Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 19:57
Reklama
Reklama

Gdzie można się bezpiecznie kąpać w powiecie gryfińskim?

W naszym powiecie nie każda gmina ma kąpielisko, a przecież w całości posiadamy krajobraz młodoglacjalny w dużym stopniu pojezierny. W gminie Mieszkowice nie ma zbyt wielu jezior, ale Chojna i owszem, a ratowników nie zatrudnia. Tradycyjnie najlepsze kąpielisko i plaża jest w Moryniu, ale został niemal odcięty od środkowej i północnej części powiatu (przebudowa drogi). W Gryfinie wybierając kąpielisko na świeżym powietrzu trzeba jechać do Steklna. Trzcińsko-Zdrój jeździ do Strzeszowa. Wiele możliwości jest w gminie Stare Czarnowo czy Widuchowa, ale w większości "na dziko". Na miejscu kąpielisko ma Cedynia czy Banie. Wielu woli małe plaże i spokój. Zanim ktoś wskoczy do jeziora, powinien sprawdzić, czy woda nadaje się do kąpieli. Jak to zrobić?
Gdzie można się bezpiecznie kąpać w powiecie gryfińskim?

Autor: iStock

To jeszcze nie są upały, ale i tak jest gorąco. Dlatego wiele osób zaczyna szukać ochłody w wodzie. Wybierają się na plaże, jeziora, zalewy – słowem na kąpieliska.

Tu możesz to sprawdzić

Te oficjalne, zgłoszone do rejestru, o które ktoś dba, muszą przed sezonem letnim przejść kontrole. Przede wszystkim musi zostać sprawdzona jakość wody, a kąpielisko musi być uznane za bezpieczne dla zdrowia. Tym się zajmuje  sanepid.

Jak się dowiedzieć, czy dane kąpielisko zostało dopuszczone? Wystarczy wejść na stronę internetowego serwisu kąpieliskowego i sprawdzić, czy woda w tym miejscu została już przebadana i jakie są wyniki kontroli.

Można to sprawdzić tutaj.

Trzy kolory: szary, zielony, czerwony

Na interaktywnej mapie Polski naniesione są miejsca odpoczynku nad wodą. W bazie znajduje się 687 punktów. Część jest oznaczona kolorem szarym, co oznacza że woda jest przydatna do kąpieli. Ale uwaga, kolor szary oznacza, że informacje nie zostały jeszcze zaktualizowane. Np. w przypadku kąpieliska „Przystań Gosławice” na Jeziorze Pątnowskim przy Miejskim Ośrodku Wypoczynkowym w Koninie zostało przebadane w 2022 roku. I właśnie z tego czasu pochodzi decyzja o dopuszczeniu do użytku.

Lepiej zatem, wybierając się nad wodę, skierować się w stronę punktów zielonych. To miejsca, gdzie można się kąpać, a badania zostały przeprowadzone w tym roku. Tak jest np. w przypadku Kąpielisko Ośrodka Wypoczynkowego OLZA w województwie śląskim. Badania wody zostały przeprowadzone w czerwcu tego roku.

Na mapie znajdują się także punkty oznaczone kolorem czerwonym. Jest ich niewiele, ale lepiej na nie uważać. Ten kolor oznacza, że woda jest nieprzydatna do kąpieli. Jest tak np. w popularnym Nieliszu w powiecie zamojskim. Podstawą takiej oceny jest kontrola wykonana w czerwcu tego roku.

Jakie zastrzeżenia są co do Nielisza? To także można sprawdzić w serwisie kąpieliskowym. Chodzi o sinice. Ale nie oznacza to, że tak już będzie przez całe wakacje. Następna kontrola jakości wody w Nieliszu jest planowana 7 lipca. Być może wtedy sytuacja się zmieni.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

. 08.07.2023 19:06
Banie zachodniopomorskie, zapraszamy na plażę,cement i smród paliwa.

Wodowskaz 01.07.2023 16:50
To w Steklnie można nazwać plażą? Za zaniedbanie sprawy jeziora w Wełtyniu jak miejskiego, do którego małe dzieci mogą dojechać rowerkiem, wszystkim kadencjom miejscowego samorządu należy się porządny audyt dotyczący tego, jak poszczególne plaże przechodziły w prywatne posiadanie.

A. Żmijewski 01.07.2023 15:14
Ja bym się chętnie wykąpał w szampanie ale od kilku lat idzie mi coraz gorzej a moje skargi na burmistrza aby zlikwidować konkurencję na targowisku nie przynoszą efektów. Może czas pisać skargi zasadne na Radę Miejską zanim pójdę z torbami pod most?

M.P. S.I. Łajdaś 01.07.2023 20:52
Łajdaś chciał zablokować bramę, Sawaryn na to nie poszedł, i łajdasie nienawidzą teraz Sawaryna? Swoją drogą to ciekawa psychiczna konstrukcja łajdasiów - samemu robić przez lata coś, o co posądza się teraz innych, których nie udało się zniszczyć i zniechęcić...

i
samorządowiec 01.07.2023 14:02
Nie ma się co dziwić. Samorządowcy oszczędzają i nie idą pieniądze na bezpieczeństwo nad woda bo to kosztuje.

EZ 01.07.2023 10:08
Wykąpać się można fajnie w jeziorze ale wysikać też się można w Gryfinie w końcu tylko po co tyle wydanej kasy na nową toaletę kiedy parę metrów jest toaleta tylko wystarczyło wyremontować na dworcu i dla pasażerów wygodniej pierwszy dworzec w Polsce gdzie nie ma toalety

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama