Uzasadnienie do Nagrody Bociana:
Koło Gospodyń Wiejskich „Krzymowianki” działa we wsi Krzymów (gm. Chojna). Rezolutne, pomysłowe, pracowite, zaangażowane na rzecz lokalnego środowiska i oczywiście świetnie gotujące – takie są w skrócie panie zrzeszone w tym kole. Już 8 lat organizują życie społeczno-kulturalne w sołectwie Krzymów, a także angażują się w organizację i prowadzenie rozmaitych wydarzeń i uroczystości poza sołectwem.
Dały się poznać przede wszystkim jako znakomite organizatorki i kucharki. Ich bigos, pierogi czy ciasta są znane nawet poza granicami województwa. Współpracują z wieloma instytucjami i stowarzyszeniami. Nigdy nie odmawiają pomocy. Zawsze można na nie liczyć gdy trzeba uraczyć smakołykami podopiecznych ŚDS czy OPS w Chojnie, np. w czasie Wigilii, czy podobnej organizacji w przygranicznym Schwedt. Przygotowują poczęstunek na uroczystości organizowane przez Centrum Kultury w Chojnie (Dni Chojny, Dni Integracji), Miejską Bibliotekę w Chojnie (uroczyste otwarcie), Szkołę Podstawową w Krzymowie, Szkołę Podstawową nr 2 w Chojnie (Gminny DEN, otwarcie sali gimnastycznej), Parafię pw. Św. Trójcy w Chojnie, Koła Łowieckie „Jeleń” i „Sokół”, OSP Chojna i Krajnik Dolny. Organizują warsztaty zdrowego żywienia dla uczniów z chojeńskiej podstawówki. Karmią uczestników Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”, a także uczestników spotkań Kościoła Domowego, które odbywają się w parafii w Krajniku Górnym. Od lat nie opuściły żadnego kiermaszu organizowanego przez Centrum Kultury w Chojnie. Włączają się w akcje charytatywne, np. przekazują odzież i pozyskany sprzęt rehabilitacyjny podopiecznym OPS w Chojnie, pomagają w organizacji Charytatywnej Sztafety Rowerowej, WOŚP itd., itd….
Do tego dodać należy organizację uroczystości i imprez dla mieszkańców sołectwa, wynikających z Krzymowskiego Kalendarza Imprez: Zabawa Choinkowa z Mikołajem i paczkami dla dzieci, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Krzymowska Majówka, Dzień Rodzinki, Krzymowskie Dożynki, Zabawa Andrzejkowa.
Panie wspierają również działalność krzymowskiej świetlicy środowiskowej i wiejskiej, a także Klubiku Dziecięcego, przygotowując posiłki dzieciom, organizując im warsztaty kulinarne, pomagając organizować rajdy, wycieczki, minikolonie, czy takie atrakcje jak „Nocki w świetlicy”.
ieszkańcy Krzymowa szczególnie cenią sobie ich pomoc w tak smutnych okolicznościach, jak śmierć bliskiej osoby. Stypy Krzymowianki przygotowują i obsługują nieodpłatnie.
Krzymowianki mają swój udział w wydaniu książki pt. „Wokół PGR-u. Krzymów i jego mieszkańcy”, zagospodarowanie placu przy świetlicy wiejskiej, wciąż bogatsze wyposażenie świetlicy w sprzęt kuchenny, z którego korzystają wszyscy krzymowianie, generalny remont wnętrza miejscowego kościoła…
Swoją ośmioletnią ciężką pracą KGW „Krzymowianki” uczciwie zapracowało na wyróżnienie. Na początku września panie zdobyły I miejsce w plebiscycie na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w województwie zachodniopomorskim, do którego zgłosiło się aż 67 kół z całego województwa. Plebiscyt zorganizowany został przez Głos Szczeciński, pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Marka Gróbarczyka, posła do Parlamentu Europejskiego.
Napisz komentarz
Komentarze