Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 07:41
Reklama
Reklama

Chcą poprawić los zwierząt na wsi

Przepisy dotyczące humanitarnego traktowania zwierząt nie funkcjonują należycie. W praktyce jest jeszcze gorzej. Urząd Marszałkowski przygotowuje program ochrony zwierząt skierowany do rolników. Od przyszłego roku w naszym regionie będzie funkcjonował specjalny program, mający na celu upowszechnienie wśród rolników województwa zachodniopomorskiego zapisów ustawy o ochronie zwierząt.
Województwo zachodniopomorskie opracowało we współpracy z Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym oraz Wojewódzką Inspekcją Weterynaryjną „Program upowszechniania znajomości przepisów ustawy o ochronie zwierząt wśród rolników w województwie zachodniopomorskim na lata 2013-2015”, w związku z wygaśnięciem z  dniem 31 grudnia 2012 roku uchwały nr 399/07 z dnia 16 maja 2007 roku Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego dotyczącej upowszechniania znajomości przepisów ustawy o ochronie zwierząt wśród rolników w województwie zachodniopomorskim na lata 2007- 2012.
Opracowanie programu uzasadnione jest koniecznością upowszechniania wśród rolników w województwie zachodniopomorskim wiedzy na temat aktualnych przepisów dotyczących ochrony zwierząt, obowiązków wynikających z tych przepisów i kształtowania postaw zgodnych z duchem ustawodawstwa krajowego i unijnego. Podstawowym aktem prawnym jest ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. nr 1006, poz. 1002 z późn. zm.). Przepisy ogólne wymienionej ustawy zawierają kluczowe stwierdzenie dla współczesnego prawodawstwa dotyczącego traktowania zwierząt: „Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.
 
Zgodnie z Kodeksem Dobrostanu Zwierząt Gospodarskich poziom dobrostanu jest tym wyższy, im w większym stopniu zapewnia się chowanym zwierzętom pięć wolności. Są to:
 
•             wolność od głodu i pragnienia,
•             wolność od dyskomfortu,
•             wolność od bólu, urazów i chorób,
•             wolność od strachu i stresu,
•             wolność do zamanifestowania naturalnych zachowań.
 
Zatem zwierzętom trzeba zapewnić:
 
•             dostateczną ilość świeżej wody i paszy, pokrywającej potrzeby w zakresie wzrostu, zdrowotności i żywotności,
•             wygodną powierzchnię do wypoczynku, możliwość schronienia się przed niekorzystnymi warunkami,
•             prewencję, profilaktykę, szybką diagnostykę i skuteczne leczenie,
•             eliminację czynników stresogennych,
•             odpowiednią przestrzeń życiową,
•             życzliwy stosunek ludzi do obsługiwanych zwierząt.
 
Nadrzędnym celem programu jest przekonanie posiadaczy zwierząt gospodarskich, że zapewnienie dobrostanu zwierząt jest nie tylko kwestią humanitaryzmu, który powinien cechować każdego człowieka, ale jest to także problem efektywności ekonomicznej produkcji zwierzęcej. Dobrze traktowane zwierzęta są zdrowsze na skutek większej naturalnej odporności, co sprawia, że zwierzęta takie efektywniej produkują i jednocześnie ponosi się mniejsze nakłady na ich leczenie. To także uświadomienie, że ochrona zwierząt to nie zakaz uśmiercania zwierząt, ale zakaz uśmiercania nieuzasadnionego i niehumanitarnego oraz przeszkolenie w zakresie obowiązujących regulacji prawnych w zapewnieniu dobrostanu zwierząt i konsekwencje ich nieprzestrzegania.
Program wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku.
(na podstawie mat. z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama