Na Pomorzu Zachodnim wdrażane są programy profilaktyczne, które mogą zapobiegać rozwojowi nowotworów lub zwiększać szanse ich wyleczenia, bo im wcześniejsze wykrycie, tym większa szansa chorego na powrót do zdrowia. Jeden z nich realizuje marszałkowska placówka ochorny zdrowia – Zachodniopomorskie Centrum Onkologii. Jednostka zaprasza osoby w wieku od 20 do 65 lat do skorzystania z Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego. Co ważne - to bez skierowania.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ZCO: ZCO: https://onkologia.szczecin.pl/, zakładka: profilaktyka, podzakładka: Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego.
Na wizytę można umówić się również telefonicznie: 91 425 15 57.
Ponadto w ramach tegorocznej akcji badaniom będzie można będzie poddać 6 listopada w Centrum Handlowym „Galaxy”. Dzień później, 7 listopada odbędzie się Movember Bieg z Wąsem.
Akcja Movember, czyli w polskim tłumaczeniu Wąsopad, ma przekonać mężczyzn do samobadania i wykonywania regularnych badań kontrolnych oraz do otwartej dyskusji o męskim zdrowiu i samopoczuciu. Kampania Movember Polska, której organizatorem jest Fundacja Kapitan Światełko, już od 2014 roku uczy mężczyzn jak dbać o swoje zdrowie.
– To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najgłośniejszych akcji prozdrowotnych na świecie. Trzeba o niej mówić, bo samoświadomość jak ważne jest regularne badanie i kontrola zdrowia szczególnie u mężczyzn może uratować niejedno życie. Pora zmienić myślenie, bo im wcześniej wykryty nowotwór tym szybsze i skuteczniejsze leczenie. A statystyki nie kłamią. Liczby zachorowań na raka jąder, prostaty czy jelita grubego stale rosną – przyznaje marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Listopad to międzynarodowy miesiąc walki z męskim rakiem. Co roku o tej porze mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy. W ten sposób chcą nagłośnić temat chorujących na nowotwory jąder i prostaty
Jak podaje zwrotnikraka.pl - portal onkologiczny, szacuje się, że rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem wśród młodych mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat i stanowi aż 25% zachorowań na nowotwory w tej grupie wiekowej, a liczba przypadków wzrosła 3-krotnie w ciągu ostatnich 3 dekad i dalej rośnie.
Co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80. roku życia zachoruje na raka prostaty, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór prostaty zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie.
Napisz komentarz
Komentarze