Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 20:06
Reklama

Działkowcy wciąż zbierają podpisy

-Zebraliśmy już setki podpisów, a listy krążą nadal wśród ludzi. Podpisujemy się pod projektem Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Akcja zbierania podpisów trwa dwa miesiące. Rozpoczęła się zaraz po tym, jak marszałek Sejmu nadał osobowość prawną Komitetowi Inicjatywy Ustawodawczej. Mamy ambicję, by podpisów zebrać jak najwięcej. Tu chodzi o jedność i zachowanie charakteru terenów użytkowanych przez działkowców, to główny cel tej ogólnopolskiej akcji – mówi nam Czesław Skonecki z Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Aleksandra Zawadzkiego w Gryfinie.
Dziś o godz. 10 odbędzie się posiedzenie okręgowego Zarządu ROD w Szczecinie. Będzie tam również Czesław Skonecki. Dążą do tego aby już w lutym do marszałka Sejmu trafił gotowy projekt.
 
W skali kraju jest już niemal 400 tysięcy podpisów pod projektem Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Poparcie dla nowego projektu mogą deklarować nie tylko działkowcy, ale także każdy mieszkaniec. Podpisy sympatyków stanowią niebagatelną część w ogólnej liczbie zebranych podpisów. Mieszkańcy miast dostrzegają niepodważalne zalety z lokalizacji na terenach miejskich obszaru, o którym mówi się najczęściej, że stanowi zielone płuca miasta.
 
Skąd podpisy? Konieczność pilnego uregulowania prawnego statusu ogrodów działkowych nastąpiła po tym, jak 11 lipca 2012 przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego stwierdził niezgodność z Konstytucją szeregu artykułów dotychczas obowiązującej ustawy. Pojawiła się obawa, że w krótkim czasie może dojść do likwidacji Polskiego Związku Działkowców, a tereny działek zostaną wystawione na sprzedaż na zasadach rynkowych.
 
-Projekt Platformy to rewolucja, która może doprowadzić do takiej sytuacji jak w Słowacji, gdzie ogródki działkowe zniknęły. Jest jednak szansa, że te wartości, dorobek kilku generacji nie ulegną zaprzepaszczeniu. Szansę taką daje przygotowany w błyskawicznym tempie projekt nowej ustawy o ROD autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej – mówi nam Czesław Skonecki.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama