Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:39
Reklama dotacje rpo
Reklama

Kultura

Miniasty Janusz Janiszewski
Miniasty Janusz Janiszewski

Janusz Janiszewski w monodramie o Witkacym dał prawdziwie mistrzowski popis swojego talentu aktorskiego. Doceniono to w słupskim Teatrze Rondo, gdzie podczas 16. Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy". Jak wczoraj informowaliśmy, jednoosobowe jury w osobie Stefana Okołowicza przyznało pierwszą nagrodę właśnie Januszowi Janiszewskiemu – aktorowi, instruktorowi GDK, szefowi i reżyserowi Teatru Uhuru. Zdjęcia są najlepszym dowodem ogromnego talentu i kunsztu aktorskiego pana Janusza. Zapraszamy do fotogalerii.

26.09.2013 18:34
Janiszewski z nagrodą za monodram Stand-up Witkacy Theatre
Janiszewski z nagrodą za monodram Stand-up Witkacy Theatre

W słupskim Teatrze Rondo w sobotę, 21.09.2013 r. zakończył się 16. Ogólnopolski Konkurs Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy". Jednoosobowe jury w osobie Stefana Okołowicza wydało ekscentryczny werdykt, przyznając pierwszą nagrodę - „Nagrodę miłościwie nam panującego Stanisława Witkacego" ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury Januszowi Janiszewskiemu – aktorowi, instruktorowi GDK, szefowi i reżyserowi Teatru Uhuru.

25.09.2013 06:07
Inauguracja sezonu z Witkacym
Inauguracja sezonu z Witkacym

Teatr Uhuru zainaugurował nowy sezon artystyczny 18 września na Scenie pod Lwami programem poświęconym 74. rocznicy śmierci genialnego twórcy XX-lecia międzywojennego – Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).

24.09.2013 20:16
Koncert organowy już zaplanowany
Koncert organowy już zaplanowany

W najbliższą niedzielę, w remontowanym kościele w Gryfinie, czeka nas kolejna uczta muzyczna. Na organach zagra znany już nam artysta, występował przedostatnio – Michał Woźniak. Tym razem p. Michał zagra ze swoim zespołem wokalno-muzycznym. Zatem konkretnie: 29 września (niedziela) o godz. 19.00 (zaraz po mszy św. wieczornej) w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Dolny Taras) odbędzie się V Gryfiński Koncert Organowy.

23.09.2013 07:59
Święto Nowej Marchwi w dawnej Nowej Marchii
Święto Nowej Marchwi w dawnej Nowej Marchii

Po raz trzeci zapraszamy do Morynia na święto zdrowego żywienia i trybu życia w urokliwym otoczeniu Promenady Wielkiego Raka leżącej na brzegami jeziora Morzycko. Jej ścieżki z wieloma atrakcjami, w tym replikami zwierząt epoki lodowcowej, zaprowadzą nas 28 września do amfiteatru, gdzie o godz. 11.00 rozpoczniemy Święto Nowej Marchwi - poleca Małgorzata Matecka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu.

18.09.2013 09:50
Obejrzyj dawne nabrzeże
Obejrzyj dawne nabrzeże

-W związku z dużym zainteresowaniem wystawą „Gryfińskie nabrzeże na przestrzeni wieków” podczas festynu rodzinnego w dniu 7 września, informujemy że wystawę można jeszcze oglądać do końca września – polecają gryfińscy bibliotekarze. Powiększone repliki starych zdjęć, pocztówek można obejrzeć w sali konferencyjnej, w czasie gdy jest czynna biblioteka. Zobaczymy jak wyglądało nabrzeże przed I wojną światową (są zdjęcia z 1903 r.), jak też przypomnimy sobie jego stan tuż przed budową nowego.

18.09.2013 09:18
Szczekające spotkania
Szczekające spotkania

Sobotnie południe. Pogoda zamówiona chyba przez anioły i św. Franciszka. Słoneczne, prawie bezchmurne niebo. Nic więc dziwnego, że ze wszystkich stron Gryfina maszerują w stronę pl. Solidarności czterołapy, prowadząc na końcach swych smyczy własnego człowieka. A na placu wielkie psie spotkanie zorganizowane przez Jolantę Witowską i Natalię Kubowicz oraz całą rzeszę pomocników. Jest to kontynuacja akcji „Sprzątaj po swoim psie”.

14.09.2013 22:23
Aksamitny Festiwal
Aksamitny Festiwal

W Mirowie (gm. Moryń) 15 września (niedziela) od godziny 14 odbędzie się Aksamitny Festiwal, realizowany w ramach projektu Europejska Akademia Sołtysa. Celem jest integracja i aktywizacja obywatelska społeczności wiejskich, przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. W trakcie festynu odbędzie się podsumowanie konkursu oraz przyznanie tytułu „Aksamitnej Zagrody”. Ponadto w programie warsztaty bibułkarskie oraz z rzeźbiarskie, kiermasz ogrodniczy a także spacer z przewodnikiem po wsi.

12.09.2013 19:40
Przeczytaj książkę o regionie
Przeczytaj książkę o regionie

W gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej w sprzedaży pojawiła się nowa książka Stowarzyszenia Terra Incognita zatytułowana "Pomorze Zachodnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. w fotografii Tadeusza Białeckiego". Gryfino, Chojna, Szczecin, Łobez, Barlinek, Gryfice, Nowogard, Pyrzyce... Jest to bezcenny zapis fotograficzny Pomorza lat 50. profesora Tadeusza Białeckiego, wtedy gdy aparat fotograficzny i klisza były rarytasem.

12.09.2013 09:03
Relacja ze święta plonów w Zielinie
Relacja ze święta plonów w Zielinie

Organizatorem Dożynek Gmino - Dekanalnych 2013 była społeczność Zielina. Tegoroczne święto zbiegło się z odpustem parafialnym Kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Dożynkowe dekoracje przed zagrodami, zabawnie i pięknie przystrojony plac szkolny wspaniale oddawały klimat święta plonów. Chętnie były oglądane wystawy min. plonów ogrodu, nalewek i syropów zdrowotnych Marka Kozaneckiego z Gryfina, rękodzieła Urszuli Ruszlewicz i Zofii Szczygieł, MKG, WTZ Goszków oraz malarstwa Klubu Dorosłego Człowieka z MOK Moryń.

11.09.2013 14:09
PRL, PGR, życie w kolektywie
PRL, PGR, życie w kolektywie

Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza 5 października do pocysterskiego kościoła w Kołbaczu, gdzie odbędzie się kolejna odsłona projektu „Cienie zapomnianych kultur”, który jak co roku ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością. -Będzie to już 6. edycja tego projektu. Tym razem w spichlerzu prezentujemy wystawę „Życie w kolektywie. PRL, PGR, Agromiasto”, a w drugiej części wieczoru odbędzie się koncert Adama Struga - informuje nas Radosław Palus ze Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki.

09.09.2013 20:06
Organizują spotkania z archeologią
Organizują spotkania z archeologią

Czelińskie Spotkania Archeologiczne to impreza organizowana po raz pierwszy w tym roku przez grupę mieszkańców Czelina wspólnie z doktorem Bartłomiejem Rogalskim oraz ze studentami z Koła Archeologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Impreza odbędzie się w dniach 13 i 14 września br. –Jest to przedsięwzięcie, którego osią jest archeologia, a szerzej - także historia, nasi przodkowie, dzieje terenów, które zamieszkujemy – informuje Krzysztof Karolak - koordynator projektu.

09.09.2013 14:03
Ożywili Wodnika
Ożywili Wodnika

Od wiek wieków po całym świecie krążą przeróżne podania, mity i legendy. Pełno w nich bajkowo-legendarnych stworów. Ma świat, ma również i Gryfino swoje straszydło Wodnikiem zwane, które poranione przed wiekami przez dzielnych młodzieńców, leczy do dzisiaj swe rany w regalickiej toni.

08.09.2013 13:04
Pożegnali lato w Sobiemyślu
Pożegnali lato w Sobiemyślu

W Sobiemyślu w ostatni weekend zorganizowana została impreza plenerowa. Hasłem przewodnim było pożegnanie lata. Gości przywitały Teresa Górecka Sieja – sołtys Sobiemyśla oraz Małgorzata Wisińska – lokalna społeczniczka i organizatorka bloku sportowo-rekreacyjnego dla dzieci i młodzieży. Część muzyczno-artystyczną zapewnili gościom gryfińscy muzycy: Tadek Wasilewski i Kamil Kokot, współpracujący z miejscowymi animatorami.

07.09.2013 12:25
Pielgrzymka do Włoch na zakończenie Roku Wiary
Pielgrzymka do Włoch na zakończenie Roku Wiary

Powoli dobiega końca przeżywany w Kościele Rzymskokatolickim Rok Wiary. Z tej racji Biuro Turystyczne „Robert Caban” w Mieszkowicach oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Ducha Świętego w Moryniu zapraszają na pielgrzymkę do Włoch, która odbędzie się w dn. 14-25 października. Trasa wiedzie m.in. przez Wiedeń, Mariazell, Wenecję, Loreto, Lanciano, Monte S’Angelo, San Giovanni Rotondo (św. o. Pio), Manoppello, Rzym, Asyż, Florencję, Bamberg. Informacje oraz zapisy - tel.: 91 41 46 038 (parafia) lub 91 40 21 565 (biuro turystyczne). Koszt 2.480 zł. Poniżej program pielgrzymki.

04.09.2013 12:26
KOMENTARZE
Autor komentarza: SprawdzamTreść komentarza: Żaden fachowiec poprostu myśli że wykiwał wszystkich. Prawda wyjdzieData dodania komentarza: 22.11.2024, 22:17Źródło komentarza: Krzysztof Motyka zastąpił Wojciecha Długoborskiego w PUKAutor komentarza: gminny fuchmannTreść komentarza: Jak zrobił wiatę w Starych Brynkach to ta się poskładała jak karton.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 22:15Źródło komentarza: Krzysztof Motyka zastąpił Wojciecha Długoborskiego w PUKAutor komentarza: A. ŻmijewskiTreść komentarza: Już ją widzę te długie weekendy pyr pyr na ojcowiźnie z dziada pradziada od czterdziestego piątego pyr pyr albo zasadniczo przy chodowli bydła czy trzody chlewnej pyr pyrData dodania komentarza: 22.11.2024, 22:14Źródło komentarza: Kalendarz 2025 roku daje możliwości utworzenia długich weekendów. Wykorzystanie dni wolnychAutor komentarza: mellTreść komentarza: Jak nie wiadomo o co chodzi a zgon nagły to zwykle o serducho, jakaś wada czy coś.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Strażacy uczczą pamięć druhny Basi BartkowiakAutor komentarza: RobalTreść komentarza: Tylko suski lub Kowalski gwarantuje wspaniałą rozrywkę na kolejne 5 lat 😂😂😂😂Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:44Źródło komentarza: Mało znany Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta? Wskazanie zamiast prawyborówAutor komentarza: RTreść komentarza: I policja też nic nie widziałaData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:43Źródło komentarza: Służby uderzyły niespodziewanie. Wpadli i wyprowadzili podejrzewanych
ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama