Wykonawcami będą parafialny chór SANCTUS pod dyrekcją Ilony Włodarczyk, który zaprezentuje pieśni o Męce Pańskiej oraz szczecińska ORKIESTRA KAMERALNA CONCERTINO pod batutą Marka Siwki. Tym razem młodzi muzycy wystąpią wraz z poznańskim altowiolistą, profesorem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Marcinem Murawskim.
W sobotni wieczór będzie można usłyszeć kompozycje amerykańskiego kompozytora M. Kimbera - utwory na orkiestrę kameralną, jak i altówkę z towarzyszeniem orkiestry. Koncert będzie promował płytę Music for viola 2, której rejestracji dokonano w moryńskim kościele, w październiku ubiegłego roku. Podczas koncertu zabrzmią utwory ze wspomnianej płyty, a także te, które znajdą się na kolejnej poświęconej twórczości Amerykanina. Płyta będzie do nabycia po koncercie. Koncert jest dofinansowany ze środków gminy Moryń.
Marcin Murawski (ur. 29 października 1974 w Poznaniu) - altowiolista, pedagog i dziennikarz. Adiunkt w klasie altówki w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2006-2013 prowadził z sukcesami klasę altówki w Akademii Sztuki w Szczecinie (wcześniej szczecińska filia AM w Poznaniu), w latach 2005-2011 pracował w POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu. Wykładowca kursów mistrzowskich z altówki i z zakresu muzyki kameralnej w Akademiach Muzycznych w Bergen (Norwegia) i Reykjaviku (Islandia), juror konkursów krajowych, wychowawca wielu absolwentów - laureatów nagród i wyróżnień. W roku 1998 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie altówki prof. Andrzeja Murawskiego. Edukację uzupełniał m.in. na podyplomowych studiach dziennikarstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, studiach podyplomowych w ramach stypendium Ministerstwa Kultury RP w Królewskiej Jutlandzkiej Akademii Muzycznej w Aarhus (Dania), w klasie altówki prof. Clausa Myrupa. W roku 2004 w Akademii Muzycznej w Katowicach uzyskał stopień Doktora Sztuk Muzycznych. W roku 2012 w Akademii Muzycznej w Poznaniu uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Laureat polskich i międzynarodowych konkursów, solowych i kameralnych, m.in. Grand Prix I Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia (Sopot 2002), nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im G. i K. Bacewiczów (Łódź 1998), nagroda i wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. J. Rakowskiego (Poznań 1993) Działalność koncertową, zarówno solowo, kameralnie jak i z orkiestrami, prowadzi w wielu miastach Polski, a także za granicą - koncertując we Francji, Holandii, Włoszech, Belgii, Danii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Ukrainie, Słowacji, w Czechach, Norwegii, Islandii i w USA (m.in. w Carnegie Hall). Współpracuje z wytwórnią Acte Préalable, dla której obok kompozycji z minionych epok nagrywa utwory współczesne, w tym dedykowane specjalnie dla niego m.in. autorstwa amerykańskiego twórcy i altowiolisty Michaela Kimbera. W przeszłości dziennikarz oraz dziennikarz prasowy i telewizyjny. Dziennikarz, redaktor, szef działu muzycznego "Dziewczyna i Chłopak" przy "Głosie Wielkopolskim" (1993-1998), dziennikarz Radio Merkury Poznań i Radio Winogrady Poznań (1995-1998), dziennikarz i redaktor Telewizji Polskiej i Telewizji Polonia (1995-1998, 2005-2006), autor scenariuszy filmowych. Jest członkiem Deutsche Viola-Gesellschaft, International Viola Society, Hummel Gesellschaft Weimar.
Orkiestra Kameralna CONCERTINO
Orkiestra Kameralna Concertino powstała jesienią 2011 roku z inicjatywy dyrygenta, Marka Siwki. Zespół tworzą młodzi muzycy związani ze szczecińskim środowiskiem artystycznym. Pomimo krótkiego stażu, zespół ma na swoim koncie wiele koncertów z muzyką takich mistrzów jak: Mozart, Haydn, Saint - Saens, Faure, Górecki, oraz wielu innych. Muzycy współpracują z solistami Opery Wrocławskiej, Teatru Muzycznego w Lublinie, Warszawskiej Opery Kameralnej, oraz z artystami Szczecińskiej Opery na Zamku. W roku 2012 Orkiestra Kameralna Concertino zagościła na scenie Międzynarodowego Festiwalu Music Baltic w Międzyzdrojach. W roku 2013 dokonała prawykonania kompozycji amerykańskiego kompozytora Michaela Kimbera. W Październiku 2013 r. Orkiestra Kameralna Concertino - jako pierwsza na świecie - zrealizowała nagranie płyty z kompozycjami M. Kimbera. Partie solowe na altówce wykonał dr hab. Marcin Murawski. Premiera płyty: grudzień 2013 r. (niech Pan zadzwoni do Marka i zapyta odnośnie tej premiery; czy w Moryniu tez ma tn status?)
Marek Siwka - absolwent Wydziału Edukacji Muzycznej i Dyrygentury Chóralnej szczecińskiego oddziału Akademii Muzycznej im. I. J.Paderewskiego w Poznaniu. Studiował w klasach prof. Dariusza Dyczewskiego oraz prof. Czesława Grabowskiego. Dwukrotny laureat nagrody Prezydenta Miasta Szczecina. W 2010 roku otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszą pracę dyplomową w uczelni (poprowadzenie Requiem W. A. Mozarta). W tym samym roku podjął pracę na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest absolwentem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego w Bydgoszczy (dyplom z wyróżnieniem), a także Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Jerzego Salwarowskiego. 0d 2012 roku związany z Państwową Szkołą Muzyczną I st. w Szczecinie. Założyciel i dyrygent Orkiestry Kameralnej "Concertino".
Chór SANCTUS parafii pw. Ducha Świętego w Moryniu powstał na początku 2007 r. z inicjatywy ks. Mariana Augustyna. Obecnie liczy 16 osób, które pochodzą nie tylko z Morynia ale także z Mieszkowic i Chojny. Od początku powstania dyrygentem chóru jest Ilona Włodarczyk. Pomimo, że jest to chór amatorski, ma na swoim koncie wspaniały sukces jakim było zajęcie III miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Będzienie dn. 6 stycznia 2012 r. (od ub.r. festiwal nosi stastus: miedzynarodowy). Chór koncertuje w naszym regionie oraz w Szczecinie i Gorzowie. W swoim bogatym repertuarze posiada ok. 150 utworów przede wszystkim o charakterze religijnym, uświetniając swoim śpiewem uroczystości i święta kościelne. Szczególnym przeżyciem jest coroczny obchód Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego, który pomimo trwania ponad 3. godzin sprawia, że dzieki towarzyszeniu chóru każdy może głęboko przeżyć tajemnice wiary i doświadczyć niepowtarzalnych duchowych wrażeń podczas tej liturgii. Ponadto w 2010 r. chór wydał swoją pierwszą płytę z pieśniami wielkopostnymi, natomiast w r. 2012 ukazała się płyta z kolędami.
Napisz komentarz
Komentarze