Kamienny Ogród – tutaj 4-osobowe zespoły będą zaangażowane przy grach edukacyjnych takich, jak: wydobycie i rekonstrukcja szkieletów mamuta, smilona i innych zwierząt kopalnych, wydobycie z urobku kryształów, odtwarzanie struktury Ziemi i in. Także tutaj uczestnicy będą mogli pod okiem geologów z Państwowego Instytutu Geologicznego pobrać próbki ziemi i dokonać oznaczenia wydobytych skał wg klucza, poznać profile gleb torfowych, margli i in. Poznać pracę średniowiecznych hutników przy wytwarzaniu elementów ze szkła, popracować w glinie z pracownikami MOK, powędrować po mapach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego wraz z pracownikami Zespołu Parków Krajobrazowych, a do tego upiec kiełbaskę przy ognisku i zjeść pyszną grochówkę.
W sali Geoparku pod okiem pracowników naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego będą prowadzone obserwacje skał pod binokularami. Ponadto mgr Dominik Zawadzki przedstawi wykład o trzech zatopionych kamieniołomach ( 11:20), z których powstały jeziora Czarnogłowy, Szmaragdowe i Turkusowe.
Zobaczymy też prezentacje o dziejach Ziemi i kolekcję skał z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. W piwnicy w MOK historyk z Biura Dokumentacji Zabytków poprowadzi warsztaty z budownictwa w glinie oraz przedstawi stosowną prezentację (11:30 i 12:30).
Na Promenadzie Wielkiego Raka odbędą się podchody, a zwycięzcy otrzymają dla szkoły atrakcyjne nagrody. Festiwal zakończymy ok. 15.00. Dla wszystkich uczestników mamy pamiątkowe przypinki.
Organizatorem Festiwalu jest Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu. O przedsięwzięciu pisaliśmy też tutaj: http://igryfino.pl/artykul/Powiedz--pokaz-i-pozwol-mi-zrobic__5345
Informacja dla szczecinian: ponieważ z pewnością będzie sporo wolnych miejsc w autokarze, zapraszamy chętnych w podroż do Morynia. Wyjazd 8.30 z ul. Mickiewicza 18 (spod Uniwersytetu) autokarem Follow Me.
Napisz komentarz
Komentarze