Na początek jedna uwaga natury związanej z nazewnictwem: dokładnie 79 lat temu oddziały I Armii Wojska Polskiego przystąpiły zarówno do forsowania Odry, jak i przeprawy przez Odrę. W tych miejscach, gdzie rozpoczynają się uroczystości, była akurat przeprawa, a po drugiej stronie czekali pomocnicy. Forsowanie jest tam, gdzie po drugiej stronie rzeki jest wróg. Z wojskowego punku widzenia to zasadnicza różnica i nazwa uroczystości powinna to uwzględniać. Dziś, 16 kwietnia 2024 r. mamy 79. rocznicę rozpoczęcia tej wojskowej operacji, która skończyła się zdobyciem Berlina i zakończeniem II wojny światowej.
Burmistrz dzieli, zamiast łączyć
Uroczystości odbywały się w sobotę przed 16 kwietnia oraz po tej symbolicznej dacie. Teraz uroczystości wpiszą się w czas wyborów samorządowych, akurat przed druga turą wyborów na burmistrza Mieszkowic. Trudno będzie mówić wtedy o ciszy wyborczej, zwłaszcza podczas przygotowywanego wystąpienia okolicznościowego…
Burmistrz Andrzej Salwa od lat nie informuje naszego portalu o uroczystościach. Z tego co wiemy, nie zaprasza też innych, którzy mogą być dla niego niewygodni (?). A to nie jest jego prywatna impreza czy też wiec wyborczy.
Tą swoją małostkowością burmistrz od lat dzieli ludzi. Nieinformowanie o wydarzeniu organizowanym głównie za pieniądze podatników uderza głównie w naszych czytelników, czyli też mieszkańców gminy Mieszkowice czy w jego wyborców. Z tego sobie Andrzej Salwa chyba nie zdaje sprawy. Wiemy też o innych jego działaniach dyskryminujących, a nie jest to godne burmistrza.
Ponad małostkowość burmistrza Mieszkowic
Mimo że burmistrz wyklucza niektórych z uroczystości, to my rokrocznie o nich informujemy i w miarę możliwości uczestniczymy. Tak też czynimy tym razem.
Plan na sobotę 20 kwietnia 2024 r.
Gozdowice
11.00 Uroczystości przy pomniku Sapera
Stare Łysogórki
Godz. 11. pokaz sprzętu wojskowego
12.30 – msza święta polowa
13. uroczystości przy pomniku Wdzięczności I Armii Wojska Polskiego
14.30 – festyn nad Odrą
-poczęstunek żołnierski
15.30. Bieg Pamięci Narodowej pod patronatem Dowódcy 5 Pułku Inżynieryjnego im. Generała Ignacego Prądzyńskiego
Dodatkowe atrakcje
Właśnie bieg jest dodatkowa atrakcją. Kolejną edycję biegu - Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka będzie właśnie sobotę 20 kwietnia 2024 r. To Bieg Pamięci Narodowej pod patronatem Dowódcy 5 Pułku Inżynieryjnego im. Generała Ignacego Prądzyńskiego – Szczecin Podjuchy i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Początek biegowego wydarzenia o godz. 15:30 tuż po zakończeniu uroczystości na Cmentarzu Wojennym Siekierki w Starych Łysogórkach. Trasa będzie przebiegać przez Stare Łysogórki i Gozdowice, dystans wyniesie 12 kilometrów.
Po raz pierwszy w Starych Łysogórkach odbędzie się Marsz Nordic Walking na trasie 6 km. Trasa będzie prowadziła głównie przez lasy.
Natomiast Cedyński Klub Rowerowy zaprasza do udziału w rajdzie rowerowym z okazji 79. rocznicy forsowania i przeprawy przez Odrę! Początek rajdu w sobotę 20 kwietnia o godz. 10:00 spod Muzeum Regionalnego w Cedyni (Plac Wolności 4). Trasa wyniesie łącznie ok. 50 km i będzie prowadzić głównie ścieżkami rowerowymi.
Krótkie przypomnieniu historyczne
Rocznica forsowania Odry to upamiętnienie historycznych wydarzeń i hołd składany bohaterom walk z hitlerowskimi Niemcami.
W dniach 12-13 kwietnia 1945 roku w okolicach Morynia koło Chojny w powiecie gryfińskim, skoncentrowała się cała 1 Armia Wojska Polskiego. Jej zadaniem miało być sforsowanie Odry na wysokości Siekierek i Gozdowic, utworzenie przyczółków, a w następnej kolejności przełamanie obrony niemieckiej. Przeprawę rozpoczęto 16 kwietnia w godzinach porannych. Pod koniec dnia zachodni brzeg był opanowany. W następnych dniach przez Odrę w tym rejonie przeprawiały się kolejne dywizje. 17 kwietnia 11. Pułk Piechoty uczcił moment przeprawy przez Odrę wkopaniem słupów granicznych po zachodniej stronie rzeki. Ostatecznie operacja wojskowa, która ruszyła znad Odry zakończyło się 20 kwietnia rozbiciem sił niemieckich. Droga na Berlin stała otworem. W tej operacji życie straciło ok. 2000 żołnierzy Wojska Polskiego, których szczątki spoczywają na siekierkowskim cmentarzu wojennym.
Napisz komentarz
Komentarze