.S. - u. Ponieważ większość życia spędziłem w lesie i nawet wciąż jestem w lesie - pomyślałem, że nazwa L.A.S. będzie najbardziej adekwatna do mojego fizycznego stanu skupienia.
Poniżej w kilku zdaniach wyjaśniam czym jest L.A.S.
L.A.S. - to Lachowicz Audio System.
L.A.S. - to kilka instrumentów, jeden głos zduplikowany w elektroniczny bukiet głosów.
L.A.S. - to solominimalkoncertakt.
L.A.S. - to słowa z muzyką czyli piosenki.”
 
DREKOTY to zespół założony przez Olę Rzepkę, perkusistkę i pianistkę, która po latach grania z licznymi zespołami (m.in. Alte Zachen, Wovoka, Pictorial Candi, a wcześniej Pogodno, Graal, The Complainer) postanowiła spróbować, czym jest samodzielność artystyczna. Do współpracy zaprosiła Magdę Turłaj (vel Karotkę znaną z Kawałka Kulki) oraz Zosz Chabierę. Po roku funkcjonowania jako trio, kilkudziesięciu koncertach (m.in. u boku Evangelisty, Julii Marcell, Pustek czy Paristetris) oraz pierwszych sukcesach (m.in. nagroda na Festiwalu Gramy 2011, obecność na składankach Offensywa 4 i Sealesia 2), Drekoty nagrały materiał na debiutancką płytę zatytułowaną "Persentyna". Płytę, którą tylko w uproszczeniu można nazwać kontynuacją EP "Trafostacja". Z trudności zakwalifikowania muzyki zawartej na EPce, Drekoty uczyniły bowiem swoje oręże, a ich gatunkiem stał się brak gatunku. I właśnie taka jest "Persentyna", nieokreślona i wypełniona sprzecznościami, a jednocześnie spójna i uporządkowana. Bazowe instrumentarium zespołu - składające się z perkusji, klawiszy, skrzypiec i wokali - uzupełnione zostało zarówno o brzmienia elektroniczne, jak i dźwięki akustyczne, w tym tak egzotyczne jak cytra czy ziele angielskie.
BIFF to projekt Ani Brachaczek i Hrabiego Fochmana znanych ze współpracy z zespołem Pogodno a zasilanych przez Jarka Kozłowskiego (Mitch & Mitch) i Michaela Pfeiffa.. Brzmią rockowo, big-bitowo, tanecznie, czasem glam-rockowo. Oniryczny wokal Ani i słodkie melodie w połączeniu z ironicznymi tekstami i rock & rollową energią tworzą coś, co sam zespół nazywa onirycznym punkiem. W 2008 roku zadebiutowali piosenką "Ślązak", którą intensywnie promował Pr. III Polskiego Radia. Rok później wydali swoją pierwszą płytę zatytułowaną "Ano". W ubiegłym roku weszli do studia zrejestrować materiał na nową płytę, który aktualnie znajduje się w post-produkcji.
Zespół BIFF tworzą:
Ania Brachaczek: vocal, keyboard, baritone guitar
Hrabia Fochmann: vocal, guitar
Jarek Kozłowski: vocal, drums
Michael Pfeiff: vocal, bass guitar
Piotr "Bojkot" Drążkiewicz: keyboard.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama