Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 23:23
Reklama
Reklama
Reklama

Festyn rodzinny w gminie Gryfino z przewodnim wątkiem kulinarnym

Kulinarne wariacje na temat ziemniaka to motyw przewodni sobotniego festynu rodzinnego. Ale atrakcji dla dorosłych i dzieci będzie dużo więcej. Jakie?
Festyn rodzinny w gminie Gryfino z przewodnim wątkiem kulinarnym
Tak Daleszewo prezentowało się na ostatnich dożynkach.

Źródło: FB Sołectwo Daleszewo

Miejscowa społeczność w Daleszewie organizuje wielki rodzinnny festynu, który odbędzie się już w sobotę, 28 września 2024 r. Impreza zaplanowana jest na boisku Odrzanki i obiecuje mnóstwo atrakcji dla wszystkich uczestników.

Głównym punktem wydarzenia będzie przeprowadzony konkurs kulinarny, w którym głównym daniem będzie oczywiście ziemniak. Mieszkańcy sołectwa oraz okolicznych miejscowości będą prezentować swoje umiejętności przyrządzania tradycyjnych potraw z ziemniaków, takie jak placki, pierogi czy babka ziemniaczana. Dodatkowo na festiwalu ma podobno nie zabraknąć kartoflanki.

W ramach imprezy przewidziano również konkurs na najciekawszy kapelusz, w którym będą brały udział panie, panowie oraz dzieci. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody. W trakcie festynu planowane są także występy artystyczne, na które już teraz zapowiedziały swoją obecność kapele ludowe Borzymianka i Gardnianka.

Nie zabraknie również różnorodnych konkurencji sportowych, takich jak rzut jajem w koguta, przeciąganie liny czy bieg w spodniach workowych. Dla najmłodszych uczestników festynu przygotowano liczne atrakcje, w tym malowanie twarzy.

Zapowiada się więc niezwykle barwna i pełna atrakcji impreza, która z pewnością pozwoli wszystkim uczestnikom spędzić czas w miłej atmosferze oraz odkryć talenty kulinarno-artystyczne miejscowej społeczności. Czekamy z niecierpliwością na spotkanie już w najbliższą sobotę w Daleszewie! Początek o godz. 14.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
uwielbiam 27.09.2024 22:07
Nazwa specjału pochodzi od kurpiowskiego słowa rejbować, czyli trzeć na tarce, ponieważ jego bazę stanowiły starte kartofle wzbogacone rozmaitymi dodatkami, zazwyczaj cebulą, wędzonym boczkiem i kiełbasą. Wypiekano je na blasze w piecu, aż uzyskały złocistą, chrupiącą skórkę. Następnie były krojone w plastry i serwowane z dodatkiem śmietany, zsiadłego mleka, sosu grzybowego, kiszonej kapusty lub ogórków. Placki podawano jako danie główne albo dodatek do innych potraw, zwykle mięsnych. Rejbaki kurpiowskie wciąż cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza na rozmaitych festynach i imprezach regionalnych. Coraz częściej pojawiają się także w menu restauracji serwujących dania tradycyjne. Bez trudu przygotujemy je również w domu

13 27.09.2024 20:51
U Soltysowej Daledzewa uwarzam nic nie zabraknie!!!! POLECAM.

Sąsiad 27.09.2024 20:48
Bardzo aktywne sołectwo. Wladzia łączy mieszkańców nie dzieli a łączy.

smakosz 27.09.2024 20:41
A kiszka ziemniaczana będzie?

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: tylkoTreść komentarza: Magia liczb...Data dodania komentarza: 27.09.2024, 23:07Źródło komentarza: Zmarła m.in. 24-latka. Żegnamy kolejnych mieszkańców regionuAutor komentarza: epoka lodowcowa w gryfinieTreść komentarza: natomiast robert sruta ma jaja jak u mamutaData dodania komentarza: 27.09.2024, 22:12Źródło komentarza: Czoło fali powodziowej dotarło do nas. Wojewoda monitorował stan zabezpieczeń [ZDJĘCIA]Autor komentarza: cyberprzestępca gryfińskiTreść komentarza: to be continuedData dodania komentarza: 27.09.2024, 22:08Źródło komentarza: Policja złapała tych od „dziewczynki w rzece”. Żerowali na powodziAutor komentarza: uwielbiamTreść komentarza: Nazwa specjału pochodzi od kurpiowskiego słowa rejbować, czyli trzeć na tarce, ponieważ jego bazę stanowiły starte kartofle wzbogacone rozmaitymi dodatkami, zazwyczaj cebulą, wędzonym boczkiem i kiełbasą. Wypiekano je na blasze w piecu, aż uzyskały złocistą, chrupiącą skórkę. Następnie były krojone w plastry i serwowane z dodatkiem śmietany, zsiadłego mleka, sosu grzybowego, kiszonej kapusty lub ogórków. Placki podawano jako danie główne albo dodatek do innych potraw, zwykle mięsnych. Rejbaki kurpiowskie wciąż cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza na rozmaitych festynach i imprezach regionalnych. Coraz częściej pojawiają się także w menu restauracji serwujących dania tradycyjne. Bez trudu przygotujemy je również w domuData dodania komentarza: 27.09.2024, 22:07Źródło komentarza: Festyn rodzinny w gminie Gryfino z przewodnim wątkiem kulinarnym
ReklamaMrówka
Reklama
News will be here
Reklama