- Wśród zachodniopomorskich przedsiębiorców mamy prawdziwych eksportowych championów. Z produktów naszych firm korzystają piłkarze Realu Madryt czy największe firmy wystawiennicze w Dubaju. Jednak nie zawsze te najbardziej prestiżowe kontrakty przynoszą największe korzyści, czasami warto wejść na rynek jeszcze nie odkryty. Tak odbieram gospodarki państw Azji Środkowej i do tego zachęcam naszych przedsiębiorców. – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Maszyny i urządzenia elektryczne, wyroby farmaceutyczne oraz higieniczne, owoce. To jedne z głównych towarów importowanych przez takie państwa Azji Środkowo-Wschodniej jak Uzbekistan, Azerbejdżan czy Kazachstan. W 2015 r. poziom polsko-kazachstańskiej wymiany handlowej przekroczył już miliard dolarów, wzrastając o 10,2%. Wymiana handlowa z pozostałymi państwami regionu jest równie perspektywiczna m.in. dla branży budowlanej, szczególnie, że wytwarzane w Polsce produkty są odbierane jako dobre jakościowo i atrakcyjne cenowo.
Szanse jakie stwarzają rynki Azji Środkowej dostrzega Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Mity a rzeczywistość w tych państwach, charakterystyka tamtejszych rynków, różnice kulturowe i zasady prowadzenia negocjacji biznesowych to elementarz przyszłego sukcesu. M.in. tą wiedzą podzielą się z przedsiębiorcami z Pomorza Zachodniego Tomasz Tomaszewski i Ewa Ginal-Tomaszewska. W ostatnich latach przeprowadzili oni blisko 200 branżowych misji gospodarczych, w tym 14 do samego Kazachstanu. Przedsiębiorcy uzyskają również informacje na temat poszukiwania partnerów biznesowych, wiedzę o metodach wejścia z ofertą czy gdzie szukać środków pomocowych dla rozwoju eksportu.
Spotkanie „Rynki Azji Środkowej (Kazachstan, Uzbekistan, Azerbejdżan) – szanse rozwoju dla polskich eksporterów” odbędzie się 12 stycznia 2017 r. o godzinie 9.30 w nowej siedzibie Zachodniopomorskiego COIE przy ul. Świętego Ducha 2 w Szczecinie. Już dziś zapraszamy do rejestracji szczególnie, że udział w spotkaniu jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie zgłoszenia na adres [email protected] wraz z podaniem nazwy firmy oraz nazwiska uczestnika. Liczba uczestników jest ograniczona dlatego o udziale w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Marek Mucha
Napisz komentarz
Komentarze