Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 08:59
Reklama
Reklama

Rozpoczynamy realizację programu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry

To kolejny krok do wzmocnienia zabezpieczenia przeciwpowodziowego osób mieszkających w tej części dorzecza. Budowa wału cofkowego rzeki Odry przy rzece Myśli oraz modernizacja obwałowań polderu marwickiego to pierwsze inwestycje, dla których mogą ruszyć procedury wyboru wykonawcy. Będą one realizowane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły finansowanego ze środków Banku Światowego, który dał inwestycji zielone światło. Kolejne zielone światło zapalił Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.
-Jesteśmy u progu rozpoczęcia inwestycji, które zakończą rozpoczęty w 2008 roku proces zwiększania poziomu bezpieczeństwa powodziowego na obszarze Dolne Odry. To kwestia najbliższych lat. Za nami wielka praca planistyczna wykonana przez administrację rządową i samorządy. To m.in. umowa polsko-niemiecka, przygotowanie stosownej dokumentacji oraz zabezpieczenie montażu finansowego. Należy dodać, że Pomorze Zachodnie, ale i cała Polska Zachodnia spoglądają na Odrę niczym na dźwignię mocnego rozwoju gospodarczego. Zatem żeglowność Odry powinna być kolejnym elementem po uzyskaniu wymaganych parametrów przeciwpowodziowych - wyjaśnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
 
NO OBJECTION”, tak nazywa się wystawiana przez Bank Światowy klauzula, niezbędna do rozpoczęcia procesów inwestycyjnych. Ten status otrzymały: Dokumentacja Przetargowa oraz Plan Zarządzania Środowiskiem, o których akceptację starał się Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie – beneficjent pożyczek z Banku Światowego na modernizację Odry. Oznacza to, że ze strony instytucji finansującej nie ma przeszkód by rozpocząć realizację ważnych i długo wyczekiwanych inwestycji na Odrze w ramach pierwszego z trzech kontraktów. Zgodę na uruchomienie procedury wyboru wykonawcy wyraził również Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. By te ruszyły ZZMiUW musi jeszcze otrzymać potwierdzenie finansowania od Instytucji Rządowych, które jak deklaruje Zarząd Melioracji jest w ostatniej fazie uzgodnień.
 
Planowane inwestycje mówią głównie o ochronie przeciwpowodziowej, w tym również uzyskaniu wymaganych głębokości dla sprawnego prowadzenia akcji lodołamania (realizacja przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej). Ale oprócz zabezpieczenia mieszkańców dorzecza Odry, ich efektem pośrednim będzie podniesienie statusu Odrzańskiej Drogi Wodnej do III klasy żeglowności, na czym bezpośrednio skorzysta gospodarka. Spodziewany jest powrót na Odrę barek z towarami, czyli renesans żeglugi śródlądowej – najtańszego środka transportu, ale również ważnego elementu Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego Północ-Południe.
 
Pierwsze inwestycje obejmują ochronę przeciwpowodziową miejscowości Chlewice przed wodami Odry, a także przed wodami cofkowymi rzeki Myśli. Tu planowane jest wykonanie wału przeciwpowodziowego  z przesłoną przeciwfiltracyjną o długości ponad 2,3 km, który podniesie bezpieczeństwo tamtejszych mieszkańców.
 
Z kolei modernizacja Polderu Marwickiego zabezpieczy miejscowości Marwice, Krajnik, Krzypnica oraz część Gryfina i znajdujące się w jej pobliżu Elektrownię Dolna Odra,  PUK Gryfino, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i oczyszczalnię ścieków, czyli obszar o łącznej powierzchni 1500 ha. Zmodernizowane zostaną wały przeciwpowodziowe na odcinkach Krajnik – Marwice oraz Mniszki – Gryfino. Łączny koszt inwestycji wynosi 7,26 mln euro.
 
W sumie dzięki środkom z Banku Światowego ZZMiUW zrealizuje trzy projekty na łączną kwotę 143 mln zł. Możliwe będzie również zabezpieczenie przeciwpowodziowe miejscowości Ognica nad Odrą, Osinów-Łubnica, a także Radziszewa i Daleszewa, oraz wykonanie III etapu modernizacji Polderu Marwickiego w tym stacji pomp. Pożyczka pozwoli także na przywrócenie walorów przyrodniczych Doliny Dolnej Odry poprzez poprawę zdolności retencyjnych i przeciwpowodziowych Międzyodrza.
 
Umowa pożyczki pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju na sfinansowanie realizacji „Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły” została zawarta 10 września 2015 r.
Marek Mucha

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama