21 listopada 2021 roku w Zabawie koło Tarnowa odbyły się coroczne uroczystości Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, zorganizowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”, a także Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
- W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2491 osób. Często ofiary wypadków są pozostawione same sobie, bez wsparcia i pomocy. Ministerstwo Infrastruktury wprowadza obecnie zmiany legislacyjne, które mają poprawić sytuację ofiar wypadków drogowych i ich bliskich. Ułatwi to otrzymanie odszkodowania i renty dla osób, które straciły opiekuna i będzie wspierać osoby najbliższe ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym – podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
26 października 2005 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims). Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia, będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych.
W Polsce Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest obchodzony w Zabawie koło Tarnowa, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych „Przejście”.
W ramach tegorocznych obchodów odbyły się uroczystości kościelne, zapalenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie drzewa pamięci, spotkanie z rodzinami ofiar i warsztaty terapeutyczne. Wydarzenie to, jak w roku ubiegłym, prowadzone było przy zachowaniu wymagań związanych z sytuacją epidemiczną na terenie całej Polski. Uroczystości były transmitowane on-line na profilach społecznościowych organizatorów.
Szymon Huptyś, rzecznik prasowy
Ministerstwo Infrastruktury
Napisz komentarz
Komentarze