Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 13:31
Reklama

Czy zapłonie ognisko i zaszumią knieje

Życie tak szybko się toczy, więc często nie dostrzegamy zmian, jakie dzieją się wokół nas. Nic więc dziwnego, że nie zauważyliśmy jak z naszych ulic zniknęły grupki dzieci i młodzieży ubrane w szare mundurki. Nie spotykamy już drużyn maszerujących na biwak. Co się stało z gryfińskim harcerstwem? Dlaczego ta bardzo pożyteczna i z tradycjami organizacja zniknęła z Gryfina?
Czy zapłonie ognisko i zaszumią knieje
Co się stało z harcerską kadrą? Czy nie odczuwają braku obozów, płonących ognisk, zbiórek?  
 - Odczuwamy, odczuwamy - opowiada Adam Lewiński, były komendant. -Harcerstwo to bardzo pożyteczna instytucja. Nawet w okresie ideologii socjalistycznej realizowaliśmy postawione przed harcerstwem cele. W latach 1972 - 1984 świetnie się pracowało. Była wspaniała kadra instruktorska  m. in. Józek Kłoda, Zofia Orłowska, Danuta Bus, Poldek Kemmling. Był zapał, były chęci, nie było żadnych nacisków ani ognisk zapalnych. Naszym zadaniem było uczyć młodych ludzi przestrzegania  wartości zawartych w przyrzeczeniu harcerskim. Uczyliśmy uczciwości, zasad współżycia,  patriotyzmu i samodzielności. Nie pić, nie palić, dostrzegać problemy innych ludzi. Spośród moich  trzystu wychowanków tylko jeden wszedł w konflikt z prawem – dodaje Adam Lewiński.  
 
Z dalszej rozmowy z Adamem Lewińskim wynika, że w latach dziewięćdziesiątych coś się zaczęło psuć.   Władze Związku Harcerstwa Polskiego jakby nie zauważyły,  że czas na pewne zmiany. W Głównej Kwaterze Harcerstwa pojawiła się i polityka, i układy, co nie miało dobrego wpływu na pracę. I tak powoli  skończyło się harcerskie życie w naszym mieście.  
 
Czy jest szansa na powrót harcerstwa w Gryfinie?
-Szansa zawsze jest. Musi być pomysł na organizację i kadra chcąca pracować. Znowu mogłaby powstać drużyna wodniaków, czerwonych beretów, drogówka. Harcerstwo spełniało ważną rolę społeczno-wychowawczą, dlatego było popierane i przez szkoły, i przez rodziców. Jestem pewien, że nawet obecnie spełniałoby swoje zadanie – dodaje pan Adam.
 
Obecnie w kraju działają trzy organizacje: „Ruch Skautingowy”, Harcerstwo Rzeczypospolitej (jest to ruch prokościelny) i Związek Harcerstwa Polskiego. Harcerstwa żal, obozów i ognisk…
TWS

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama