Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 13:15
Reklama
Reklama

Gotycki szlak przez powiat gryfiński

Festiwal wędrowny „na gotyckim szlaku” rozpocznie się tym razem w Kołbaczu już 18 sierpnia. Prowadzić będzie przez Chojnę, Trzcińsko-Zdrój, Gryfino i dalej do Stargardu oraz Szczecina. Sześć koncertów polskich i zagranicznych artystów odbędzie się w zabytkowych wnętrzach budowli historycznego Pomorza Zachodniego i dawnej Nowej Marchii.
Imprezy  zaplanowano w ramach III Letniego Festiwalu „Na Gotyckim Szlaku”. Wystąpią takie zespoły jak  np. Konsort Epithalamion czy Celtic Triangle (będzie w Stargardzie). Festiwal ma popularyzować miejsca związane z Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego i dawną muzykę. Każdy z koncertów ma być poprzedzony historycznymi prelekcjami i cyklem wycieczek z przewodnikiem po trasach obejmujących najważniejsze budowle związane z historią miejsc gotyckiego szlaku.
 
W Kołbaczu 18 sierpnia br. wystąpi zespół Epithalamion. To jedyny zespół w Polsce, wykonujący utwory muzyczne na renesansowych fletach poprzecznych. Kwartet wystąpi z sopranistką. Muzykami grającymi na kolejnych koncertach festiwalowych będą także artyści specjalizujący się w wykonawstwie historycznym. I tak w Chojnie wystąpi orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, która wykona wczesnoklasyczne utwory. Natomiast w Trzcińsku-Zdroju koncert da chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego. W powiatowym mieście - Gryfinie chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprezentuje muzykę sakralną XIX i XX w.
 
Zapowiedziano też publikację mapy szlaku, uwzględniającą wszystkie historyczne aspekty gotyckich zabytków Pomorza Zachodniego, w tym i Nowej Marchii, o której istnieniu organizatorzy nieco zapomnieli. Prelekcje i wycieczki związane będą m.in. z historią zakonów cystersów, augustianów, franciszkanów, templariuszy i joannitów działających za czasów panowania dynastii Pomorza Zachodniego -  Gryfitów. Przedsięwzięcie realizuje szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: krzyśTreść komentarza: Do niedawna jeszcze jakoś wszystko szło pomimo że rządziła banda małego człowieka nie brakowało niejasności , teraz nagle nic się już nie opłaca wszystko zaczyna generować przynosić straty . Kolejny upadek firmy się szykuje , ktoś nagle miłosierny się znajdzie kupi to za bezcen , i będzie się nazywało że może udać się to uratować . Albo dostaniemy gotową energię zza odry , dopóki do póty nie ma odpowiedzialności za swoje decyzje nasza gospodarka co najważniejsze strategiczna . Będzie sukcesywnie niszczona uzależniając nas od obcych . Niech to wszystko szlag .Data dodania komentarza: 2.11.2024, 12:01Źródło komentarza: Elektrownia Dolna Odra: Dlaczego musimy rozmawiać otwarcieAutor komentarza: jawaTreść komentarza: To tylko część prawdy czyli gównoprawda. Ile to procent cało sci energii? I mają prąd o 20 procent taniej.Data dodania komentarza: 2.11.2024, 11:56Źródło komentarza: Elektrownia Dolna Odra: Dlaczego musimy rozmawiać otwarcieAutor komentarza: hotmanTreść komentarza: Debilny punkt widzenia, lepiej płacić ussa więcej, tak ? Jakim ograniczonym tępakiem trzeba byś, żeby używać takiego argumentu jak ktoś ma inne zdanie. Ile krwi na rękach ma tzw. zachód i ussa, kto jako jedyny w jednej sekundzie spopielił setki tysięcy Japończyków, wszyscy tzw. wielcy mają coś za paznokciami, dbajmy o siebie !Data dodania komentarza: 2.11.2024, 11:54Źródło komentarza: Elektrownia Dolna Odra: Dlaczego musimy rozmawiać otwarcieAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ale proszę nie łączyć całokształtu ze skargą. Skarga dotyczy konkretnej sytuacji i powinna zostać wyjaśniona na podstawie faktów i zeznań świadków a nie osiągnięć Pani sołtys. To tak jakby bronić chuligana tylko dlatego że mówił "Dzień dobry " na klatce.Data dodania komentarza: 2.11.2024, 11:38Źródło komentarza: Sesja pełna nierozpatrzonych skarg [FOTO, WIDEO]
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama