Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 20:53
Reklama dotacje rpo
Reklama

Jury głosowało na numerowane wieńce oraz ciasta

Dożynki na początku września to nie tylko tradycyjne obrzędy i korowody, ale także okazja do wspólnego współzawodnictwa i sprawdzenia swoich umiejętności. Po zakończonym uroczystym obrzędzie dożynkowym, na placu przy scenie, ogłoszono wyniki konkursów, które dodały smaku i radości uczestnikom święta plonów.
Jury głosowało na numerowane wieńce oraz ciasta
Niektórym wieńcom poświęcono dużo więcej czasu i uwagi.

Autor: igryfino

Dożynki to wyjątkowy moment, który integruje społeczność lokalną i oddaje hołd ciężkiej pracy rolników. Święto plonów w Trzcińsku-Zdroju zaczęło się tradycyjnie od mszy świętej w miejscowym kościele. Msze celebrował ab. Andrzej Dzięga. Następnie miastem przeszedł korowód dożynkowy na czele z kapelą Borowiny. 

Konkursy stanowią nieodłączny element dzisiejszego (2 września 2023 r.) święta, które wzbudzają nie tylko wzruszenie, ale także chęć rywalizacji i pokazania swojego talentu. Po obrzędzie dożynkowym pod murami miasta na amfiteatrze dzielono chleb między uczestników dożynek. Ale tylko tych przy scenie...

Dożynki to czas, w którym z przyjemnością można połączyć tradycję z nowoczesnością. Konkursy wieńców dożynkowych i kulinarne stanowią idealne połączenie, Każde sołectwo miało za zadanie upiec swoje specjalne ciasto, które potem miało przejść ocenę jury pod względem smaku i wyglądu. Odpowiedzialność za przedstawienie werdyktu spoczęła na Aleksandrze Zielińskiej, która w imieniu jury wygłosiła ostateczne orzeczenie. Wyróżnienie uzyskały wypieki z Dobropola i jeszcze Góralic. Oba zdobyły od jury po 19 pkt. Natomiast 20 pkt i trzecie miejsce przypadło Gogolicom. Na drugie szczebel podium, z 27 punktami, wdrapał się Strzeszów. Które sołectwo zajęło pierwsze miejsce nie padło podcza prezentacji. Wiadomo jednak, że ciasto upiekła Magdalena Kolus.

W Trzcińsku-Zdroju odbył się także tradycyjnie konkurs wieńców dożynkowych, których tematyka i piękno zawsze budzi podziw i autentyczne  zainteresowanie wielu osób. Każde sołectwo miało okazję zaprezentować swój wieniec, starając się zdobyć uznanie publiczności i jury. Na imprezie zaprezentowane zostały prace pełne kolorów, ziaren zbóż i kwiatów, symbolizujące urodzaj i stosunkowo dobre plony, choc w tym roku deszczu brakowało... 

Jury, składające się też z polityków (przewodniczącym był wojewoda Zbigniew Bogucki) miało nie lada wyzwanie, aby wybrać ten najpiękniejszy wieniec. Po długim namyśle i dyskusjach, podjęto ostateczną decyzję i ogłoszono zwycięzcę. Niestety nagrodzone wieńce wyczytywano po numerach, co w wielu widzach wzbudziło niesmak. Co było dobre dla jury, okazało się niedobre dla publiczności i samych nagrodzonych. Nikt chyba nie chce być wyczytywany jako numer...

Okazało się jednak, że wygrał wieniec przygotowany przez sołectwo Góralice. Drugie miejsce przypadło ekipie z Rosnowa, a trzeci szczebel podium przypadł miejscowości Klasztorne. Wyróżnienia przypadły dla prac wykonanych w Strzeszowie i Gogolicach. 

Do obejrzenia prac zapraszamy do fotogalerii. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pasibrzuch 03.09.2023 10:49
A kto był jury obżarstwa?

Robal 03.09.2023 10:04
1miejsce- wieniec ostatnie pożegnanie prezesa- najbardziej wyczekiwany w Polsce

13 05.09.2023 00:59
Oj Oj ,Wróbel to bajerant by dogadał się z małpą ludzie teraz nieuwierzą w tą błyskotliwości

13 05.09.2023 00:59
Oj Oj ,Wróbel to bajerant by dogadał się z małpą ludzie teraz nieuwierzą w tą błyskotliwości

nie podam mu już ręki 05.09.2023 01:06
Przez takich ch... bez zasad wybory są nieuczciwe. Nikt kto kocha swój kraj nie niszczy w nim demokracji.

Boro Winy 03.09.2023 01:52
Już zboże zebrane, to czas na dożynki. No więc można dziś wyśpiewać grzeszki i uczynki. No bo na dożynkach zwyczaj to nienowy, jednych się tu ciągle chwali, innym zmywa głowy.

śpiewak 03.09.2023 01:48
Rolnik to człek twardy sam wszystko buduje, pożyczek nie bierze, dzień i noc haruje. Dożynki, dożynki, wieńce dożynkowe, zebraliśmy plony, będą chlebki nowe.

Sawa 03.09.2023 01:44
Wojewoda nie jest politykiem.

ale ten jest pełna gębą 03.09.2023 02:16
Wojewoda w Polsce jest Dualnym ustrojem politycznym, pełniący zarówno role polityczne, jak i urzędnicze. Wojewoda jest powoływany i odwoływany przez rząd na mocy decyzji premiera. Jest również najwyższym przedstawicielem rządu w danym województwie i sprawuje funkcje związane z zarządzaniem administracją publiczną na szczeblu regionalnym. Wojewoda odpowiada za realizację polityki rządu oraz egzekwowanie prawa i ma szerokie kompetencje zarówno w sferze politycznej, jak i administracyjnej.

racja 03.09.2023 09:25
czyli jak minister - tylko w regionie...

🦆 03.09.2023 09:46
I dlatego ma nr. 5 na kaczystowskiej liście wyborczej do sejmu 🤣

spokojnie 03.09.2023 12:09
Czyli mówiąc szczerze miejsce nie biorące chyba że dokona jakiś cudów.

kodak 03.09.2023 12:17
Teraz największym wrogiem są koledzy na liście. Zacznie się podgryzanie i zagryzanie bez litości.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama