Tylko jednego radnego będzie mógł wybrać w najbliższych wyborach samorządowych wyborca z Gryfina. Jak podzielono okręgi w Gryfinie? W nowym podziale trudno było zachować jednolitą normę przedstawicielstwa w okręgach. Układ przestrzenny i demograficzny miasta w zakresie liczby mieszkańców poszczególnych ulic spowodował, że burmistrz podzielił niektóre z nich i przypisał części tych ulic do różnych okręgów wyborczych. To spowoduje, że sąsiedzi z jednej ulicy mogą głosować na zupełnie różne listy.
W każdym okręgu wyborczym tworzonym w gminie Gryfino dla wyboru rady miejskiej wybierany będzie 1 radny. Proponowany przez burmistrza podział na okręgi wyborcze uwzględnia regułę, że podział ustala się według jednolitej normy przedstawicielstwa. Oblicza się ją przez podzielenie liczby mieszkańców (ujętych w stałym rejestrze wyborców na koniec kwartału poprzedzającego kwartał, w którym dokonuje się podziału na okręgi wyborcze) przez liczbę wybieranych radnych. Ta norma przedstawicielska, w chwili dokonywania podziału na okręgi wyborcze w gminie Gryfino, wynosi ok. 1.485,62. Na wsiach zostaną naruszone dotychczasowe granice okręgów wyborczych, a nawet zmienią się miejsca, gdzie będzie się oddawało głosy.
Zamkną swoje kontenery i przemaszerują do Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie. Akcję protestacyjną planują kupcy z targowiska miejskiego w Gryfinie. Zbiórka jutro o 8.30 na targowisku. Wyruszyć może ok. setka osób - do kupców mogą przyłączyć się inni niezadowoleni. Potem kupcy udadzą się na sesję, gdzie zamierzają wyartykułować swoje żale wobec burmistrza Henryka Piłata. Ten niedawno wskazał już nową lokalizację targowiska, ale miejsca prawdopodobnie nie wystarczy dla wszystkich.
Rafał Mucha jest jednocześnie prezesem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, a od lipca br. także Centrum Wodnego Laguna. Burmistrz Gryfina Henryk Piłat wrzucił go na dwie miny. Z jednej strony ustawa śmieciowa i brak pomysłu na wspólne rozwiązanie problemu w Związku Gmin Dolnej Odry. Z drugiej strony nadchodzące kłopoty finansowe w Lagunie. Do 5 listopada podwójny prezes ma przedstawić specjalny raport.
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie poinformował, że ponad 9 mln zł trafi do naszego województwa na zabezpieczenie przeciwpowodziowe i usuwanie skutków klęsk żywiołowych w dorzeczu Odry. Z tego część pieniędzy trafi na zakończenie zabezpieczenia przeciwpowodziowego Gryfina. Dodatkowe środki przyznane zostały na wiosek Marcina Zydorowicza, wojewody zachodniopomorskiego. Połowa z podanej ogólnej kwoty pochodzi z programu "Odra 2006". Jego celem jest m.in. usunięcie szkód popowodziowych, budowa systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego, ochrona przyrody oraz utrzymanie i rozwój żeglugi śródlądowej.
Część radnych Rady Miejskiej w Gryfinie jest zbulwersowanych przygotowywaną na prędce przez burmistrza uchwałą dotyczącą zmiany okręgów wyborczych. Ta - jak nazywają wrzutka burmistrza - jest sztuczna i narusza dotychczasowy podział gminy. Burmistrz zaproponował bowiem aby na nowo podzielić okręgi wyborcze. Zmian trzeba dokonać, ale przepisy zmieniły w styczniu ubiegłego roku, więc czasu na to było sporo. -Jest problem, bo nie było konsultacji społecznych i uchwała może być zaskarżona – uważa Mieczysław Sawaryn, przewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie.
Jednym z punktów programu tegorocznej 4. edycji Jesiennej Sceny Tańca będzie cicha dyskoteka, czyli SILENT DISCO. Jest to wyjątkowa propozycja, odbywająca się regularnie tylko w naszym mieście, w skali całego województwa i pasa granicznego. Ściąga przez to wiele osób również ze Szczecina i z Niemiec. Oprócz oryginalnej wersji imprezy jest to ciekawa i prawie jedyna możliwość skorzystania z dyskoteki w naszym mieście.
Podczas Jesiennej Sceny Tańca, oprócz pokazów swoich spektakli i umiejętności tanecznych, goście festiwalu poprowadzą także warsztaty tańca, wprowadzając zainteresowanych w różne techniki ruchu. Każdy warsztat ma inną specyfikę i daje możliwość nauczenia się nowych, charakterystycznych dla danej techniki tańca sekwencji ruchowych, wyrażania emocji i pokonania wielu barier, między innymi w kontaktach z ludźmi.
Dziś po południu do biura Rady Miejskiej w Gryfinie wpłynął wniosek burmistrza Henryka Piłata o zwołanie sesji nadzwyczajnej na 29 października br. Głównymi punktami obrad miałyby być zmiany w budżecie oraz zmiana okręgów wyborczych. W gminie szykują się wyższe podatki. Radni podejmą decyzję w sprawie wysokości podatków od środków transportu, nieruchomości oraz ustalą tzw. średnią cenę skupu żyta rzutującą na inne opłaty miejscowe.
Chcesz być sprzedawcą? Weź udział w bezpłatnym szkoleniu „Sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej i podstawami języka niemieckiego”. Jest to oferta dla osób nieuczących się i niepracujących. Mają to być młodzi ludzie w wieku 18-25 lat z wykształceniem podstawowym, zawodowym lub średnim. Szkolenie prowadzić będzie Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Gryfinie w ramach projektu ”OHP jako realizator usług rynku pracy”.
Nie odbędzie się w najbliższy czwartek planowana sesja Rady Miejskiej w Gryfinie. Burmistrz Henryk Piłat poprosił o jej przełożenie. W czwartek dokończona zostanie tylko przerwana sesja z 11 października, kiedy nie rozpatrzono punktów dotyczących wniosków pokontrolnych wypracowanych przez komisję rewizyjną. Kolejny raz na obradach radni spotkają się prawdopodobnie za tydzień, ale decyzje o tym mają zapaść dziś po południu ok. godz. 15.
Na dokończenie sesji Rady Miejskiej w Gryfinie, która odbędzie się 25 października tj. w czwartek dołożono nowy punkt. Będzie to sprawa dotycząca przenosin targowiska miejskiego. Radni chcą wiedzieć jaki jest stan przygotowań do budowy nowego obiektu przy ul. Rapackiego. Swoje stanowisko będą chcieli również przedstawić kupcy.
Sobotnie popołudnie. Chcę w centrum Gryfina kupić gazety: jedną ogólnopolską, drugą powiatową. W związku z tym szukam kiosku. W jednym nie ma poszukiwanej przeze mnie prasy. Kolejny kiosk - zamknięty. Szukam odpowiedniego punktu w okolicy dworca, urzędu miejskiego, starostwa, sądu, stacji benzynowej i wracam bez gazet. Kioski z prasą poginęły, a prawie nikt inny nie chce sprzedawać gazet. Czy to tylko problem Gryfina?
Z okazji 80. urodzin księdza prałata Bronisława Kozłowskiego Biblioteka Publiczna w Gryfinie przygotowała wystawę obrazującą przebieg życia i kapłaństwa Szanownego Jubilata. Od dnia 14 października wystawa znajduje się w Domu Katechetycznym, w pomieszczeniu Biblioteki Parafialnej. Wszystkich chętnych do obejrzenia wystawy zapraszamy w dniach 23, 24 i 25 października (wtorek, środa, czwartek) w godzinach 14 – 18.
Arkadiusz Kostrzewa nadal jest sołtysem Daleszewa. Na dzisiejszym zebraniu za jego i rady sołeckiej odwołaniem było 40 osób. Natomiast 60 osób de facto poparło sołtysa nie godząc się na zmiany. W radzie sołeckiej nadal zasiadają Danuta Janecka, Władysława Lach i Andrzej Kułdosz. Na zebraniu byli też radni Paweł Nikitiński, Zenon Trzepacz, Jarosław Kardasz i burmistrz Henryk Piłat.