Tylko do 17 maja rodzice, którzy na 26 kwietnia 2023 r. pobierali zasiłek macierzyński mają czas, żeby złożyć wniosek o ustalenie jego nowej wysokości. Po tym terminie nie będzie można już złożyć wniosku i zasiłek będzie w dotychczasowej wysokości.
Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 proc. podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego. Natomiast jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. za cały okres pobierania. „Długi wniosek” nie może dotyczyć 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla drugiego rodzica, który wprowadziły nowe przepisy. Za tą część urlopu zasiłek zawsze będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru.
Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, aby mieć wyższe świadczenie muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku. Mają na to czas do 17 maja, a po tej dacie nie będą mogli złożyć wniosku i zasiłek będzie wypłacany w wysokości, jak dotychczas.
Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości powinien trafić do płatnika zasiłku, czyli pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. Jeśli zasiłek wypłaca nam pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek należy przekazać w formie pisemnej. Jeśli płatnikiem jest ZUS, wniosek może być również wysłany elektronicznie, np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (formularz POG).
Nowelizacja przepisów wydłużyła także o 9 tygodni urlop rodzicielski dla drugiego rodzica. Wniosek o jego udzielenie ubezpieczony rodzic składa do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego
Napisz komentarz
Komentarze