Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 6 listopada 2024 04:39
Reklama

Bocian za inicjatywę społeczną

Tegoroczne Bociany – nagrody starosty za promocję powiatu gryfińskiego zostaną rozdane w 4 kategoriach. Jedną z nich jest „inicjatywa społeczna”. Organizacje społeczne zgłosiły 7 kandydatur do tej kategorii. Wśród nich są Maria Fatyga, Zbigniew Bogdanowicz, Ewa Chludzińska-Lewczuk, gryfiński Kojec , parafia w Moryniu, gmina Moryń oraz Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Radziszewo Daleszewo, Łubnica, Chlebowo, Stare Brynki, Raczki, Dębce, Żabnica, Czepino, Nowe Brynki „Razem”.
MARIA JOLANTA FATYGA, od 2003 r. przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Krzywinie. W okresie ostatniego roku wykazała się ogromną aktywnością społeczną, była inicjatorką i organizatorką wielu przedsięwzięć m.in. cyklicznego, odbywającego się w październiku „Święta Kapusty”. Święto to na stałe wpisało się już w kalendarz imprez gminy Widuchowa. Festyn co roku przyciąga coraz większą liczbę uczestników, na „Święto Kapusty” przyjeżdżają goście nie tylko z powiatu gryfińskiego, ale także z całego województwa zachodniopomorskiego. 
Pani Maria Fatyga z zaangażowaniem uczestniczy w corocznych kiermaszach bożonarodzeniowych, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Krzywińskiej Lidze Biegów Przełajowych. Maria współpracując  z kołami gospodyń wiejskich z terenu powiatu gryfińskiego jest inicjatorką wielu spotkań integrujących mieszkańców wsi. Organizuje imprezy dla dzieci z okazji ich święta, spotkania opłatkowe, warsztaty kulinarne oraz cykle spotkań dotyczących marginalizacji wsi, w ramach których odbyły się spotkania z psychologiem, prawnikiem, doradcą zawodowym.
Działalność społeczna prowadzona jest przez panią Marię z niezwykłą rzetelnością i ofiarnością Jej działania ukierunkowane są przede wszystkim na pomoc w poprawie jakości życia mieszkańców wsi w powiecie gryfińskim.
 
ZBIGNIEW BOGDANOWICZ, pomysłodawca i twórca prywatnego muzeum etnograficznego w Cedyni. Dzięki swojej pasji wpływa na zachowanie, ochronę oraz popularyzację dziedzictwa regionalnego. Jest także organizatorem wystaw i niebanalnych lekcji historii dla młodzieży.
 
GRYFIŃSKI KOJEC, istnieje od 2009 r. przy Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych w Gryfinie. Główną ideą wolontariuszy działających w kojcu jest pomoc bezdomnym psom i kotom z gminy Gryfino oraz pośredniczenie w adopcjach. Nieocenionym działaniem jest poszukiwanie i odnajdywanie domów tymczasowych. Pozwala to zwierzętom na spokojne oczekiwanie na nowych właścicieli. Dzięki temu działaniu w 2012 r., żaden z psów nie trafił do schroniska w Szczecinie. W okresie zimowym, wolontariusze zbierają koce, poduszki i inne rzeczy potrzebne do zapewnienia ciepłego schronienia w kojcach. Jedną z wolontariuszek działających w kojcu jest pani Aneta Kosecka, która prowadzi blog „Kojec Gryfino”, a także przekazuje na różne strony internetowe ogłoszenia o bezdomnych zwierzętach. Dzięki temu zwiększa szanse na znalezienie nowych właścicieli dla psów.
 
EWA CHLUDZIŃSKA-LEWCZUK, gryfinianka mająca za sobą wiele doświadczeń życiowych, które uczuliły ją na potrzeby innych, cierpienia podczas choroby i bezradność wobec codzienności. Na co dzień jest wolontariuszką. Działa na rzecz rodzin, w których występuje niewydolność opiekuńczo-wychowawcza, bezradność i potrzeba wskazania kierunku dalszej pracy. Współpracuje z kuratorami sądu rodzinnego, aby szybciej dotrzeć do potrzebujących. Przychodzi z pomocą osobom starszym, organizuje podstawowe środki pomocy dla ofiar żywiołów (m.in. dla pogorzelców z Chojny i Babinka). Wspomaga rodziny w obliczu tragedii chorób nowotworowych. Jest współzałożycielką stowarzyszenia „Jestem i Pomagam”.
Wolontariuszka od 13 lat pracuje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jest współorganizatorką akcji zbierania nakrętek dla Patryka Magdziaka.
Pani Ewa  napisała i wydała książkę pt. „Potłuczony Anioł”, w której opisała pracę wolontariuszki wykonywaną w ciągu jednego roku. Przekazuje w niej swoją wiedzę i doświadczenie tym, którzy borykają się z własnymi problemami, obecnym i przyszłym wolontariuszom. Książka została wysłana na życzenie innych wolontariuszy m.in. do Niemiec, USA, a także do Poznania, Warszawy, Słupska, TV Szczecin, Kuriera Szczecińskiego, pracowni medycznych (na życzenie Fundacji Dr Clown).
Dla Pani Ewy największą wartością jest radość drugiego człowieka. Jej wrażliwość na nieszczęście innych wzmacnia wiarę w dobroć ludzi.  Cieszy się, że może pomagać potrzebującym, tym że jest dla nich często jedyną iskierką nadziei. Wierzy, że „jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka, jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń”. Sentencja ta nieustanie towarzyszy  Pani Ewie w jej życiu i codziennej pracy.
 
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA PW. DUCHA ŚW. W MORYNIU z zaangażowaniem współpracuje ze środowiskiem lokalnym, prowadząc szereg działań aktywizujących i integrujących o charakterze społecznym w dziedzinie kultury, sportu oraz akcji charytatywnych.
W okresie ostatniego roku z inicjatywy moryńskiej parafii  odbyły się następujące przedsięwzięcia:
KULTURALNE:
                16 października 2011 r. w kościele w Moryniu zorganizowano Koncert Papieski, w którym wzięło udział 45 wykonawców m.in. moryńscy artyści: zespół „Herbata”, kameralny Zespół Instrumentalny „Con Brio”, chór parafialny „SANCTUS” pod batutą Ilony Włodarczyk oraz parafialna schola młodzieżowa „MWM” i młody, niewidomy solista z Chojny Adam Jamróz. W koncercie wystąpił także Kwartet Smyczkowy oraz gościnnie Dawid Głogowski – najlepszy trębacz Opery Wrocławskiej. Koncert odbył się przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Moryniu.
                20 listopada 2011 r. z okazji święta św. Cecylii – patronki muzyki sakralnej, chór parafialny „SANCTUS” z Morynia wystąpił  w koncercie chórów stowarzyszonych w Polskim Związku Chórów i Orkiestr odbywającym się w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie oraz koncercie kolęd w kościele pw. św. Wojciecha w Szczecinie.
                8 stycznia 2012 r. udział parafialnego chóru SANCTUS w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie; chór zajął III miejsce w kategorii chóry – dorośli. Jest to największy w Polsce konkurs kolęd.
                22 stycznia 2012 r. – koncert kolęd w wykonaniu parafialnego chóru SANCTUS w kościele parafialnym w Moryniu
                1 kwietnia 2012 r. – koncert STABAT MATER. W czasie koncertu wystąpił chór parafialny SANCTUS oraz Orkiestra Kameralna CONCERTINO, pod dyrekcją Marka Siwki. Koncert był poświęcony w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II w 7. rocznicę „odejścia do domu Ojca”. Koncert zorganizowano we współpracy z Moryńskim Ośrodkiem Kultury
                27 maja 2012 r. ODPUST PARAFIALNY. Od 2009 r. jest wydarzeniem duchowym i kulturalnym, które jednoczy lokalną społeczność i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu parafii. Podczas odpustu oprócz lokalnych wykonawców wystąpił zespół „CLERBOYZ” z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Szczególnymi gośćmi podczas odpustu byli polscy parlamentarzyści – posłowie Czesław Hoc i Joachim Brudziński.
SPORTOWE:
                I Gminny Turniej Sołectw w Przyjezierzu, zorganizowany we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W turnieju uczestniczyło 60 osób oraz ok. 300 kibiców i gości,  wśród których byli m.in. były minister finansów Artur Balazs oraz obecny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Podczas imprezy odbywały się koncerty i liczne gry i zabawy dla dzieci. Wszystkie dzieci biorące udział w zabawie zostały obdarowane nagrodami.
                W październiku 2011 r. i kwietniu 2012 r. odbyły się pikniki rodzinne z udziałem ok. 120 motocyklistów oraz ok. 200 gości. Piknik związany jest z pielgrzymką motocyklistów do jedynego w powiecie Sanktuarium pw. Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju, na którą przyjeżdżają fani sportów motorowych z całego województwa zachodniopomorskiego oraz sąsiedzi zza Odry. Pielgrzymki do Sanktuarium w Siekierkach odbywają się cyklicznie od 2008 r. na rozpoczęcie i zakończenie sezonu motocyklowego.
                7 lipca 2012 r. RAKOTEST – cykliczna impreza motorowa organizowana w Przyjezierzu; w br. wystąpili kierowcy bardzo popularnej i wciąż rozwijającej się w Polsce dyscypliny drifting, czyli jazda samochodem w poślizgu kontrolowanym. Ponadto odbyły się imprezy towarzyszące m.in. plener malarski o tematyce motocyklowej oraz zabawa taneczna. Pomysłodawcą wyścigu i twórcą trasy jest ks. Marian Augustyn – proboszcz parafii.
                22 lipca 2012 r. COOLBIKE – maraton rowerowy na dystansie 35 km – najważniejsze wydarzenie sportowe organizowane przy współpracy z firmą MEGASPORT. W imprezie udział wzięło ponad 100 zawodników. Podczas maratonu odbyły się imprezy towarzyszące: występy uczestników szkoły tańca ze Stargardu Szczecińskiego, zespołów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mieszkowicach oraz solistek Centrum Kultury w Chojnie, pokazy akrobacji rowerowej w wykonaniu czołowych polskich zawodników, wystawa starych samochodów i motocykli oraz prezentacja nowych aut i motocykli, a na zakończenie pokaz sztucznych ogni.
                26 sierpnia 2012 r. DOŻYNKI połączone z odpustem w Przyjezierzu. Udział wzięły sołectwa z terenu Gminy Moryń. Tegoroczne dożynki odbyły się we wspaniałej oprawie – przy towarzyszeniu orkiestry dętej ze Szczecina oraz udziału zespołów ludowych z Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Trzcińskiego Centrum Kultury. Ponadto odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i turniej siatkówki kobiet, a na zakończenie zabawa z zespołem „Moryniacy”.
CHARYTATYWNE:
W sferze działalności charytatywnej, parafia prowadzi rozbudowaną działalność obejmującą nie tylko teren parafii ale i Gminy Moryń.
                Od ub. r. przy współpracy z CARITAS Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej,  rozprowadzana jest żywność dla prawie 800 osób. Wartość ubiegłorocznych dostaw to co najmniej 300 tys. zł.
                Drugi rok prowadzona jest akcja „Tornister pełen uśmiechu”, podczas której dzieci otrzymują tornistry z przyborami szkolnymi zakupionymi przez ofiarodawców (tornistry do wyposażenia przekazuje CARITAS Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej). We wrześniu 2011 r. obdarowano 30 dzieci z Gminy Moryń. Ponadto w okresie przedświątecznym (Boże Narodzenie, Wielkanoc) parafialny zespół CARITAS przygotował paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin.
                Parafialny Zespół CARITAS jest organizatorem licznych zabaw, przedstawień, kiermaszów i konkursów dla dzieci z wiosek w gminie Moryń.
                Od 2011 r. dzięki pozyskanym środkom (z Ministerstwa Kultury i Powiatu Gryfińskiego) trwa remont zabytkowego kościoła w Moryniu. Dotychczas wymieniono pokrycie dachowe, obecnie trwa remont wieży.
 
STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU WSI RADZISZEWO, DALESZEWO, ŁUBNICA, CHLEBOWO, STARE BRYNKI, RACZKI, DĘBCE, ŻABNICA, CZEPINO, NOWE BRYNKI „RAZEM” z siedzibą w Radziszewie jest organizacją, której głównym celem jest wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, oświatowego, kulturalnego, zdrowotnego, gospodarczego i ekologicznego; wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w środowisku lokalnym. W 2012 r. stowarzyszenie było organizatorem odbywającego się w tym roku po raz pierwszy Regionalnego Konkursu „Smaki ryb odrzańskich”, przeprowadzonego w ramach festynu „Żabnickie Lato z Rybką” 
Festyn odbył  się 16 czerwca 2012 r. w  Żabnicy i wpisał się w ogólnopolski program Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. W imprezie ogółem udział wzięło ponad 800 osób: mieszkańców, gości, turystów i gości specjalnych.
Konkurs był doskonałą okazją do popularyzacji walorów smakowych i zdrowotnych ryb słodkowodnych, a także – dzięki udziałowi w imprezie mieszkańców bliźniaczej wsi Żabnica z powiatu żywieckiego wpłynął na promocję ponadregionalną wsi Żabnica, gminy Gryfino i powiatu gryfińskiego oraz regionu zachodniopomorskiego.
W ramach imprezy odbyły się: prelekcje na temat walorów zdrowotnych ryb, konkurs kulinarny promujący ryby słodkowodne w kilku kategoriach, pokaz kulinarny przyrządzania surowego mięsa ryb, otwarta degustacja potraw z ryb odrzańskich, wspólne gotowanie zupy „góralskiej kwaśnicy” przez górali z Żabnicy koło Żywca, degustacja win z winnic niemieckich przygotowana przez gości ze Schwedt, degustacja serów kozich, zawody wędkarskie, pokazy ratownictwa wodnego, konkurs na piosenkę związaną z tematyką rybactwa łodziowego na wodach odrzańskich oraz „zarybianie w planie” czyli wpuszczanie do Odry ryb niewymiarowych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Żabnicy.
W konkursach i pokazach wzięły udział czołowe restauracje z regionu, ale również miejscowa społeczność.
Wszyscy goście mogli degustować potrawy z ryb oraz inne produkty z naszego regionu, regionu żywieckiego i regionów przygranicznych z Niemiec.
Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia było wydanie publikacji książkowej pod kierunkiem dr hab. Bogdana Matławskiego, w której oprócz tematycznych artykułów naukowych przedstawiono faktografię z przygotowań i realizacji festynu.
Podsumowując, żabnicka inicjatywa jest czymś więcej niż tradycyjnym, integrującym mieszkańców i gości lokalnym festynem. Spotkanie to uświadomiło uczestnikom o ciągle niewykorzystanym potencjale Odry i drzemiących tu możliwościach.
 
GMINA MORYŃ wraz z Urzędem Związku Gmin Joachimsthal realizują projekt pn. „Centra informacyjne
i infrastrukturalna rozbudowa miejsc atrakcyjnych turystycznie (Geopark Kraina Lodowcowa nad Odrą)”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca transgraniczna” krajów związkowych Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia i Rzeczpospolita Polska (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013.Głównym celem projektu jest stworzenie infrastruktury turystycznej, eksponującej atrakcje krajobrazu polodowcowego.
 
Dotychczas w ramach projektu zrealizowano:
                Promenada Wielkiego Raka z Aleją Gwiazd Plejstocenu – ścieżka rowerowo-spacerowa o długości ok. 500 m. z miejscami odpoczynku i rekreacji biegnąca od Furty Jeziornej do plaży nad jeziorem Morzycko. W jej środkowej części utworzona została ścieżka dydaktyczna Aleja Gwiazd Plejstocenu. Wzdłuż alei stoi 10 tablic z rysunkami i opisami ssaków żyjących w okresie ostatniej epoki lodowcowej, które żyły na obszarze stepów tundry rozciągającej się na przedpolu lądolodu pokrywającego Pomorze. Przy każdej planszy w ziemię wmontowana jest płyta z odlewem naturalnej wielkości tropu zwierzęcia pokazanego na tablicy.
                Kamienny amfiteatr znajdujący się w parku nieopodal jeziora Morzycko.
                Regionalne Biuro Geoparku mieszczące się w budynku przy Placu Wolności 2, w którym do początku lat dziewięćdziesiątych funkcjonowało kino. W wyremontowanym obiekcie znajduje się nowoczesna sala konferencyjno-widowiskowa oraz punkt informacji geoturystycznej i kiosk, w którym kupić można mapy, foldery, widokówki, a także okazy minerałów i skamieniałości, a nawet figurki mamuta.
 
W niedługim czasie powstaną także:
                Kamienny Ogród „Kamień w naturze, historii i kulturze”. Zostanie on urządzony się na plantach pod północną flanką XIV-wiecznych murów obronnych wzdłuż ul. Jeziornej. Będzie to ekspozycja głazów narzutowych zebranych ze wzgórz morenowych w okolicach Morynia. Są to głazy skał krystalicznych głębinowych i wylewnych, skał metamorficznych oraz osadowych. Eksponowane one będą w scenerii kamiennych murów zbudowanych z głazów przyniesionych przez lodowiec. Ekspozycje uzupełniać będą przykłady wykorzystania głazów narzutowych przez człowieka (działy: archeologia, obiekty budowlane, życie codzienne).
                Ekspozycja stała w Regionalnym Biurze Geoparku. Poświęcona będzie ostatniej epoce lodowcowej sprzed 12-15 tysięcy lat oraz procesom kształtującym krajobraz w trakcie jej trwania i po jej zakończeniu i przedstawiać będzie m.in. przebieg ostatniego zlodowacenia i jego wpływ na ukształtowanie budowy geologicznej i krajobrazu w rejonie Morynia. Ekspozycja spełniać będzie rolę poznawczo-edukacyjną, przygotowująca widza do wędrówek po projektowanych trasach geoturystycznych i poznawania fascynujących powiązań budowy geologicznej z krajobrazem naturalnym i historyczno-kulturowym środowiskiem życia człowieka.
 
Docelowo Geopark Kraina Polodowcowa nad Odrą to kompleksowy obszar prezentacji dziedzictwa geologicznego i georóżnorodności, który na terytorium Polski obejmować będzie południową część powiatu gryfińskiego. W pierwszym etapie powstaną dwie trasy geoturystyczne: trasa miejska o długości 2 km oraz 25-kilometrowa pętla moryńska, okalająca jezioro Morzycko i biegnąca przez Przyjezierze, Dolsko i Mętno na wzgórza morenowe Karpat Moryńskich i dalej przez Stare i Nowe Objezierze do Morynia. Na trasach tych znajdzie się 25 geostanowisk i geotypów prezentujących geologię, rzeźbę terenu, krajobraz historyczny i kulturowy. Na tym etapie geopark będzie obejmował powierzchnię ok. 30 km2. Po włączeniu się w strukturę geoparku gmin Cedynia, Chojna i Trzcińsko-Zdrój obszar geoparku zajmować będzie co najmniej 400 km2. na jego terytorium znajda się kolejne cztery trasy geoturystyczne, liczące łącznie 70 udokumentowanych geostanowisk.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama