Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:04
Reklama
Reklama

Sporna podłoga w nowej hali. Straż: budynek można uznać za zagrażający życiu

Podczas kolejnego przetargu, chcąc prawdopodobnie obniżyć koszty i znaleźć wykonawcę, zmieniono rodzaj podłogi. Kładąc posadzkę w nowej hali zastosowano technologię z lat 80. XX wieku. –Występowanie wykładziny podłogowej z materiału łatwo zapalnego w pomieszczeniu znajdującym się w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi (…) może stanowić podstawę do uznania budynku za zagrażający życiu – informował nas Arkadiusz Biskup, jeszcze jako zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Sporna podłoga w nowej hali. Straż: budynek można uznać za zagrażający życiu
Burmistrz w hali, kiedy inwestycja była placem budowy (spotkanie w czasie kampanii wyborczej). To widoczna na zdjęciu podłoga, zgodnie ze specyfikacją, jest klasy łatwo palnej

Sprawa ewentualnego zagrożenia życia w nowej hali sportowej w Gryfinie stanowiłaby poważny problem podczas oddawania obiektu do użytku. Nie wiadomo ile dokładnie pieniędzy wydano, zmieniając w międzyczasie warunki zamówienia. Jeśli podłoga byłaby łatwopalna, hala mogłaby nie spełniać warunków użytkowania, a przeznaczono na nią kilkanaście milionów złotych. Próbowaliśmy dotrzeć do dokumentów, ale władze gminy w pewnym momencie blokowały dostęp. Same udzielały skąpych informacji.

Czy na halę bezpiecznie można będzie wpuszczać zawodników i kibiców? Czy bezpiecznie będą mogli uczestniczyć w zajęciach uczniowie w nadchodzącym roku szkolnym?

Kto podmienił podłogę na klasę łatwo palną?

Wiosną 2018 r. władze gminy Gryfino ogłosiły przetarg na budowę hali sportowej w Gryfinie. W pierwszym przetargu miały opisaną podłogę sportową na legarach z wykładziną PVC o bardzo wysokich parametrach, w tym z klasą palności Clf - TRUDNOZAPALNE. Przetarg został jednak unieważniony. W kolejnym przetargu ogłoszonym 3 lipca 2018, w projekcie technicznym została zmieniona podłoga sportowa na stary rodzaj wykonywany prawie pół wieku temu. Postawiono na konstrukcję z pianki spienionej, sklejki i nawierzchni poliuretanowej wylewanej w miejscu budowy przez wykonawcę samodzielnie (!). Ponadto zaprojektowana podłoga Conipur CE Full PUR (bo na taką wskazują parametry w projekcie), posiada klasyfikację palności EF – ŁATWOZAPALNY.

Zgodnie z normą EN 13501 są następujące klasy:

A i B – niepalne,

C, D – trudno zapalne,

E i F – łatwo zapalne. I tę ostatnią klasę zaproponowano w Gryfinie.

Zrodziły się ciekawe pytania

Czy zbliżająca się ku końcowi budowa i oddanie budynku do użytku „stanowić <<>> podstawę do uznania budynku za zagrażający życiu ludzi”?

Kto wymyślił, żeby zamienić trudno zapalną podłogę w obiekcie użyteczności publicznej na materiał o klasie ŁATWO ZAPALNY? Kto zadecydował o zmianie materiałów? Czy zrobił to projektant samodzielnie, czy powyższe zostało uzgodnione z władzami gminy Gryfino odpowiedzialnymi za organizację przetargu? Czym spowodowany był wybór takiej, a nie innej podłogi, która została położona w hali sportowej? Czy gmina konsultowała z różnymi fachowcami sprawę ostatecznej wersji podłogi przed zleceniem budowy? (chodzi głównie o materiał, z którego ma być wykonana i sposób wykonania). Jeżeli tak, to kiedy, z kim, jakie były opinie poszczególnych fachowców?

Odpowiedzi w sądzie

O podłogę pytaliśmy władze. W odpowiedzi wytoczyły one proces za list czytelnika, który poruszył sprawę. Podczas rozprawy w tym roku zastępca burmistrza Tomasz Miler mówił, ze wszystko jest w porządku i dodał:

- Były zmiany w projekcie na halę sportową w Gryfinie. 

Parametry tej podłogi zostały złagodzone, ale spełniały one wszystkie te parametry co trzeba, czyli tak jak trudno zapalne - argumentuje gmina.

Gmina w pierwszej instancji sprawę przegrała. Wyrok jeszcze nie jest prawomocny. Pozew odebraliśmy jako atak aby nie zajmować się problemem. Czy za pomocą pozwu to próba uciszania nieprzychylnych dla siebie głosów? Nie można było pytać czy pisać, bo przecież „sprawa jest w sądzie”. Ale podłoga jest wg specyfikacji łatwopalna!

Co z pozwoleniami

Zapytaliśmy burmistrza Mieczysława Sawaryna: Jak wygląda sprawa wszelkich pozwoleń dotyczących nowej hali? Jak ma zamiar rozwiązać sprawę podłogi? Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. O kwestię klasy reakcji na ogień wykładziny podłogowej w hali sportowej w Gryfinie zapytaliśmy Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Mamy pismo, w którym czytamy, że w "Paragrafie 258 ust 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dziennik Urzędowy…) zabrania się stosowania do wykończenia wnętrz w strefach pożarowych (…), tylko tych materiałów i wyrobów łatwo zapalnych, których produkty rozkładu termicznego są bardzo toksyczne lub intensywnie dymiące”, które to użyte materiały mogą „stanowić podstawę do uznania budynku za zagrażający życiu ludzi”. Zdaniem Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej przepisy paragrafu 260 ww. rozporządzenia, wprost zabraniają stosowanie wykładzin podłogowych sklasyfikowanych jako łatwo zapalne.

Termin odbioru inwestycji był przesuwany. Czy w ogóle możliwe jest użytkowanie, jeśli użyte materiały mogłyby „stanowić podstawę do uznania budynku za zagrażający życiu ludzi”?

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tytuł 27.08.2020 23:06
Sporna czy raczej spartolona?

tyle 27.08.2020 22:04
Polecieli po taniości...

Matuzalem 27.08.2020 19:57
Ohohohohohohooho i mamy aferę. Podłoga z wiórów, naftaliny i tektury falistej.

ajwaj aleluja id o przodu 27.08.2020 18:41
https://youtu.be/MQnOshiWfrM ha ha ah bedzie protok&oacute;ł zniszczenia ah ah ah

ajwaj aleluja i do przodu 27.08.2020 17:17
jak to w PGR-rze ha ha ah dobrze ze ze słomy nie zrobili tej co im z butów wystaje ha ha ah a biskup pokropił ha ha ah dwa biskupy ha ha ah ale kabaret tw yoda

POKO kaput 27.08.2020 16:50
Komentarz zablokowany

ABC 27.08.2020 16:49
Jeżeli to wszystko prawda to ujawniliście wielką aferę. Prokuratura, policja , straż pożarna, PINB powinny podjąć działania z urzędu w trybie nagłym. Także RIO. Oczywiście CBA.

@ 27.08.2020 15:52
Votum zaufania burmistrz ze swoją ekipą dostaliPodziękujcie radnemu Saneckiemu, to ci dopiero jest kameleon !! !

rak sportu 27.08.2020 23:11
Raczej wygląda, że &quot;sprzedał się&quot; za pieniądze na triatlon.

Łukasz 28.08.2020 00:17
Za 8000 zł. W Biblii to nazywał się Judasz.

a co 27.08.2020 15:43
Jak nie można tam grać to niech zostanie mauzoleum.

Miras 27.08.2020 15:38
Kto to taki nieodpowiedzialny zmienił dobrą podłogę na gorszą?

Jaka piękna katastrofa 27.08.2020 12:29
Symboliczne zdjęcie , burmistrz uciekający przed mediami ?

a propos &quot;uciekania&quot; 27.08.2020 15:39
do jaka piękna katastrofa: taka beczółka to może się tylko toczyć.

Quo vadis? 27.08.2020 12:04
Gdyby tercet podpalał Rzym na rozkaz Nerona wyszłaby im chyba Atlantyda...

Aras 27.08.2020 11:55
Przykład idzie z góry. Państwo jest papierowe to samorząd chwyta rozwiązania w mig. co tam przepisy?

Katon 27.08.2020 12:18
Co niby mają działania rządu do nieudacznego samorządu?

A są wyjścia ewakuacyjne o dużej przepustowo 27.08.2020 11:44
Podobno krzesełka na widowni są łatwopalne i bez atestu. To może być wielkie ognisko.

88 27.08.2020 10:02
Nie wierzę, aby ktoś tak sobie, bez konsultacji z przełożonymi zmienił rodzaj podłogi i brał za to pełną odpowiedzialność. Ktoś przecież prowadził tą budowę, a wszelkie zmiany wymagały zgody projektanta. Strażacy na 100% nie odpuszczą. Gminni radni na sesji poruszali tą sprawę ? Włos się jeży na głowie. Wystarczy ,że sprawę podchwycą opozycyjni posłowie i rozdmuchają sprawę w mediach ogólnopolskich. Nawet minister Zero się nie podłoży w tej sprawie. Jaki jest koszt wymiany takiej podłogi ?

Matuzalem 27.08.2020 19:54
Mysle ze ok. 1,3 mln zł brutto :) Czuję że potrącą naczelnikowi z wypłaty.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama