Planowaną na wrzesień akcję „Drzewa dla Szczecina” Zamek zapowiedział już na początku roku.
- Dotrzymujemy obietnicy, złożonej mieszkańcom miasta – mówiła Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. - Aby zapewnić bezpieczeństwo zabytku, Zamek zmuszony był zaciągnąć swoisty „dług ekologiczny” - przeprowadzić nakazaną przez ekspertów wycinkę. I ten ekodług chcemy spłacić z nawiązką, głównie poprzez planowane na tarasach zamkowych nasadzenia. Projektujemy tam bowiem zamkowy ogród w stylu renesansowym, w którym planujemy znacznie większe nasadzenia niż te, do których zobowiązani byliśmy z racji wycinki. Akcja „Drzewa dla Szczecina” to dodatkowa rekompensata na rzecz mieszkańców miasta, którą zasugerował nam marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Akcję Zamek przeprowadza wspólnie z Miastem Gminą Szczecin, na terenach której posadzone będą drzewa.
- Mamy spójną wizję zielonego miasta i regionu. Nadal będziemy z prezydentem w tym zakresie współpracowali wsłuchując się w głosy mieszkańców, a wszelkie decyzje będą powodowane wyłącznie względami inwestycyjnymi albo względami bezpieczeństwa. Dzisiejsza akcja nie jest jedyną jaką obecnie przeprowadzamy w zakresie zazielenienia Szczecina i Pomorza Zachodniego. Dokonujemy nasadzeń w naszych placówkach na terenie Szczecina. Niedawno sadziliśmy jarzębiny w siedzibie ZCDN w Szczecinie, kilka dni temu sadziliśmy drzewa przy siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i chcemy tę akcję kontynuować nie tylko w Szczecinie, ale także w kilkunastu innych miastach. Działania proekologiczne będziemy realizować nie tylko w bieżącym roku, który przez sejmik został nazwany rokiem ekologicznym, ale także w oparciu o fundusze z przyszłej perspektywy unijnej. Mamy aspiracje, by Pomorze Zachodnie było regionem czystym, ekologicznym, zielonym i pięknym. - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
W preambule porozumienia podpisanego przez zamek i miasto strony zadeklarowały m.in., że: „mając wzgląd na konieczność zachowania środowiska naturalnego i potrzebę prowadzenia edukacji środowiskowej, wskazane jest odtworzenie drzewostanu i kształtowanie postaw wspierających ekologię”. Jako, że „magnolia uznawana jest za jeden z symboli miasta Szczecina”, Zamek zobowiązał się do zakupu właśnie sadzonek magnolii. Miasto wskazało listę odbiorców (wyłoniono ich spośród zgłaszających się chętnych do posadzenia u siebie drzewka). Zamek dostarczy im sadzonki. Zaczął je rozwozić już we wtorek 21 września. Po stronie obdarowanych pozostaje posadzenie magnolii oraz ich pielęgnowanie.
- Magnolie to znak rozpoznawczy Szczecina. Cieszę się, że w Szczecinie pojawi się ich jeszcze więcej. Dołączą do już posadzonych w tym roku ponad 31 tysięcy drzew – mówił Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. - To oczywiście jeszcze nie koniec. Niebawem, jako Miasto, ogłaszamy przetarg na kolejne nasadzenia. Mamy na nie 900 tysięcy złotych. W ubiegłym roku, w ramach podobnego przetargu, posadziliśmy 600 drzew w różnych punktach naszego miasta, również w centrum. Oprócz tego było mnóstwo innych działań w ramach których przybyło ponad 4500 drzew. W tym roku będzie ich znacznie więcej. Dodatkowo posadzimy tysiące drzew wynikające z innych, różnych działań. Oczywiście na bieżąco będziemy o nich informowali.- dodał prezydent.
Zgodnie z zaleceniami marszałka województwa drzewa mają służyć całym społecznościom. Priorytetowo traktowani byli zainteresowani posadzeniem drzew z okolic Zamku i centrum miasta. Zamkowe magnolie trafią do 21 odbiorców (w 32 lokalizacjach). Posadzone zostaną przy 9 żłobkach miejskich, 11 szkołach - m.in. Szkole Podstawowej nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Grodzkiej (od ul. Farnej), SP nr 54 przy ul. Rayskiego, Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Unisławy czy Technikum Technologii Cyfrowych przy ul. Niemierzyńskiej. Także przy przedszkolach publicznych (nr 30 przy ul. Piotra Skargi oraz nr 50 filia na Osowie). Magnolie posadzone zostaną także przy Pałacu Młodzieży Pomorskim Centrum Edukacji przy al. Piastów. Kolejne sadzonki trafią do Domu Kombatanta przy ul. Kruczej, Domu Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego, Środowiskowego Domu Samopomocy przy al. Bohaterów Warszawy, Ośrodka Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych przy pl. Jakuba Wujka, Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz ośrodków Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (przy al. Powstańców Wielkopolskich, ul. Abramowskiego i Strzałowskiej).
- Już wcześniej zamówiliśmy te sadzonki, ale rosły w szkółce, by osiągnąć optymalną wysokość i grubość oraz poczekać do września, kiedy to najlepiej sadzić drzewa, aby mogły się dobrze ukorzenić. Działamy zgodnie z podpowiedzią ekspertów. Chcemy bowiem spełnić wszystkie warunki, by drzewa dobrze się przyjęły i mogły przez lata cieszyć mieszkańców – dodała dyrektor Barbara Igielska. – Mamy nadzieję, że piękne magnolie od Zamku zdobić będą wiele miejsc w mieście. I że przy Zamku uda się nam stworzyć wspaniały ogród, Zielone Tarasy Szczecina, które cieszyć będą mieszkańców oraz gości i staną się kolejnym ulubionym miejscem wypoczynku.
Napisz komentarz
Komentarze