Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 05:37
Reklama

O krainie, której już nie ma

Są nie tylko krajobrazy, ale i krainy, które znikają. Przykładów na pograniczu po obu stronach Odry czy w Czechach nie brakuje. Wraz z krajobrazem ginie też kulturowa tożsamość miejsca. Takimi problemami zajmuje się grupa docelowa Uniwersytetu Nowej Ameriki, która stara się być laboratorium poszukującym praktycznych rozwiązań oparciu o struktury społeczeństwa obywatelskiego. Wkrótce wystawa, która może też zawędrować do Gryfina. Szczegóły podczas poniedziałkowego spotkania w związku z promocją kalendarza Nowej Ameriki, które odbędzie się w gryfińskiej bibliotece o godz. 16.30.
„Kraina, której już nie ma” – wystawa
Sudety po czeskiej stronie granicy były kiedyś regionem, w którym wspólnie mieszkali Czesi i Niemcy. Przymusowe przesiedlenia (najpierw Czechów, po 1945 roku Niemców Sudeckich) doprowadziły do tego, że region opustoszał, znikły wsie, zanikła jego tożsamość kulturowa. Stowarzyszenie Antikomplex z Pragi od lat stara się badać historię tego regionu, a wyniki tych poszukiwań prezentuje na wystawie „Kraina, której już nie ma”, pokazywanej zarówno w Czechach, w Niemczech, a także w Polsce. Otwarcie wystawy w Słubfurcie stanowić będzie jednocześnie okazję do rozmowy z jej współtwórcą, Ondrejem Matejką z Pragi.
 
Miejsce: Słubfurt, Collegium Polonicum
Termin: 10.04.2013
 
„Verlorenes Sudetenland” – eine Ausstellung
 
Das Sudetenland auf der tschechischen Seite war eine Region, in der Tschechen und Deutsche  gemeinsam gelebt haben. Durch die Vertreibungen zuerst der Tschechen, dann nach 1945 der Sudetendeutschen, kam es dazu, dass die Region menschenleer wurde, dass Dörfer verschwanden und die eigenständige kulturelle Identität ausstarb. Der Verein Antikomplex aus Prag bemüht sich seit Jahren darum, die Geschichte der Region zu untersuchen. Die Ergebnisse der Untersuchungen werden jetzt im Rahmen der Ausstellung „Verlorenes Sudetenland“ in Tschechien, Deutschland und Polen gezeigt. Die Eröffnung der Ausstellung in Słubfurt bietet gleichzeitig die Gelegenheit, mit einem der Autoren der Ausstellung, Ondrej Matejka aus Prag zu sprechen.
 
10.04.2013, Słubfurt, Collegium Polonicum

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama