W gminie Gryfino nie mogło zabraknąć wyjątkowych uroczystości upamiętniających 94. rocznicę odzyskania niepodległości. W dniu 10 listopada miały miejsce pierwsze wydarzenia z zaplanowanych na dwa dni obchodów gminnych. Delegacje oraz poczty sztandarowe oddały hołd pamięci przy pomniku Marszałka Piłsudskiego na placu Pamięci Sybiraków. Wartę honorową pełnili strażacy ochotnicy z terenu gminy.
Burmistrz Henryk Piłat zaprosił wszystkich zgromadzonych na mszę świętą niepodległościową w intencji Ojczyzny do kościoła pw. Narodzenia NMP w Gryfinie. Tak wyjątkowy dzień nie mógł obyć się bez orkiestry PGE. Muzycy, odgrywając blok melodii patriotycznych, wprowadzili słuchaczy w refleksyjny nastrój, gromadząc wielu mieszkańców miasta w okolicach placu Księcia Barnima I. Poprzez tak wzruszający muzyczny wstęp do uroczystości, wnętrze kościoła zapełniało się z minuty na minutę gryfinianami, chcącymi wspólnie przeżywać radość z tego wyjątkowego dla każdego Polaka święta.
Pieśń „ Gaude, mater Polonia” w wykonaniu chórzystów z „Res Musica” wypełniła mury świątyni, tchnęła kolejną dawkę patriotycznej zadumy. Niepowtarzalna akustyka stanowiła dodatkowy element potęgujący uroczysty nastrój.
„Gaude mater Polonia,
prole fecunda nobili.
Summi Regis magnalia
laude frequenta vigili.”
Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawili: Honorowy Obywatel Miasta ksiądz prałat Bronisław Kozłowski, ks. Stanisław Helaki ks. Henryk Krzyżewski. Wśród gości obecne były władze województwa, przedstawiciele samorządu, poczty sztandarowe, przedstawiciele instytucji. W trakcie wzruszającego kazania ks. prałat Bronisław Kozłowski wspominał długie lata odzyskiwania niepodległości oraz losy społeczności gryfińskiej w trudnych latach komunizmu, w których stawał się świadkiem odzyskiwania nadziei i marzeń o wolności.
Po uroczystościach poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy złożyli hołd oraz wieńce pod Tablicą Smoleńską. Wartę honorową pełnili żołnierze z 5. Pułku Inżynieryjnego im. Gen. I. Prądzyńskiego ze Szczecina.
Przemarsz ulicami Gryfina rozpoczął kolejne uroczystości, których miejscem docelowym była Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej. Nastrojowe wieczornice są punktem obowiązkowym corocznych uroczystości dla wielu mieszkańców. Wyjątkowy program artystyczny to wizytówka Szkoły Podstawowej nr 1. Atmosfera ciszy i powagi towarzyszy w trakcie trwania całej akademii. Nauczycielka (oraz chórzystka zespołu „Res Musica”) Urszula Mróz czuwała nad merytoryczną i artystyczną oprawą spotkania. Każdy przybyły na uroczystość uhonorowany został narodową rozetą. Zgromadzeni śpiewali pieśni patriotyczne wraz z chórem „Res Musica”. Najmłodsi mieszkańcy miasta kolejny raz dali doskonały przykład poszanowania dla tradycji i historii, pamięci o poległych, którym los nie dał szansy życia w Polsce wolnej i niepodległej. Biblioteka Publiczna przygotowała w holu placówki wystawę „Drogi Polski do niepodległości”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem przybyłych.
Kulminacyjny dzień obchodów w dniu 11 listopada był wzruszającą chwilą spotkania z delegacją Polonii z ukraińskiego Kałusza, którego historia połączona jest z historią Gryfina wyjątkowym obrazem znajdującym się w kościele pw. Narodzenia NMP. Obraz Najświętszej Maryi Panny nosi tytuł „Hołd stanów polskich składany Matce Boskiej Królowej Polski”.
Spotkanie w tak wyjątkowym dniu z Polonią z Ukrainy było serią wzruszeń i wyjątkowych chwil spędzonych z myślą i pieśnią patriotyczną. Miejscem spotkania był Klub Nauczyciela przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Podróżników Polskich w Gryfinie.
W tym dniu odbyła się również promocja wydawnictwa pokonferencyjnego pt. „Historia Polski hymnem pisana” i projekcja filmu będącego podsumowaniem rajdu motocyklowego. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej wręczyli gościom książki zebrane przez mieszkańców oraz pomoce naukowe dla placówek polonijnych na Ukrainie.
dost.
Napisz komentarz
Komentarze