Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 19:43
Reklama dotacje rpo
Reklama

Nasi grają w filmie

Tancerki z Ego Vu oraz Eliza Hołubowska i Krzysztof Gmiter zagrali niedawno w filmie „Ogród po drugiej stronie rzeki". Możliwość obejrzenia fragmentu filmu, a także spotkania jego bohaterów i porozmawiania z nimi pojawia się w najbliższy piątek, 13 grudnia o godz. 18 w kościele ekumenicznym w przygranicznym Rosow. W Gryfinie film zostanie pokazany 26 kwietnia 2014 r.
Nasi grają w filmie
Film braci Kulik realizowany jest od roku i wkracza w ostatnią fazę produkcji. W całości zostanie zaprezentowany zostanie szerokiej publiczności we wrześniu 2014 r. Planuję się jego równoległą premierę w Schloss Broellin w Niemczech oraz w Gryfinie. Film opowiada historie ludzi mieszkających po obu stronach Odry. Marek Brzeziński, jeden z głównych bohaterów filmu, poszukuje rodziny rozproszonej przez wojnę na polsko-niemieckim pograniczu.
 
Na ekranie pojawią sie między innymi rozpoznawani w Gryfinie: powojenny pedagog Maria Dobromilska, Ewelina Tołyż, Joanna Buśko, Eliza Hołubowska i Andrzej Małyska. Wieczór uświetni muzyka w wykonaniu gryfińskiego chóru Res Musica, a także Eweliny Przysiwek (skrzypce), Natalii Szwarczak (wiolonczela) i Jolanty Czacharowskiej (śpiew).Wstęp na spotkanie w Rosow jest bezpłatny.
 
 
Ogród po drugiej stronie rzeki (film dokumentalny, festiwal). Poniżej opis przedsięwzięcia:
 
Senne życie prowincjonalnego miasta sprawia wrażenie jakby to miejsce ominęła historia. Podobnie czuł Marek Brzeziński, mieszkaniec nadgranicznego miasta Gryfino.
Barwne wspomnienia jego babci o rodzinie rozsianej od Małopolski po Brandenburgię pobudziły go do gruntownego zainteresowania się historią miejsca, w którym żyje.
 
Szczególnie jedna z tych historii nie pasowała do znanego obrazu ostatniej wojny, wspólna ucieczka polskich robotników rolnych i Niemców przed nadciągającym frontem w kwietniu 1945 r.
 
Dziadkowie Marka przed wojną wyemigrowali do Niemiec i osiedlili się w Tantow, dziś tuż przy granicy z Polską. Pracowali u młynarza Willego Schutza. Szybko wrośli w nowe miejsce życia, zdobywając szacunek miejscowej społeczności. W relacji z ucieczki Marek zapamiętał nazwiska dwóch rodzin, których losy zainspirowały go do dalszych poszukiwań, von Blumenthali i Hoppe. Von Blumenthal znana pruska rodzina miała posiadłość w Staffelde po drugiej stronie Odry, niedaleko Gryfina. Kuzyn ostatniego właściciela posiadłości, Charles Arnold Baker (Wolfgang von Blumenthal), przeciwnik narodowego socjalizmu, był wyjątkowym pracownikiem brytyjskiego kontrwywiadu MI6. To dzięki jego akcji udało się pojmać zastępcę komendanta obozu Auschwitz, Karla Friztsche. Z kolei w domu Hoppe mieszkały Polki wywiezione na roboty przymusowe, jedną z nich jest pani Józefa Stefanowska, która po wojnie pozostała w Gryfinie. Tych historii po obu stronach granicy przybywa, jak chociażby pobyt pisarzy Elisabeth von Arnim (Rzędziny, d. Nassenheide), Edward M. Forster, Virginia Woolf.
 
Ale chyba najważniejszym wydarzeniem dla Marka Brzezińskiego było odnalezienie i spotkanie z niemiecką częścią jego rodziny mieszkającej teraz w Angermünde, o której wspominała mu babcia.
 
Marek Brzeziński co roku po wieczerzy wigilijnej wybiera się na samotny spacer po swoim rodzinnym mieście, Gryfinie. Patrząc na rozświetlone okna mijanych domów przychodzą mu na myśl zasłyszane historie ich mieszkańców. Przechodząc przez most graniczny nad Odrą widzi w oddali światła domów w Staffelde. W wyobraźni widzi dawną świetność pałacu. Miejsca do niedawna anonimowe zaczynają przemawiać.
 
Projekt, a w szczególności film, będzie próbą rejestracji wędrówki Marka Brzezińskiego po obydwu stronach granicy i odkrywania historii swojej rodziny jak i miejsc, które wpisały się w tą większą historię na przestrzeni ostatnich stu lat.
 
Dzięki tym poszukiwaniom, region po obu stronach Odry w jej dolnym biegu, wyłania się jako miejsce o bogatej przeszłości i ciekawych ludziach, zwykłych jak i tych, którzy mieli wpływ na historię Europy oraz miejsc, w których warto być; piękne krajobrazy i interesujące pałace oraz zamki. Celem projektu jest spopularyzowanie piękna i bogactwa regionu. Zrealizowane zostaną cztery przedsięwzięcia składające się na całość:
- festiwal „Kto się nie boi Virginii Woolf”,
- film dokumentalny.
 
Rezultatem projektu będzie spotkanie Polaków i Niemców, rozbudzenie świadomości lokalnej oraz wzmocnienie atrakcyjności turystycznej prezentowanego regionu:
a) warsztaty wideofilmowania będą przygotowaniem do festiwalu i konkursu slam poetry. Planowane są dla 10 młodych uczestników w wieku 17-25 lat: po pięciu z Polski i Niemiec. W trzydniowych warsztatach przekazane zostaną młodzieży podstawy obsługi kamery oraz zasady poprawnej kompozycji obrazu. Dla uczestników przewiduje się noclegi w Salvey Mühle 3, koło Gartz nad Odrą.
b) II Festiwal „Kto się nie boi Virginii Woolf” w dniach się od 24 do 26 kwietnia 2014 r. w Szczecinie i Gryfinie.
dzień 1: WOOLF SLAM POETRY, 24 kwietnia 2014 r.
Szczecin, Teatr Mały, Scena Teatru Współczesnego, Deptak Bogusława
- "Miejsce, w którym żyję, powietrze, którym oddycham ... czyli coś pomiędzy" - Konkurs: Slam VideoPoetry
- „Elektroniczne brzmienie” - spektakl: Sonia Mrzygłocka, Amadeusz Skorupski
- „Nieśmiertelność Raka” - spektakl: Claire Varga, Krzysztof Gmiter
- "Ogród po drugiej stronie rzeki" - zwiastun filmu dokumentalnego Pawła Kulika
 
dzień 2: WOOLF EVENT, 25 kwietnia 2014 r.
Szczecin, Galeria Soraya, Zygmunta Starego 3
- "Dwa brzegi czyli coś pomiędzy" - wystawa rysunku i fotografii: Marek Brzeziński
- "Papuga, jeszcze raz ..." - spektakl: wspomnienia szczecińskiego barda Jana Papugi
- "Ogród po drugiej stronie rzeki" - zwiastun filmu dokumentalnego Pawła Kulika
 
dzień 3: WOOLF CINEMA, 26 kwietnia 2014 r.
Gryfino, Gryfiński Dom Kultury - Kino GRYF, ul. Szczecińska 17
- "Szły za mna łzy matki- opowieść Danieli" prapremiera filmu dokumentalnego Karola Białasa
- "Mantel" - spektakl Edyta Waszak
- "Między aktami" - spektakl Teatr Tańca Ego Vu
- Spotkanie z Detlevem von Blumenthalem, ostatnim mieszkańcem pałacu w Staffelde, prapremiera archiwalnego filmu z 1933 r.
- "Ogród po drugiej stronie rzeki" - zwiastun filmu dokumentalnego Pawła Kulika,
 
c) album fotograficzny (50 stron) będzie zawierał zdjęcia i opisy miejsc oraz ludzi prezentowanych w projekcie,
d) film o długości ok. 55 min. będzie realizowany przez 12 miesięcy. Osobą łączącą przedstawiane w filmie wątki jest Marek Brzeziński. Architekt z wykształcenia, którego zainteresowania niezwykłymi losami dziadków rozbudziły zainteresowania losami dawnych i obecnych mieszkańców regionu.
Przedstawiane osoby:
- Marek Brzeziński (wyszukuje i utrwala interesujące losy mieszkańców),
- Detlev von Blumenthal (ostatni potomek właścicieli zamku w Staffelde),
- Daniela Stefanowska (od ok. 73 lat mieszkanka Gryfina),
- Andrzej Małyska (obecny właściciel ziemi, na której stała posiadłość rodziny von Blumenthal, prowadzi galerię sztuki w Szczecinie),
- Przemysław Głowa (alternatywny przewodnik szczeciński),
- Karl Lau (inicjator wielu inicjatyw, honorowy burmistrz miejscowości Rosow, powiat Uckermark, Brandenburgia),
- prof. Eckhard Maronn (profesor akustyki, mieszka i prowadzi dom kultury w gminie Kołbaskowo, zachodniopomorskie),
postaci historyczne:
- Edward Morgan Forster (nauczyciel dzieci Elisabeth von Arnim, angielski prozaik, eseista),
- Virginia Woolf (pisarka angielska),
- Charles Arnold-Baker (pracownik MI6, nazywał się Wolfgang von Blumenthal),
- Elizabeth von Arnim (angielska pisarka, pierwszą powieść Elizabeth and Her German Garden (1898); wyd. polskie Elizabeth i jej ogród, napisała w dzisiejszych Rzędzinach (dawniej Nassenheide),
- Jan Papuga (szczeciński bard), - Zofia Dobrychłop (Polka pracująca przed Wojną w okolicach Tantow, zaszczepiła u swojego wnuka, Marka Brzezińskiego zainteresowanie historią regionu).
Prezentowane będą następujące miejscowości związane z losami wymienionych postaci:
po stronie polskiej:
- Gryfino (zachodniopomorskie),
- Rzędziny (gmina Dobra Szczecińska, zachodniopomorskie),
- Pargowo (gmina Kołbaskowo),
- Szczecin (zachodniopomorskie),
 
po stronie niemieckiej:
- Blankensee (Vorpommern-Greifswald, Mecklenburg -Vorpommern),
- Angermünde (Uckermark, Brandenburg),
- Rosow (Mescherin, Uckermark, Brandenburg),
- Staffelde (Mescherin, Uckermark, Brandenburg),
- Tantow (Uckermark, Brandenburg),
- Salvey Mühle 3 (Gartz OT Geesow, Uckermark, Brandenburg).
 
Partnerzy w projekcie:
- Förderverein „Gedächtniskirche Rosow – Ort der deutschen und polnischen Versöhnung und der Zusammenarbeit“ e. V., Dorfstraße 27, 16307 Mescherin OT Rosow,
- Stowarzyszenie Hybadu, Gryfino,
- Teatr Kana, Szczecin,
- Pommersches Landesmuseum Greifswald,
- Gryfiński Dom Kultury w Gryfinie,
- Galeria Soraya (ul. Zygmunta Starego 3, 70-504 Szczecin).

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama