Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 00:40
Reklama

Kradzież na wnuczka i policjanta

Policja odnotowuje coraz więcej oszustw metodą „na wnuczka”, a ostatnio także "na policjanta". Nowymi metodami kradzieży, którymi coraz częściej posługują się złodzieje "Kradzież na wnuczka i... policjanta". Coraz głośniej było o metodzie na wnuczka, więc oszuści ją zmodyfikowali. Gryfińscy funkcjonariusze ruszają z akcją informacyjną i apelują o ostrożność.
Kradzież na wnuczka i policjanta
-Metoda działania przestępców jest podobna do sposobu oszustw metodą "na wnuczka", a przestępcy opowiadają przez telefon starszym ludziom nową historię – wyjaśnia Bogumił Prostak, rzecznik prasowy powiatowego komendanta policji.
 
Najpierw „na wnuczka”
W metodzie na wnuczka przestępcy najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny. Najczęściej wnuczka, stąd nazwa oszustwa. Przestępcy swój zmieniony głos tłumaczą chorobą. Niektórzy nawet  wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje.
-Oszuści działają w sposób bezwzględny - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób – wyjaśnia  st.asp. Bogumił Prostak.
 
Po wstępie przestępcy proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Na co? Przeważnie pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację, na zakup samochodu.
 
I teraz „na policjanta”
Stara metoda ma modyfikację. Już ie przychodzi zaufany kolega. Teraz po zakończeniu pierwszej rozmowy do starszej osoby dzwoni kolejna osoba. Tym razem podaje się ona za funkcjonariusza policji lub CBŚ.
-Według legendy podawanej przez siebie mogą być funkcjonariuszami CBŚ, KMP lub innych jednostek i właśnie rozpracowują szajkę oszustów działających metodą „na wnuczka". Z taką informacją przestępcy zgłaszają się tuż po telefonie od rzekomego „wnuczka" czy „siostrzeńca" proszącego o pomoc finansową – wyjaśnia Bogumił Prostak
 
 
Jeśli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań. Policja radzi:
•Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych!
•Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
•Nie ufaj nieznanym rozmówcom!
•Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
•Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu pod nr 997 lub 112 i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
•Policja nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
•Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
•Pod nr telefonu 997, 112 lub żadnym innym nie uzyskasz informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział!

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama