Miasto rodzinne, ojczyzna wpływają silnie na naszą narodową tożsamość. Poczucie przynależności narodowej niestety u niektórych prowadzi do niechęci wobec innych. Z kolei poznanie historii swoich przodków pomaga zrozumieć, że wielonarodowość i wielokulturowość powinna nas wszystkich ubogacać i być jedynie źródłem przyjaźni.
Polacy przywykli do tego, że to Niemcy szukają śladów miejsc urodzenia swoich dziadków, ojców, miejsc związanych z ich rodziną w Szczecinie czy na wschód od Odry. Zaskakujący jest przypadek Marka Brzezińskiego, bodaj jedynego Polaka, który szuka miejsc związanych z jego rodziną po zachodniej stronie Odry.
Marek Brzeziński urodzony w polskim Gryfinie, zafascynowany jest losami swoich dziadków, których losy związane są Małopolską, Wielkopolską i Brandenburgią. Szukając śladów swojej rodziny w zachodniopomorskim i w Brandenburgii ze zdziwieniem odkrywa ile narodowości miało wpływ na to, jak i gdzie żyje on dzisiaj.
Zadaniem filmu (55 min) jest zarejestrowanie wyjątkowego procesu tworzenia się nowej społeczności pogranicza polsko-niemieckiego, która buduje wspólną przyszłość w oparciu o paradoksalne podobieństwo losów kilku pokoleń Polaków i Niemców. dos.
Napisz komentarz
Komentarze