Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, realizujące działania edukacyjne w Polsce, zaprasza wszystkich lekarzy, instytucje medyczne, naukowe, władze samorządowe i centralne, organizacje pozarządowe wspierające działania opieki zdrowotnej oraz media do podjęcia współpracy w celu realizacji postulatów grupy GOLD, czyli podnoszenia świadomości o POChP, konsekwencjach zdrowotnych i społeczno – ekonomicznych tej choroby.
Tegoroczne hasło Światowego Dnia POChP „Nie jest za późno”, skierowane jest do różnorodnych odbiorców:
- osób, które mają objawy, a nie zostały jeszcze zdiagnozowane: jeśli masz zadyszkę, to nie jest za późno, by zwrócić się do lekarza i poprosić o wykonanie spirometrii.
- pacjentów z POChP: jeśli pacjent choruje na POChP, to nie jest za późno, aby żyć aktywnie.
- lekarzy: jeżeli zależy Ci na chorych z POChP, nie jest za późno, aby pomóc swoim pacjentom lepiej oddychać.
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc uruchomiło specjalną witrynę dla wszystkich, którzy chcą pozyskać więcej informacji nt POChP: www.pochp.eu.
POChP jako choroba cywilizacyjna
POChP należy do najczęstszych chorób układu oddechowego, a skala zachorowań wzrasta w szybkim tempie wraz z wiekiem oraz liczbą wypalonych papierosów. POChP powoduje zmniejszenie wydolności płuc i zdolności oddychania, a w konsekwencji upośledzenie pracy innych układów i wystąpienie chorób współistniejących. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie, z powodu POChP umiera rocznie ok. 3 mln. ludzi. W Polsce liczba chorych sięga 2 mln. Każdego roku z powodu POChP odchodzi 14 tys. osób, jest to miasto wielkości gminy Chojna.
Napisz komentarz
Komentarze