Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 05:34
Reklama
Reklama

Skopek, Ziemba i kuchnia litewska na otwarcie Włóczykija

To już niedługo. 21 lutego Gryfino na blisko dwa tygodnie stanie się podróżniczą stolicą Polski. Przez 11 dni na włóczykijowych scenach zaprezentuje się około 100 gości. Na otwarcie festiwalu przewidziane są dwie niezwykłe prezentacje, które zabiorą widzów w dzikie regiony półwyspu Jamalskiego oraz Madagaskaru.
Magdalena Skopek jest doktorem fizyki, pasjonatką fotografii, autorką znakomitej, wydanej kilka miesięcy temu, etnograficznej książki „Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi”.  Od kilku lat jeździ do Nieńców – oddalonego od cywilizacji, koczowniczego ludu trudniącego się polowaniem i hodowlą reniferów. Powoziła zaprzęgiem reniferów, wyprawiała skóry, robiła nici ze ścięgien, jadła surowe mięso i ryby, spała w legowisku w czumie, gotowała, odwiedzała święte miejsca. Jej życie w północnosyberyjskiej tundrze okazało się surową i fascynującą przygodą, z której przywiozła nie tylko debiutancką książkę, ale i mnóstwo zdjęć – obrazy zupełnie nieznanego świata i ludzi żyjących w zgodzie z rytmem przyrody.
 
Arek Ziemba i Zbigniew Sas powrócili z kolejnej wyprawy na Madagaskar. Pod koniec XIX w. angielski badacz L.H.Ransome podjął próbę zbadania kompletnego biegu rzeki Antanambalana. Nie dokonał tego, bo przeszkodą okazały się ukryte w górzystej dżungli wodospady. Arek i Zbyszek wnikliwie zajęli się przygotowaniem ataku na rzekę. Studiowali mapy, zdjęcia satelitarne, trenowali elementy wspinaczki. Podczas swej kolejnej wyprawy na Madagaskar podróżowali nurtem rzeki od jej źródeł aż po ujście. Pieszo wodami górskiego strumienia płynącego przez niezamieszkałą dżunglę. Gdy nurt był już silniejszy, płynęli tradycyjną malgaską dłubanką. Zjazdy na linach umożliwiły poznanie odcinka, gdzie wody rzeki w piekielnych rynnach szukają najkrótszej drogi z gór na niziny. Dżungla jest tam po dziś dzień dziewicza, a w wodzie leniwy żywot pędzą kilkumetrowe krokodyle.
 
Festiwal rozpocznie się 21 lutego, o godz. 18.30. Pomiędzy prezentacjami odbędzie się degustacja potraw kuchni litewskiej przygotowana przez zaprzyjaźnioną z festiwalem restaurację Ukraineczka. W menu znajdą się zarówno dania popularne na Litwie takie jak cepeliny czy kugelis, ale nie powinno zabraknąć również specjałów charakterystycznych dla kuchni żyjącej na Litwie społeczności karaimskiej.
 
Karnety na festiwal zostały już kilka tygodni temu wysprzedane, ale ciągle istnieje możliwość , aby wykupić  bilety na poszczególne wydarzenia. Obecnie w Centrum Informacji Turystycznej prowadzona jest sprzedaż na koncert Dezertera (+Arcy Młyn) – 22 lutego, a także na Bal Włóczykija.
12 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama