Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 13:23
Reklama
Reklama

Nominacje do Bocianów

W 4 kategoriach po 3 kandydatów wyłoniła kapituła do nominacji Bociana – nagrody starosty gryfińskiego za promocję powiatu. Nominowani zostali: Włóczykij, Maciej Czaczyk, Remigiusz Rzepczak, sportsmenki z ZSP nr 2, Klub Bokserski Garda, Piotr Kos, Ewa Chludzińska-Lewczuk, parafia w Moryniu, Zbigniew Bogdanowicz, firmy Dankom i Selfa oraz Sławomir Kruszyński/Krzysztof Górecki.
Kandydatury do nagrody zgłosiły organizacje i instytucje z powiatu gryfińskiego. W kapitule (na zdjęciu) zasiedli przedstawiciele starostwa, rady powiatu oraz mediów, w tym portalu igryfino.pl. Komisja obradowała w składzie: radny powiatowy Robert Pankratow (przewodniczący kapituły), Gabriela Kotowicz (przewodnicząca Rady Powiatu), Tadeusz Wójcik (Gazeta Chojeńska), Maria Kruszyńska (7 Dni Gryfina), Paweł Sławiński (chojna24.pl), Tomasz Miler (Gazeta Gryfińska), Monika Baczyńska-Padjasek (wydział edukacji) i Andrzej Kordylasiński (igryfino.pl).
 
W kategorii „kultura” nominacje otrzymali:
Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"
Maciej Czaczyk
Remigiusz Rzepczak
 
Pozostali kandydaci do nagrody w tej kategorii to:
Grupa "Szperacze"
Artur Czyżyński
gmina Cedynia
 
 Nominowanymi do nagrody w kategorii „sport” zostali:
Drużyna dziewcząt z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie
Klub Bokserski GARDA
Piotr Kos
 
Pozostali kandydaci do nagrody w tej kategorii to:
Renata Chilewska
Bogdan Kosmalski
Paweł Pasek
 
Za najlepszą „inicjatywę społeczną” nominowano:
Ewę Chludzińską-Lewczuk
Parafię pw. Ducha Świętego w Moryniu
Zbigniewa Bogdanowicza
 
Pozostali kandydaci do nagrody w tej kategorii to:
Maria Jolanta Fatyga
Gryfiński Kojec
Stowarzyszenie "Razem"
Gmina Moryń
 
Do nagrody w kategorii „pracodawca roku” nominowani zostali:
Firma DANKOM Daniel Błażkiewicz
Firma SELFA GE S.A.
Sławomir Kruszyński i Krzysztof Górecki
 
Pozostali kandydaci do nagrody w tej kategorii to:
PUP GOTECH sp. z o.o.
Firma FLIEGEL TEXTILSERVICE
 
Krótka charakterystyka nominowanych
FIRMA DANKOM w Lisim Polu powstała  2004 r. Oferuje kompleksowe zagospodarowanie terenu, dysponuje pełnym asortymentem sprzętu budowlanego oraz posiada własny transport do świadczenia usług. Zapewnia profesjonalne doradztwo i wykonanie projektów wraz z wyceną. Firma zajmuje się również sprzedażą materiałów budowlanych m.in. kostki betonowej i granitowej (różne wzory i kolory), kruszyw (piaski, żwiry kamienie, czarnoziem), systemów odwodnień (rury, studzienki).
DANKOM współpracuje z Urzędem Pracy w Gryfinie oraz Urzędem Pracy w Chojnie, gdzie stara się o dofinansowanie na stworzenie nowych stanowisk pracy dla bezrobotnych. Przyjmuje także młodzież na odbycie stażu oraz praktyki zawodowej. Firma zatrudnia obecnie 27 pracowników. W ciągu ostatniego roku pracę w zakładzie znalazło aż 17 osób. Od 2013 r. liczba zatrudnionych będzie się zwiększała. W związku z planowanym uruchomieniem nowego składu kostki brukowej w okolicach Szczecina pracę w firmie znajdzie kilkunastu nowych pracowników. Firma DANKOM, współpracuje z gminami Gryfino, Chojna, Moryń, Banie, Mieszkowice.
Firma DANKOM zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie MODERNIZACJA ROKU 2011 za rewitalizację parku miejskiego i terenów zielonych „Promenada Wielkiego Raka w Moryniu”. Wręczenie nagród odbyło się  29.09.2012 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizatorem  konkursu było Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Właściciel firmy planuje dalszy rozwój firmy poprzez poszerzenie asortymentu materiałów budowlanych i usług.                                                   
 
FIRMA SELFA GE S.A. posiada duże doświadczenie w zakresie technologii produkcji krzemowych modułów fotowoltaicznych, poparte wieloletnią współpracą z instytucjami naukowymi i specjalistami z całej Europy. Obserwując zmiany na rynku energetycznym w Polsce, potrzebę wdrożenia nowych technologii i konieczność rozwoju odnawialnych źródeł energii, Zarząd Selfy podjął decyzję o utworzeniu nowego zakładu produkcyjnego – fabryki modułów fotowoltaicznych SOLARVOLT w Starym Czarnowie. Oficjalne otwarcie fabryki odbyło się 23 marca 2012 r. Obiekt o powierzchni ponad 2,5 tys. m2  dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego wyposażony został w najnowocześniejsze urządzenia i technologie przyjazne dla środowiska. W fabryce w Starym Czarnowie produkowane są panele słoneczne, moduły i ogniwa fotowoltaiczne będące podstawowym elementem domowych instalacji fotowoltaicznych, elektrowni słonecznych, oświetlenia ulic, znaków drogowych, itp.
Inwestycja ma znaczny wpływ na poprawę sytuacji gospodarczej regionu:
 -powstało 16 nowych miejsc pracy (w tym jedno dla osoby niepełnosprawnej), docelowo firma planuje zatrudnienie 38 pracowników,
 -aktywizacja na obszarach objętych szczególnie dużym bezrobociem, zapobieganie ich marginalizacji, poprawa jakości życia ich mieszkańców oraz poprawa dysproporcji w porównaniu z ośrodkami województwa,
 -podatki dla gminy Stare Czarnowo.
Inwestycja stanowić będzie tzw. „efekt magnesu" – przyciągając na teren powiatu gryfińskiego dostawców komponentów oraz stworzy popyt dla firm już funkcjonujących na terenie powiatu i całego województwa zachodniopomorskiego.
 
SŁAWOMIR KRUSZYŃSKI i KRZYSZTOF GÓRECKI, właściciele m.in. restauracji w Osinowie Dolnym.
 Stworzyli nowe miejsca pracy dla kilkudziesięciorga osób. Cechuje ich pracowitość i optymizm, troska o drugiego człowieka oraz determinacja w walce o godność i niepodawanie się przeciwnościom. Właściciele restauracji zaangażowani są w organizację zebrań cedyńskiej alternatywy politycznej.
 
REMIGIUSZ RZEPCZAK, autor kilku książek o tematyce historycznej. W swoich książkach opisuje między innymi losy osób i całych rodzin przesiedlanych z kresów wschodnich na tereny Pomorza Zachodniego. W 2011 r. została wydana kolejna publikacja pana Remigiusza pt. „Złodzieje wiary i nadziei”. Jest to zbiór kilkunastu historii przedstawiających tragiczne losy osób więzionych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i obozach pracy w czasie drugiej wojny światowej. Historie te spisane zostały na podstawie osobistych relacji samych bohaterów tych wydarzeń, jak również w oparciu o wywiady z rodzinami byłych więźniów. Książka pana Rzepczaka została przyjęta z dużym zainteresowaniem na Pomorzu Zachodnim, a także w Warszawie oraz w środowiskach niemieckich historyków. Świadczy o tym duża liczba zaproszeń na spotkania promocyjne książki oraz na konferencje naukowe o tematyce związanej z publikacją.
 
MACIEJ CZACZYK, osiemnastoletni licealista z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie, utalentowany, pełen pasji gitarzysta, który przygodę z gitarą rozpoczął pięć lat temu, ucząc się pierwszych chwytów od dziadka. Dziś można powiedzieć, że uczeń przerósł mistrza.
Maciek w listopadzie 2011 r. wygrał II edycję popularnego muzycznego show „Must be the music. Tylko muzyka”. W finałowym odcinku fenomenalnie zagrał na gitarze i zaśpiewał piosenkę „I co” Tadeusza Nalepy, pokonując 9 pozostałych uczestników programu. Występ Maćka w ogólnopolskiej telewizji oraz jego triumf śledziło blisko 4 miliony widzów.
W grudniu br. Maciek rozpoczął swoje pierwsze koncerty na żywo. Wspólnie ze szczecińskim zespołem After Blues zagrał dla mieszkańców Gryfina, Szczecina oraz Katowic. Rok 2011 zakończył w Warszawie, gdzie wystąpił dla wielotysięcznej publiczności i widzów Polsatu w programie „Sylwestrowa Moc Przebojów”.
Dzięki swojemu muzycznemu talentowi i charyzmie Maciek jest osobą rozpoznawalną i popularną w całym kraju. W 2012 r. piosenki w jego wykonaniu prezentowane były w radiu i telewizji. Jego autorskie kompozycje oraz utwory będące owocami współpracy z Robertem Jansonem można było także usłyszeć podczas koncertów m.in. w Szczecinie, Katowicach, Krakowie i Warszawie, Międzyrzeczu, Pyrzycach, Nowogardzie, Łobzie i Chojnie.
Obecnie Maciek, wspólnie z Robertem Jansonem, pracuje nad swoją debiutancką płytą, która ukaże się jeszcze w tym roku.
 
GRYFIŃSKI FESTIWAL MIEJSC I PODRÓŻY "WŁÓCZYKIJ" organizowany przez Stowarzyszenie „Republika Międzyodrza”. To impreza odbywająca się od 6 lat na pograniczu polsko-niemieckim, w szczególności w Gryfinie, w miejscowościach na terenie powiatu gryfińskiego oraz w miastach niemieckich. Festiwal poświęcony jest szeroko pojętej tematyce podróżniczej, a także kulturze mało rozpoznanych regionów, w tym również Pomorza Zachodniego i Brandenburgii. Festiwal trwa 11 dni. W jego trakcie w kilku miejscach odbywa się ponad sto wydarzeń. W 2012 r., w szóstej edycji imprezy, wzięło udział ok. 100 gości i prelegentów. W pokazach i wydarzeniach towarzyszących uczestniczyło ponad 8 tysięcy widzów.
Festiwal jest przedsięwzięciem oryginalnym, o niepowtarzalnym programie. Z każdym rokiem nabiera coraz większego rozmachu. W trakcie festiwalu w okolice Gryfina przyjeżdżają tysiące ludzi z zewnątrz, co przyczynia się do ożywienia regionu. „Włóczykij” to impreza o ogromnym potencjale integracyjnym, uczestnikami są przedstawiciele wszystkich grup wiekowych. Impreza ma charakter interaktywny, widzowie uczestniczą czynnie w wydarzeniach, startują w rajdach, biorą udział w dyskusjach i spotkaniach.  W tym roku pokazy w niemieckim Criewen przyciągnęły nadkomplet publiczności. Głównymi punktami programu są spotkania z podróżnikami i regionalistami połączone z pokazami filmów, slajdów oraz fotografii, a także przegląd profesjonalnych długometrażowych filmów z odległych i egzotycznych zakątków świata. W programie nie brakuje licznych wydarzeń towarzyszących m.in.: degustacje potraw "kuchni świata", koncerty muzyki alternatywnej, wystawy, wycieczki po regionie (w tym roku do Cedyni i Bielinka), Bal Włóczykija oraz rajdy na orientację - zimowy ekstremalny pieszy rajd "Włóczykij Trip Extreme" zaliczany do Pucharu Polski MnO oraz rajd miejski "Zakrzywienie Czasoprzestrzeni". Festiwal jest miejscem, gdzie przecinają się szlaki alpinistów, nurków, autostopowiczów, ale i etnologów, reportażystów, regionalistów czy historyków.
 
PIOTR KOS, założyciel, trener USK Karate Kyokushin Moryń, posiadacz czarnego pasa kyokushin, licencjonowany instruktor Polskiego Związku Karate. Aktywny propagator sportu i zdrowego stylu życia. Uczestnik biegów długodystansowych, do 30.11.2011 trener orlików i trampkarzy.
Najważniejsze osiągnięcia Piotra Kosa w sezonie 2011/2012:
 V miejsce trenowanej przez Piotra Kosa drużyny moryńskich orlików w finałach wojewódzkich II Turnieju Orlika (27.09.2011);
 Dwa srebrne medale i jeden brązowy zawodników UKS Karate Kyokushin w kategorii wiekowej 10-11 lat chłopców w Otwartych Mistrzostwach Pomorza Dalekowschodnich Sztuk Walki w Szczecinie (26.02.2012). W imprezie wzięło udział 215 karateków;
 10 medali (w tym: 4 złote, 3 srebrne i 3 brązowe) zawodników UKS Karate Kyokushin zdobytych podczas XIII Wojewódzkiej Olimpiady Młodzieży w Mielnie (31.03.2012). W olimpiadzie startowało 250 osób.
 7 medali, w tym: 1 złoty,  3 srebrne i 3 brązowe karateków UKS Karate Kyokushin wywalczonych w VIII Międzynarodowym Turnieju Dzieci i Młodzieży w Karate Kyokushin w Świnoujściu (26-27.05.2012). W zawodach brali udział zawodnicy z Polski, Rosji, Niemiec, Rumunii, Ukrainy i Francji – łącznie ok. 270 osób.
 Starty w biegach długodystansowych:
―           w XXVI Biegu Zaślubin w Kołobrzegu, dystans 15 km, uzyskany czas: 1:19:08
―           w V Półmaratonie w Poznaniu, dystans  21,097 km, uzyskany czas 1:56:11
―           w XXXIX Maratonie w Dębnie, dystans 42,195 km, uzyskany czas 4:13:11
―           w VI Grodziskim Półmaratonie Słowaka w Grodzisku Wlkp., dystans 21,097 km, uzyskany czas 1:50:52
―           w 33 Półmaratonie Gryfa w Szczecinie, dystans 21,097 km, uzyskany czas 1:50:33
•             Zorganizowanie wakacyjnego zgrupowania sportowego w Pszczewie dla członków UKS Karate Kyokushin (8-19.08.2012)
 
DRUŻYNA DZIEWCZĄT Z ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 2 W GRYFINIE to młode, obiecujące sportsmenki, w większości zawodniczki MKS Hermes Gryfino, które w 2011 i 2012 r. wywalczyły czołowe lokaty we współzawodnictwie sportowym na szczeblu wojewódzkim i krajowym. Tak znakomite wyniki to efekt systematycznej i wytężonej pracy dziewcząt oraz profesjonalizm i zaangażowanie trenera. Opiekunką zawodniczek jest Ludwika Urbańska – nauczycielka wychowania fizycznego ZSP nr 2 w Gryfinie, która ostatnie zwycięstwa swojej drużyny uważa za największy sukces w ponad trzydziestoletniej pracy zawodowej.
Największe sukcesy:
Szkolna Liga Lekkoatletyczna – I miejsce w finale krajowym (21.09.2011, Zielona Góra).
W poszczególnych konkurencjach startowały:
                bieg na 100 m: Paulina Witek, Katarzyna Geisler, Kinga Bosy
                bieg na 400 m: Natalia Nowak, Patrycja Pośniak
                bieg na 800 m: Manuela Pośniak, Nikolina Szurgocińska, Izabela Robak
                skok w dal: Natalia Ślęzak, Magdalena Chrzanowska
                pchnięcie kulą: Katarzyna Żołnowska, Aleksandra Koszykowska, Roksana Gierasimczyk
                sztafeta 4 x 100 m: Paulina Witek, Magdalena Chrzanowska, Natalia Nowak, Natalia Ślęzak
 Sztafetowe Biegi Przełajowe 10 x 800 m – I miejsce w Polsce (19.10.2011, Tychowo).
W sztafecie biegły: Nikolina Szurgocińska, Paulina Witek, Anna Sobczak, Natalia Nowak, Małgorzata Skarbowska, Natalia Ślęzak, Kinga Bosy, Katarzyna Żołnowska, Patrycja Pośniak, Manuela Pośniak
 
 Sztafetowe Biegi 8 x 900 m – II miejsce w finale ogólnopolskim (21.04.2012, Łódź).
W składzie sztafety z ZSP nr 2 Gryfino biegły w kolejności: Nikolina Szurgocińska, Paulina Witek, Renata Kobylska, Patrycja Pośniak, Kinga Bosy, Katarzyna Żołnowska, Natalia Ślęzak Manuela Pośniak
 
Sztafeta szwedzka – I miejsce w finale wojewódzkim (22.05.2012 w Policach).
Uczestniczki sztafety: 100 m – Natalia Ślęzak, 200 m – Natalia Nowak, 300 m – Manuela Pośniak, 400 m – Nikolina Szurgocińska
 
Piłka koszykowa dziewcząt
Drużyna dziewcząt w składzie: Marta Bernacka, Agnieszka Szaruga, Katarzyna Żołnowska, Aleksandra Koszykowska, Anna Sobczak, Izabela Kucharska, Kamila Słobodzian, Karolina Żurowska zdobyła:
―           I miejsce w Powiecie (Mieszkowice),
―           awans do Mistrzostw regionu (3.04.2012, Gryfino),
―           II miejsce w regionie,
―           5-8 miejsce w województwie.
 
KLUB BOKSERSKI GARDA CHOJNA, powstał w kwietniu 2008 r. z inicjatywy obecnego trenera klubu Jarosława Przygody. Celem działalności klubu jest propagowanie uprawiania sportu wśród młodych ludzi oraz wskazywanie im wzorców do naśladowania poprzez zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu bez używek. Młodzi pasjonaci boksu dzięki systematycznej ciężkiej pracy pod kierunkiem wykwalifikowanych trenerów rozwijają swoje talenty, uczą się opanowania, pokonywania własnych słabości, zasad fair play obowiązkowości i pracy w zespole, a także odpowiedzialności za siebie i innych.
Najważniejszym wydarzeniem w ramach działalności klubu jest organizowana od 4 lat Gala Boksu – impreza poświęcona  propagowaniu zdrowego stylu życia oraz walce z nałogami.
Zawodnicy klubu reprezentują Chojnę i powiat gryfiński na zawodach bokserskich osiągając wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej.
W sezonie 2011/2012 do takich sukcesów z pewnością należą:
                zwycięstwo Justyny Pietras i Szymona Frątczaka  w meczu bokserskim pomiędzy UKS Carbo Gliwice – BKS Skorpion Szczecin w Gliwicach (4.02.2012). Zawodnicy Gardy zasilali barwy  BKS Skorpion Szczecin;
                sukces Eryka Giermaka i Oskara Mroza w turnieju „O Puchar Skorpiona” w Szczecinie (10.03. 2012 r.). Eryk walczył z aktualnym wicemistrzem Niemiec Johanem Wellerem z klubu Frankfurt/Oder i już w pierwszej rundzie pokonał doświadczonego Niemca. Organizatorzy turnieju po raz kolejny uznali Eryka za najlepszego zawodnika.  Oskar zwyciężył walkę z zawodnikiem z Tarnowa Kamilem Szwabowskim, który był cięży od Oskara o 20 kg;
                sukces Eryka Giermaka w XXX Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Stanisława Amboziewicza w Łodzi o „Srebrną Łódkę" (3-6.05.2012 r.) Jest to turniej kadetów rocznik 1997 i 1996. Udział wzięły 44 kluby. Na imprezę przyjechało 107 zawodników z całej Polski oraz ekipy z Litwy i Białorusi. Eryk Giermak został uznany najlepszym zawodnikiem turnieju;
                złoty medal i statuetka „najlepiej technicznie wyszkolonego zawodnika” dla Eryka Giermka podczas Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego w Umaniu na Ukrainie (10-13.05.2012 r.). W turnieju brały udział ekipy z Mołdawii, Białorusi, Polski i Ukrainy - łącznie 134 zawodników, w tym siedmiu zawodników z Polski;
                sukcesy zawodników Gardy w 18. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Juniorów Młodszych (15-16 lat) Kobiet i Mężczyzn w Wieliczce (19-25.07. 2012 r.):
―           złoty medal i tytuł Mistrzyni Kraju dla  Justyny Pietras Justyna Pietras zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzyni Kraju. Trener kadry Narodowej Marek Węgierski powołał Justynę do kadry na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w dniach 4-11.11.2012 w Cetniewie;
―           złoty medal i tytuł Mistrza Polski dla Eryka Giermka;
―           awans Oskara Mroza do najlepszej ósemki w wadze ciężkiej w Polsce;
                dwa złote medale wywalczone przez Eryka Giermaka i Oskara Mroza podczas Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego w Olaine na Łotwie (20-23.09.2012). Eryk, startujący w kategorii do 63 kg w półfinale zwyciężył wicemistrza mistrza Litwy Artioma Masiana, a w finale Rosjanina Alekseja Burdonosa. Natomiast Oskar walczący w kategorii +80 kg pokonał w pólfinale Łotysza Eduardsa Volkovsa a w finale gospodarza Eriksa Bronskovsa;
                III miejsce w 2011 i II miejsce w 2012 r. Justyny Pietras na Międzynarodowych Mistrzostwach Śląska w Gliwicach (19-22.09.2012); zwycięstwo Eryka Giermaka i Oskara Mroza w IX Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Jerzego Adamskiego w Bydgoszczy. Eryk w kategorii do 66 kg w rundzie finałowej pokonał Mistrza Czech Bogusława Kocka, a Oskar w wadze ciężkiej odniósł w finale sukces zwyciężając z Mistrzem Łotwy Artiomem Savdonem.
 Obecnie najważniejszym celem trenera Jarosława Przygody jest realizacja czteroletniego cyklu treningowego, przygotowującego najbardziej obiecującego zawodnika klubu Eryka Giermka do Igrzysk Olimpijskich w Brazylii w 2016 r.
 
ZBIGNIEW BOGDANOWICZ, pomysłodawca i twórca prywatnego muzeum etnograficznego w Cedyni i Piasku. Dzięki swojej pasji wpływa na zachowanie, ochronę oraz popularyzację dziedzictwa regionalnego. Jest także organizatorem wystaw i niebanalnych lekcji historii dla młodzieży.
 
EWA CHLUDZIŃSKA-LEWCZUK, gryfinianka mająca za sobą wiele doświadczeń życiowych, które uczuliły ją na potrzeby innych, cierpienia podczas choroby i bezradność wobec codzienności. Na co dzień jest wolontariuszką. Działa na rzecz rodzin, w których występuje niewydolność opiekuńczo-wychowawcza, bezradność i potrzeba wskazania kierunku dalszej pracy. Współpracuje z kuratorami sądu rodzinnego, aby szybciej dotrzeć do potrzebujących. Przychodzi z pomocą osobom starszym, organizuje podstawowe środki pomocy dla ofiar żywiołów (m.in. dla pogorzelców z Chojny i Babinka). Wspomaga rodziny w obliczu tragedii chorób nowotworowych. Jest współzałożycielką stowarzyszenia „Jestem i Pomagam”.
Wolontariuszka od 13 lat pracuje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jest współorganizatorką akcji zbierania nakrętek dla Patryka Magdziaka.
Pani Ewa  napisała i wydała książkę pt. „Potłuczony Anioł”, w której opisała pracę wolontariuszki wykonywaną w ciągu jednego roku. Przekazuje w niej swoją wiedzę i doświadczenie tym, którzy borykają się z własnymi problemami, obecnym i przyszłym wolontariuszom. Książka została wysłana na życzenie innych wolontariuszy m.in. do Niemiec, USA, a także do Poznania, Warszawy, Słupska, TV Szczecin, Kuriera Szczecińskiego, pracowni medycznych (na życzenie Fundacji Dr Clown).
Dla Pani Ewy największą wartością jest radość drugiego człowieka. Jej wrażliwość na nieszczęście innych wzmacnia wiarę w dobroć ludzi.  Cieszy się, że może pomagać potrzebującym, tym że jest dla nich często jedyną iskierką nadziei. Wierzy, że „jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka, jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń”. Sentencja ta nieustanie towarzyszy  Pani Ewie w jej życiu i codziennej pracy.
 
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA PW. DUCHA ŚW. W MORYNIU z zaangażowaniem współpracuje ze środowiskiem lokalnym, prowadząc szereg działań aktywizujących i integrujących o charakterze społecznym w dziedzinie kultury, sportu oraz akcji charytatywnych.
W okresie ostatniego roku z inicjatywy moryńskiej parafii  odbyły się następujące przedsięwzięcia:
KULTURALNE:
                16 października 2011 r. w kościele w Moryniu zorganizowano Koncert Papieski, w którym wzięło udział 45 wykonawców m.in. moryńscy artyści: zespół „Herbata”, kameralny Zespół Instrumentalny „Con Brio”, chór parafialny „SANCTUS” pod batutą Ilony Włodarczyk oraz parafialna schola młodzieżowa „MWM” i młody, niewidomy solista z Chojny Adam Jamróz. W koncercie wystąpił także Kwartet Smyczkowy oraz gościnnie Dawid Głogowski – najlepszy trębacz Opery Wrocławskiej. Koncert odbył się przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Moryniu.
                20 listopada 2011 r. z okazji święta św. Cecylii – patronki muzyki sakralnej, chór parafialny „SANCTUS” z Morynia wystąpił  w koncercie chórów stowarzyszonych w Polskim Związku Chórów i Orkiestr odbywającym się w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie oraz koncercie kolęd w kościele pw. św. Wojciecha w Szczecinie.
                8 stycznia 2012 r. udział parafialnego chóru SANCTUS w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie; chór zajął III miejsce w kategorii chóry – dorośli. Jest to największy w Polsce konkurs kolęd.
                22 stycznia 2012 r. – koncert kolęd w wykonaniu parafialnego chóru SANCTUS w kościele parafialnym w Moryniu
                1 kwietnia 2012 r. – koncert STABAT MATER. W czasie koncertu wystąpił chór parafialny SANCTUS oraz Orkiestra Kameralna CONCERTINO, pod dyrekcją Marka Siwki. Koncert był poświęcony w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II w 7. rocznicę „odejścia do domu Ojca”. Koncert zorganizowano we współpracy z Moryńskim Ośrodkiem Kultury
                27 maja 2012 r. ODPUST PARAFIALNY. Od 2009 r. jest wydarzeniem duchowym i kulturalnym, które jednoczy lokalną społeczność i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu parafii. Podczas odpustu oprócz lokalnych wykonawców wystąpił zespół „CLERBOYZ” z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Szczególnymi gośćmi podczas odpustu byli polscy parlamentarzyści – posłowie Czesław Hoc i Joachim Brudziński.
SPORTOWE:
                I Gminny Turniej Sołectw w Przyjezierzu, zorganizowany we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W turnieju uczestniczyło 60 osób oraz ok. 300 kibiców i gości,  wśród których byli m.in. były minister finansów Artur Balazs oraz obecny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Podczas imprezy odbywały się koncerty i liczne gry i zabawy dla dzieci. Wszystkie dzieci biorące udział w zabawie zostały obdarowane nagrodami.
                W październiku 2011 r. i kwietniu 2012 r. odbyły się pikniki rodzinne z udziałem ok. 120 motocyklistów oraz ok. 200 gości. Piknik związany jest z pielgrzymką motocyklistów do jedynego w powiecie Sanktuarium pw. Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju, na którą przyjeżdżają fani sportów motorowych z całego województwa zachodniopomorskiego oraz sąsiedzi zza Odry. Pielgrzymki do Sanktuarium w Siekierkach odbywają się cyklicznie od 2008 r. na rozpoczęcie i zakończenie sezonu motocyklowego.
                7 lipca 2012 r. RAKOTEST – cykliczna impreza motorowa organizowana w Przyjezierzu; w br. wystąpili kierowcy bardzo popularnej i wciąż rozwijającej się w Polsce dyscypliny drifting, czyli jazda samochodem w poślizgu kontrolowanym. Ponadto odbyły się imprezy towarzyszące m.in. plener malarski o tematyce motocyklowej oraz zabawa taneczna. Pomysłodawcą wyścigu i twórcą trasy jest ks. Marian Augustyn – proboszcz parafii.
                22 lipca 2012 r. COOLBIKE – maraton rowerowy na dystansie 35 km – najważniejsze wydarzenie sportowe organizowane przy współpracy z firmą MEGASPORT. W imprezie udział wzięło ponad 100 zawodników. Podczas maratonu odbyły się imprezy towarzyszące: występy uczestników szkoły tańca ze Stargardu Szczecińskiego, zespołów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mieszkowicach oraz solistek Centrum Kultury w Chojnie, pokazy akrobacji rowerowej w wykonaniu czołowych polskich zawodników, wystawa starych samochodów i motocykli oraz prezentacja nowych aut i motocykli, a na zakończenie pokaz sztucznych ogni.
                26 sierpnia 2012 r. DOŻYNKI połączone z odpustem w Przyjezierzu. Udział wzięły sołectwa z terenu Gminy Moryń. Tegoroczne dożynki odbyły się we wspaniałej oprawie – przy towarzyszeniu orkiestry dętej ze Szczecina oraz udziału zespołów ludowych z Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Trzcińskiego Centrum Kultury. Ponadto odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i turniej siatkówki kobiet, a na zakończenie zabawa z zespołem „Moryniacy”.
CHARYTATYWNE:
W sferze działalności charytatywnej, parafia prowadzi rozbudowaną działalność obejmującą nie tylko teren parafii ale i Gminy Moryń.
                Od ub. r. przy współpracy z CARITAS Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej,  rozprowadzana jest żywność dla prawie 800 osób. Wartość ubiegłorocznych dostaw to co najmniej 300 tys. zł.
                Drugi rok prowadzona jest akcja „Tornister pełen uśmiechu”, podczas której dzieci otrzymują tornistry z przyborami szkolnymi zakupionymi przez ofiarodawców (tornistry do wyposażenia przekazuje CARITAS Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej). We wrześniu 2011 r. obdarowano 30 dzieci z Gminy Moryń. Ponadto w okresie przedświątecznym (Boże Narodzenie, Wielkanoc) parafialny zespół CARITAS przygotował paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin.
                Parafialny Zespół CARITAS jest organizatorem licznych zabaw, przedstawień, kiermaszów i konkursów dla dzieci z wiosek w gminie Moryń.
                Od 2011 r. dzięki pozyskanym środkom (z Ministerstwa Kultury i Powiatu Gryfińskiego) trwa remont zabytkowego kościoła w Moryniu. Dotychczas wymieniono pokrycie dachowe, obecnie trwa remont wieży.
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama