Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:47
Reklama
Reklama

Jak na dzień Dziecka kupić bezpieczną zabawkę

Kupujemy dla swych pociech zabawki, tymczasem okazuje się, ze nie każda z nich jest bezpieczna. Wiadomo, czym się kierujemy i o czym powinniśmy pamiętać.
Jak na dzień Dziecka kupić bezpieczną zabawkę

Autor: iStock

Dzień Dziecka 2023 tuż tuż, a nie każda zabawka jest bezpieczna. 

Ponad połowa Polaków właśnie chodzi po sklepach i przeczesuje strony internetowe. Szukają prezentu na Dzień Dziecka.

Raport jednoznaczny

Raport PayPo pokazuje, że z okazji 1 czerwca 61 proc. Polaków kupuje dziecku prezenty. To dane dotyczące osób, które takie zakupy robią co roku, bo 23 proc. badanych robi to sporadycznie. Tylko 15 proc. ankietowanych nie kupuje prezentów dziecku na Dzień Dziecka.

Rodzice kierują się przy tym głównie:

- preferencjami dziecka (63 proc. ), 

- dostępnym budżetem (23 proc.),

- własnymi upodobaniami (7 proc.). 

W większości przypadków są to słodycze (54 proc.) i zabawki (47 proc.). Są także tacy, którzy stawiają na wręczanie pieniędzy (39 proc.), książek i gier (32 proc.). W dalszej kolejności Polacy wskazali:

  • ubrania,
  • wyjście do kina lub wyjazd,
  • urządzenia elektroniczne,
  • hulajnogi lub rowery.

Statystycznie prezenty nie są drogie. Chociaż za rower czy smartfon trzeba zapłacić sporo, to jednak zazwyczaj wartość prezentu z okazji Dnia Dziecka to 50-100 złotych.

Uwaga na zabawki

Jak co roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił raport dotyczący dostępnych na polskim rynku zabawek. 

„Rwaliśmy je, podpalaliśmy i zgniataliśmy, żeby sprawdzić, czy będą bezpiecznym prezentem dla najmłodszych. Na 30 modeli 11 nie spełniało wymagań konstrukcyjnych lub formalnych” – informuje UOKiK.

Dodajmy, że takie eksperymenty przeprowadzane są w laboratoriach, w których sprawdza się np. łatwopalność zabawek. Sprawdza się także, czy np. linkę od jakiegoś produktu dziecko może sobie zawiązać za szyi. Kolejny test dotyczy np. tego, jak w organizmie zachowa się połknięty element zabawki.

Najczęściej występujące nieprawidłowości:

  • w 3 przypadkach – lalka, 2 zwierzaki – występowanie małych części,
  • w 3 przypadkach – piłka, lalka, miś – dostęp do wypełnienia z materiału włóknistego,
  • w 1 przypadku – zwierzak – oddzielenie się od zabawki przyssawki z pętelką z linki.

Wykaz kontrolowanych zabawek

UOKiK zajął się także zabawkami magnetycznymi. To np. puzzle czy książeczki. Co do kwestii technicznych, to sprawdzono siłę przyciągania zastosowanych magnesów. 

„Połknięcie elementów magnetycznych może wywołać u dziecka stan zapalny, a nawet perforację (pęknięcie) jelit, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia i życia” – tłumaczą eksperci.

Na 20 modeli zabawek 3 miały nieprawidłowości: zbyt małe elementy i zbyt silny strumień przyciągania magnetycznego.

Wykaz kontrolowanych zabawek

UOKiK radzi rodzicom

  1. Upewnij się, że zabawka jest bezpieczna i dobierz ją odpowiednio do wieku malucha. Lalki, maskotki czy gryzaki dla najmłodszych nie mogą zawierać małych części – dziecko mogłoby się nimi udławić. 
  2. Obejrzyj dokładnie zabawkę, zanim podejmiesz decyzję o jej zakupie – zweryfikuj solidność szwów, sprawdź, czy nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Często mała nierówność może być przyczyną dużego nieszczęścia. 
  3. Upewnij się, że zabawka jest bezpieczna i dobierz ją odpowiednio do wieku malucha. Lalki, maskotki czy gryzaki dla najmłodszych nie mogą zawierać małych części – dziecko mogłoby się nimi udławić. 
  4. Obejrzyj dokładnie zabawkę, zanim podejmiesz decyzję o jej zakupie – zweryfikuj solidność szwów, sprawdź, czy nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Często mała nierówność może być przyczyną dużego nieszczęścia.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama